Włodzimierz Moraczewski

Wielkopostna trasa koncertowa zespołu 2TM2,3.

Relacja z Łodzi

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Dnia 20 marca 2003r. tuż po godz.17.30 udałem się wraz z grupką osób w stronę przemysłowej części Łodzi. Celem naszej podróży był Kościół Środowisk Twórczych przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie 22. Niewielka świątynia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP miała się wypełnić po brzegi miłośnikami muzyki rockowej.

Gdy już przybyłem na miejsce, tłumek stojący przed wejściem do kościoła zaskoczył mnie i zaniepokoił: czy aby dostanę się do środka - mam wprawdzie zaproszenie, ale nigdy nic nie wiadomo. Przeciskając się przez masę młodych ludzi, od razu można było domyśleć się, co tych tychludzi odciągnęło od telewizorów i trzepaków. Prawie na każdym z plecaków i na każdej ze skórzanych kurtek można było dostrzec naszywki: 2TM2,3, Armia i Izrael.

Każdy z przybyłych oczekiwał z niecierpliwością zespołu 2Tm2,3, znanego bardziej jako "Tymoteusz". Jest to jedna z pierwszych kapel polskiego rocka śpiewająca otwarcie o Jezusie Chrystusie jako naszym Panu. Swój repertuar opierają głównie na fragmentach z Pisma Świętego, dobierając do tego często ostrą, rockową muzykę, choć także nie są im obce wpływy folku i reggae. Tuż przed godz. 19.00 wielkie drewniane wrota kościoła zaczęły się uchylać. Z otwieranych drzwi wysunęła się postać sympatycznego, łysiejącego gościa w okularach. Był to znany wszystkim zebranym organizator koncertu - ks. Waldemar Sondka, dyrektor Teatru Logos, który działa przy kościele. Z radością przywitał wszystkich i zaprosił na wspólny koncert.

Każdy z wchodzących do kościoła napotkał kilku panów, którzy sumiennie sprawdzali wejściówki (wszyscy zostali wpuszczeni). Gdy już byłem w środku, ogarnęło mnie wielkie zdziwienie. Spostrzegłem poustawiane krzesła w każdej z naw, od razu przekreślało to jakikolwiek taniec przy muzyce. Byłem świadom, że Tymoteusz 18 marca ruszył w wielkopostną trasę koncertową, na której ma być nagrana płyta LIVE, ale bez przesady...

Wraz z kolegami skierowałem się do lewej nawy, na sam początek tuż przed głośniki (muszę przyznać, że to nie był dobry pomysł, bo potem przez dwa dni gorzej słyszałem). Z minuty na minutę kościół napełniał się młodymi ludźmi, którzy mieli pewien niedosyt po ostatnim koncercie Tymoteusza w Łodzi (13 czerwca 2002 r. w strugach deszczu).

Fanów było tak wielu, że organizator postanowił sprzątnąć krzesła oraz otworzyć chór, który zapełnił się natychmiast. Tak więc nie zabrakło miejsca dla nikogo, kto na niego przyszedł.

Punkt 19.00. Na scenę wychodzą członkowie zespołu. Oczywiście skład w wersji koncertowej, to znaczy dziewięć osób: Tomasz Budzyński "Budzy" (Armia), Darek Malejonek "Maleo"(Houk, Maleo Reggae Rockers), Robert Friedrich "Lica" oraz Beata Kozak - perkusja, Piotr "Stopa" Żylewicz - perkusja, Joszko Broda, Angelika Górny - głos, Marcin Pospieszalski, Robert Drężek - gitara.

Jeszcze tylko krótkie powitanie Licy i rozpoczyna się granie.

Zespół zaczął serwować zgromadzonej publiczności same rarytasy z ich skromnego dorobku płytowego. Tymoteusz zaczął utworem "Stabat Mater". Wielkopostny kawałek z płyty "Amen" wprowadził wszystkich w chwilę skupienia. 2Tm2,3 nie miał najmniejszego zamiaru poprzestać tylko na tekstach wielkopostnych. Drugim utworem był znakomity kawałek z twórczości nieistniejącego już zespołu o nazwie Izrael.

Prawdziwy entuzjazm wzbudził dopiero Psalm 13. Nikt nie miał wątpliwości, czy wypada skakać w kościele. Na refren "Barucha ata, Adonai" wszystkie ciała, które znalazły trochę miejsca, unosiły się ponad posadzką świątyni w rytm perkusji.

Podczas koncertu usłyszeć można było także utwory Boba Marley`a, ("Exodus" i "By the rivers of Babylon"), jak i utwory zespołu Maleo Reggae Rockers.

Cała publiczność wrzała, co chwilę "młyn" wzbudzał się do życia, zbierając nowych uczestników, wśród których można było dostrzec kleryków WSD w Łodzi. Lecz czemuż się dziwić, skoro z ust wokalisty padają słowa: "Jahwe Tyś Bogiem mym","Psalmu 34","Psalmu 18", "W obliczu Aniołów" i wspaniałego "Słuchaj Izraelu", podczas którego wszystkie dłonie ułożyły się w znak Ducha Świętego.

2Tm2,3 dwa razy wracał na scenę. Za każdym razem wywoływani byli skandowaniem tłumu: "Tymoteusz,Tymoteusz!!!" Usłyszeć można było również słowa: "módlmy się o pokój!!". Po chwili wykonano utwór (Izraela lub Maleo Reggae Rockers), z którym wszyscy zebrani śpiewali "a ja modlę się o pokój, o pokój w Iraku..."

Koncert ten był szczególną modlitwą o pokój na świecie!!!. Nawet koszulka Licy z napisem "STOP WAR in the name of the GOD" była dowodem na to, że nie chcemy wojny. Dwugodzinny koncert dobiegł końca.

Równo o godz.21.00 młodzież zaśpiewał Apel Jasnogórski w intencji pokoju. Po modlitwie stos kurtek z ławki przy głośniku powędrował na spocone grzbiety uczestników koncertu. Oczywiście wręczono kwiaty członkom zespołu, a publiczność skandowała słowami: "Dziękujemy!!!, Dziękujemy!!!"

Koncert był darmowy, ale wychodząc z kościoła, każdy mógł wrzucić kilka złotych na zespół. Muszę podziękować za wspaniały koncert! Za radość i siłę płynącą z muzyki. Codziennie dziękuję Bogu za 2TM2,3. Dziękuję Tymoteuszowi, dzięki któremu narodziłem się na nowo i odkryłem sens życia.

Serdeczne dzięki, Budzy, Lica i Maleo!!!

zdjęcia: Grzegorz Gugała

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł