Publiczność ujrzała go po raz pierwszy czternaście lat temu na festiwalu piosenki studenckiej. Czarna koszulka, czarne buty, bez skarpet. Prowadzony przez niego kwartet zaśpiewał drapieżną, kryminalną historię, która nijak nie pasowała do nostalgicznego klimatu krakowskiego festiwalu i... wygrał imprezę. Dziś ma za sobą wiele płyt i jest świetnie rozpoznawalny między Odrą a Bugiem. Album z piosenkami Agnieszki Osieckiej trafił do wielu domów, a łobuzerska wersja piosenki: "Czy te oczy mogą kłamać" pobiła popularnością pierwotną wersję sprzed lat.
przedstawia się krótko: "Były kelner, technik żywienia zbiorowego, roznosiciel mleka i wykonawca wielu innych czynności graniczących również z kabaretem. Wykształcenie pedagogiczne wyższe, niezrealizowane. Kierownik polityczny zespołu Raz Dwa Trzy. Kompozytor, autor słów, instrumentalista, wokalista. Żonaty, czworo dzieci". Można śmiało dodać: muzyk-chrześcijanin. Ale nie "muzyk chrześcijański" (bo ten stworzony przez dziennikarzy sztuczny twór, nijak nie pasuje do jego twórczości).
Od czasu krakowskiej imprezy Nowak odbył długą, mozolną duchową wędrówkę. Dziś często przyznaje się do swych chrześcijańskich korzeni. Mówi o tym w tekstach, mówi w wywiadach. Pod warunkiem, że mu pozwalają. -
Kiedy w rozmowie pada słowo "Bóg", w sondażach spada oglądalność. Mówić o Bogu to tak, jakbyśmy wszyscy ubrali się w za ciasne garniturki. Ludzie boją się mówić o Bogu - uśmiecha się wokalista.
- Do wiary wróciłem, szukając ratunku, by nie umrzeć - opowiada wprost. Nie spadło to na niego jak grom z jasnego nieba, nie powrócił z hukiem. Odkrywał Boga dzień po dniu, szukał Go w codzienności. - Wróciłem bardzo zwyczajnie. Po wielu latach poszukiwań spotkałem kobietę, która później została moją żoną. Akurat była ona w trakcie procesu odbudowy wewnętrznej, ja się o ten proces zahaczyłem i zostałem w niego wprzęgnięty. Początkowo nawet wbrew mojej woli, bo trochę drażniła mnie taka neoficka postawa: że teraz istnieje tylko Pan Bóg i w związku z tym unosimy się metr nad ziemią i nic innego nie jest ważne.
Zanim to nastąpiło, muzyk przeżył okres stagnacji i zrezygnował z duchowych poszukiwań. - Wynikało to z lenistwa i fałszywego oglądu sytuacji. Drażniła mnie otoczka, pseudoteatralność Mszy św. Uważałem, że to przeszkadza mi w kontakcie z Bogiem.
Dwudziestoletni znudzony Nowak krzyknął:
Nie chcę w tym uczestniczyć, bo to jest tylko zewnętrzny sztafarz, za którym nic się nie kryje".
Uciekł w pustkę. - Nie towarzyszyło temu ani zainteresowanie buddyzmem, ani żadna inna religia. Poszedłem w brak religii i to nie było dla mnie dobre. Skutki wewnętrzne i emocjonalne tego odejścia były opłakane. Co robiłem? Piłem, spędzałem czas na przyjemnościach i korzystałem z każdej nadarzającej się okazji. Dopiero później zrozumiałem, że gdyby nie wiara, już bym nie żył.
Adam wpadł na Dorotę na poznańskim dworcu kolejowym. Znali i lubili się od lat, ale wówczas "przeskoczyła iskra".
- W momencie uświadomiliśmy sobie, że ona mi się podoba i że ja jej się też podobam. Postanowiliśmy więc, że po jej powrocie (właśnie gdzieś wyjeżdżała) zamieszkamy razem. Kończyłem właśnie w życiu
a ona narzuciła dosyć poważną czystość naszej znajomości. Powiedziała, że muszę to uszanować. Dla mnie, który dotąd czerpał z życia same korzyści, nie było to łatwe. Oczywiście lekkomyślnie się na to zgodziłem.
Zamieszkali razem w kawalerce i... żyli w czystości. - Nie tylko dało się wytrzymać, ale w ogóle był to piękny czas. Byliśmy biedni. Pamiętam moment, gdy zbliżała się gwiazdka i nagle okazało się, że nie mamy ani grosza. Byliśmy kompletnie spłukani. Nagle znalazłem w jakiejś bluzie dwieście tysięcy (obecnie dwadzieścia złotych). Zaczęliśmy tańczyć z radości dookoła tego banknotu. Pieniędzy wystarczyło nam wtedy na winogrona i kawałek czekolady. Tego momentu nie zapomnę do końca życia.
Oboje chcieli uporządkować życie. - Byliśmy ludźmi, którzy się pogubili i jako dwaj topielcy podaliśmy sobie tę samą brzytwę. Brzytwą tą, albo może lepiej deską ratunku, która nas uratowała, choć także w słuszny sposób poraniła nam palce, była wiara.
Coraz częściej widywano ich razem w kościele. Najczęściej u poznańskich dominikanów. - Spokój, cisza, surowość, moment oczekiwania na Mszę; kiedy można usiąść w ławce,
Utwór pt: „Wola życia” przeleżał w szufladzie 10 lat. W dobie dzisiejszych burzliwych...
W niedzielę Gaudete – 13 grudnia – miała miejsce premiera nowej płyty Dominikańskiego...
W połowie drugiej dekady obecnego stulecia Muflon Dub Sound System zaprzestał...
Klip to typowy backstage z nagrania w studio zmontowany tak, by umożliwić odbiorcom...
Wracają poi siedmiu latach przerwy. Tym razem na krazku grupy Porozumienie dominują...
Witam! Czy można jakoś zdobyć nuty w czterogłosie " Modlitwa do Ducha Świętego"?
Wokalistka. Znana m.in. z wykonania „Nie lękajcie się” wraz Andrzejem Lampertem,...
Salezjanie mają wiele śpiewów poświęconych księdzu Bosko, swojemu założycielowi. Jedne z...
Utwór pt: „Wola życia” przeleżał w szufladzie 10 lat. W dobie dzisiejszych burzliwych...
W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...
365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...
Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....
Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...
Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...
Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!
Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...
„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...
Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...
Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!
Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...
Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...
„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...
Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....
"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...
Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....
Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...
Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...
Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...
Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...
Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...
Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....
To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...
Dodaj nową odpowiedź