nr 46/2008 s. 16-19
Jacek Dziedzina

Ten śpiew nie może kłamać

Dodano: 18 luty 2008 r.

W kościele można zgorszyć człowieka. Na przykład byle jaką muzyką i śpiewem podczas liturgii. Ale dobrą muzyką można otworzyć przestrzeń, z której nikt nie będzie chciał już wychodzić.

Kraków, Wielki Piątek. Właśnie wyszliśmy z Andrzejem z Liturgii Męki Pańskiej w bazylice dominikanów. Trudno się otrząsnąć po długim, choć zupełnie nienużącym śpiewie "Crucem Tuam". Nawet ładne artystycznie wykonanie Pasji na krakowskim Rynku wydaje się nam sztucznym, bez ducha, opowiadaniem o tym, czego właśnie dotknęliśmy tak bardzo prawdziwie. Nazajutrz - Wigilia Paschalna.

Nasza ekipa powiększyła się o kilka osób. Po kończącej się o 2 w nocy Mszy św. rezurekcyjnej Andrzej nie rusza się z miejsca. - Słucham i nie mogę uwierzyć, że coś takiego można zrobić z liturgią - mówi szeptem, kiedy cały kościół śpiewa jeszcze radośnie "Zmartwychwstał Chrystus Król...życie nam dał na wieki". Bez kiczu, ale też bez patosu wielkich dzieł klasyków. A ja nawet zapomniałem, że tego dnia skradziono mi telefon, a nowy właściciel zdążył wykręcić kilkanaście numerów do Algierii na moje konto. To się zupełnie nie liczyło w tym momencie. Jest zatem dobra wiadomość dla zniesmaczonych poziomem muzyki w wielu kościołach: tak wcale być nie musi! Udowodnili to nie tylko dominikanie.

Między ziewaniem a jazgotem

Wielu z nas mogłoby zapewne wskazać parafie, gdzie najlepiej, żeby nikt niewierzący nie wchodził podczas liturgii. Zachrypnięty z różnych powodów głos organisty i kiepskie akordy na małym syntezatorze, powtarzane od lat nie do końca zgodne z dogmatami teksty pieśni, ospała reakcja wiernych. A z drugiej strony - grupka młodzieży "ubogacająca" święte obrzędy jazgotem kilku gitar i krzykliwym śpiewem paru nastolatek. Kolega wspomina, że w jednej z parafii schola młodzieżowa zaprezentowała jako piosenkę maryjną stary hit dyskotekowy: "Ma, ma, maa, ma, ma, Maryja, maa...". Lepiej żeby nikt poszukujący tego nie słyszał.

Problemy z infantylną muzyką liturgiczną mają też w innych krajach. Roberta Frameglia jest młodą artystką, komponuje własne utwory. Angażuje się też w animowanie muzyki liturgicznej we Włoszech. - Teksty wielu naszych pieśni są ubogie - mówi "Gościowi" Roberta. - Na przykład o Maryi śpiewa się jako o mamusi, pięknej i dobrej, z białymi włosami i niebieskimi oczami... bez żadnych odniesień do Pisma Świętego - twierdzi z wyrzutem. Zdarzyło się tam kiedyś, że użyto na Mszy popularnej (skądinąd świetnej) piosenki "The sound of silence" słynnego duetu Simon&Garfunkel, zmieniając tylko słowa na religijne. - To wszystko po to, żeby przyciągnąć młodzież - dodaje Roberta. Czyli ślepa uliczka, bo młodzież idzie za tym, co autentyczne i piękne. Wszelkie atrapy, imitacje tylko pogłębiają nieufność i niechęć do uczestnictwa w liturgii.

Szok w nutach

- W ludziach jest ogromna potrzeba prawdy i piękna - mówi Paweł Bębenek, kompozytor i animator muzyki liturgicznej. Wiele lat temu razem z Piotrem Pałką namówili krakowskich dominikanów do zorganizowania warsztatów muzycznych. Przychodzili ludzie, którzy chcieli coś zrobić, ożywić liturgię, ale brakowało im inspiracji. Na warsztatach przeżyli szok, że można grać i śpiewać, zachowując tradycyjne pieśni, a wprowadzając nowe interpretacje i utwory oraz odpowiednie instrumenty jednocześnie. - Tam się zaczęło, ale dzisiaj nie można już tego kojarzyć tylko z dominikanami. To już jest wspólne dobro - dodaje krakowski muzyk. I rzeczywiście, w pierwszych warsztatach krakowskich uczestniczyło parę osób z Olsztyna. Zaszczepili ten pomysł u siebie i do dzisiaj w Gietrzwałdzie organizują jedne z największych tego typu spotkań w Polsce. W Gietrzwałdzie podpatrzyli to ludzie z Torunia i teraz u księży michalitów w mieście Kopernika nie brakuje chętnych. A do Torunia przyjechali parafianie z Warszawy... i tak dalej.

Gdańsk, Legnica, Chorzów, Karpacz - m.in. w tych miastach kilka razy w roku różni zapaleńcy szukają inspiracji, żeby potem wrócić i ożywiać swoje wspólnoty parafialne. Na miarę możliwości. - Animator muzyki powinien dobrze rozeznać, jaki jest poziom duchowy jego wspólnoty parafialnej - mówi Hubert Kowalski, również kompozytor i lider muzyczny z Krakowa. Nie chodzi zatem o to, żeby wszędzie liturgia miała tak uroczystą oprawę jak u dominikanów. - Liturgia wymaga czegoś prostego. My komponujemy i pokazujemy, że piękną liturgię można stworzyć na różne sposoby - ciągnie temat Hubert. Uważa, że warsztaty, które odbywają się w całej Polsce, dodają odwagi pasjonatom. - Oni zaczynają wierzyć w siebie, widzą, że jest nas dużo, a potem wracają i krok po kroku zmieniają parafie. Bez rewolucji - dodaje Kowalski.

Tagi: artykuły
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł