Kawa

Skazany na...

Dodano: 28 sierpień 2008 r.

Są takie zespoły, po spotkaniu z którymi świat już nie jest taki sam. We wczesnym dzieciństwie, jakieś 20 lat temu He, He... Moje życie zmieniło się dzięki spotkaniu najpierw z hejvimetalowym Kreatorem, a niedługo potem przeżyłem kolejny ważny wstrząs pt. Dezerter. Od tamtej pory było sporo kapel, które przewaliły się przez moje uszy i przynajmniej kilka z nich miało wielki wpływ na moje losy.

Niedawno moje serce zabiło mocniej, kiedy słuchałem debiutantów prezentujących się podczas konkursu amatorów na Song of Songs. Najpierw szarpnęło mną IND, o czym już zresztą pisałem, a zaraz potem rozbawił i zarazem zafascynował twór o nazwie Donum. Dla niektórych wydarzeniem S.O.S 2008 był występ Lao Che, a dla mnie najciekawszym wydarzeniem była właśnie ta kapela i jej charyzmatyczny wokalista, imć "Maniek". Jakoś nigdy nie przepadałem za hipisami i całym ruchem Flower Power, więc dość sceptycznie przyjąłem pojawienie się na scenie kolejnego wcielenia Ryśka Riedla, tym bardziej że już na starcie "Maniek" tak się wzruszył gorącym przyjęciem publiczności, że prawie się popłakał. Nie będę opisywał tego, co sobie wtedy pomyślałem, ale nie dałem za wygraną i postanowiłem obserwować dalszy rozwój akcji.

No i wtedy się zaczęło. Gitary do oporu i poszło! Kapela gra mieszankę rocka z bluesem, choć tak do końca nie wiadomo, co to jest, więc umówmy się, że po prostu łatwą, miłą i przyjemną gitarówkę, przy której można sobie potupać nogą oraz zatańczyć ze swoją ukochaną, co zresztą - jak można było łatwo zauważyć po reakcjach zgromadzonej gawiedzi - bardzo odpowiada słuchaczom. Kawałki ułożone są w stylistyce, której nie powstydziłby się nawet niejaki Feel: zwrotka, refren, zwrotka, refren. Proste teksty, łatwe do zapamiętania, no i najważniejsze - łatwo wpadające w ucho.

"Ja marzenia mam, one wypełniają głowę mą,

Dzięki nim zrobisz wszystko to, co chcesz.

Pamiętaj o tym, a osiągniesz wiele!

Nie daj się zniechęcić żadnej sile złej.

Nie daj się zniechęcić żadnym ludziom złym!"

Czegóż więcej chcieć? Publiczność oszalała. Zresztą kapela musi być już trochę znana w Toruniu i okolicach, bo przez ludzi była przyjęta jak Metallica na stadionie w Chorzowie.

Czytając powyższe wersy, ktoś może odnieść wrażenie, że znowu kogoś bestialsko krytykuję. Spieszę więc z wyjaśnieniem, że wręcz przeciwnie - oszalałem, to może za duże słowo, ale poczułem ogromną sympatię do tej kapeli, szczególnie kiedy swoje usta otworzył i zaczął śpiewać "Maniek". To było coś, czego zupełnie się nie spodziewałem. Prawdziwy charyzmatyczny wokalista. Wielu młodym kapelom w Polsce brakuje takiego silnego asa z rękawa. Okazało się, że moje pierwsze odczucie było bardzo mylne, bo wraz z muzyką w tym facecie obudził się lew. Miałem wrażenie, jakby cały zespół grał swoje, a "Maniek" tworzył swoją własną sekcję wokalno-instrumentalną. Kolega śpiewa bardzo niskim głosem, przypominającym wokal mojego sąsiada z lat młodości, który całe dnie spędzał w lokalnym barze, tym samym wyrobił sobie specyficzną barwę. I co najciekawsze, odniosłem wrażenie, że teksty śpiewane przez "Mańka" to specyficzne opowieści, bardziej recytowane niż śpiewane do muzyki. Sam wokalista Donum twierdzi, że jest skazany na śpiew: "Muszę to robić! To jest moje uzależnienie. Gdy przestanę, to jest taka metafora, to pójdę do piekła. Chodzi o to, że zwykłe szare życie byłoby dla mnie piekłem na ziemi. Podpisałem kontrakt z Bogiem. On dał mi talent, a ja obiecałem, że będę go rozwijał."

Muszę przyznać, że "Maniek" dwoi i się i troi, aby nie być gołosłownym. Oprócz śpiewu cieszy ucho słuchacza harmonijką i finezyjnym ruchem scenicznym (chłopak ma jednak coś z legendy polskiego bluesa). Reszta kapeli, chcąc nie chcąc, pozostaje w cieniu swojego frontmana, ale tak już chyba musi być, jeśli ma się tak barwną postać przy mikrofonie. W ogólnym rozrachunku jednak muzyka tworzona przez kapelę, głos wokalisty, sceniczny image oraz teksty, które znacznie odbiegają od linii przyjętej przez większość tzw. chrześcijańskich bandów, powodują, że chętnie kupiłbym sobie ich płytkę i słuchał podczas "rodzinnych spotkań" przy grillu.

Donum zatem to muzyka łatwa, lekka i przyjemna, a jednocześnie w tym wszystkim tkwi jakiś pazur, który drapie - i to jak drapie! Szkoda tylko, że studyjne nagrania, którymi dysponuje zespół, nie oddają w 50% tego, co dzieje się podczas ich występów na żywo. Choć od biedy można ich posłuchać. Osobiście proponowałbym nagranie jakiegoś materiału "na żywo", bo to, co uderza w tej kapeli, to również bezpośredni kontakt z publicznością. Aby jednak nadać trochę patosu całej opowieści i nie pozostawić wrażenia, że ten młody talent z Czernikowa (woj. kujawsko - pomorskie) to tylko "takie sobie śpiewanie", trzeba powiedzieć, że sama nazwa kapeli wskazuje na inspiracje twórców. Donum po łacinie znaczy ofiara, wotum. Zdaniem członków kapeli, to, co robią, to ofiara dla Boga. "Nie chcemy tylko grać dla siebie, ale żeby coś zostało z naszej muzyki. Nasz zespół powstał po śmierci Papieża, więc to może być wotum za jego życie. To przecież on kierował nas młodych."

Teraz mogę spokojnie zakończyć i polecić Wam zaproszenia tej kapeli do siebie zarówno na święto parafii, jak i na imprezę z okazji osiemnastych urodzin.

Posłuchaj:

Cel

Koncert

Słoneczny blues

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł