Rybnicka Jesień Chóralna

Dodano: 4 listopad 2012 r.

Czy muzyka wzbogaca słowa? Dowiemy się tego niebawem, ponieważ 9 i 10 listopada 2012 r. w Rybniku z impetem rusza kolejna – VIII już edycja –Międzynarodowego Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna.

Miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję doświadczać ogromnej energii i radości, jaką amatorskim chórom daje wykonywanie muzyki oraz wspólne celebrowanie jej piękna. Organizatorami tegorocznego Festiwalu są: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach i Śląskie Stowarzyszenie Muzyczne Muzyka i Ruch w Rybniku. Strona Festiwalu: www.rjch.dkchwalowice.pl.

Ramowy program Festiwalu przedstawia się następująco:
9 listopada (w piątek) 2012 r. o godz. 19.00 odbędzie się koncert inauguracyjny z udziałem chórów z Republiki Czeskiej oraz Polski, uczestników projektu Wokalny Dialog.
W programie pieśni kompozytorów narodowych oraz występ połączonych chórów. Całością dyrygować będą: Beata Borowska (PL) oraz Jiri Sikula (CZ). Koncert odbędzie się w Kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku (ul. Henryka Wieniawskiego 7).
10 listopada (w sobotę) 2012 r. od godz. 9.00 w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku (ul. F. Rybnickiego 2), będą trwały Przesłuchania Konkursowe. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku (ul. Kard. Kominka 18), odbędzie się koncert laureatów połączony z ogłoszeniem wyników Festiwalu i wręczeniem nagród.

W Rybnickiej Jesieni Chóralnej wezmą udział następujące chóry konkursowe:
Męski Zespół Wokalny Canvi Cantores z Knurowa - zespół zadebiutował na scenie w czerwcu 2006 r. Od momentu powstania dał kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą, zdobywając szereg nagród w konkursach i na festiwalach. Utwory wykonywane przez grupę to wokalna muzyka dawna, muzyka sakralna, negro spirituals i gospel, muzyka ludowa, polska i światowa muzyka rozrywkowa. Zespół prowadzi Tomasz Paweł Sadownik.

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej z Warszawy - chór debiutował w 2001 r., tworzą go w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Wykonuje on muzykę a cappella ostatnich dziesięcioleci, ale również dzieła uznanych mistrzów renesansu, romantyzmu, klasycyzmu i innych epok. Chór wielokrotnie występował na krajowych i zagranicznych festiwalach i konkursach chóralnych, często zdobywając nagrody. Obecnie ChAPW śpiewa ponad 30 koncertów rocznie. Od 2004 roku dyrygentem chóru jest dr Dariusz Zimnicki.

Zespół Classic z Mińska na Białorusi - zespół istnieje od 2008 r. Śpiewa utwory klasyczne, religijne, ludowe i jazz. Często daje koncerty, występuje na twórczych spotkaniach kompozytorów białoruskich, Belgosfilharmonii. Bierze udział w różnych konkursach i festiwalach. Classic stale poszerza swój repertuar dzieł chóralnych.

Chór Sine Nomine z Ciechanowa - chór został założony w 1999 r., dał wiele koncertów zarówno w kraju jak i za granicą. Wielokrotnie nagradzany, laureat Konkursu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W swoim bogatym repertuarze ma ok. 300 utworów, od muzyki staropolskiej po muzykę współczesną. Dyrygentem chóru jest Joanna Makijonko.

Chór dziecięcy PSM I stopnia z Jastrzębia-Zdroju - chór dziecięcy działa od początku istnienia szkoły tj.1990 r. Bierze udział w Regionalnych Przesłuchaniach Szkół Muzycznych I stopnia, zdobywając wysokie lokaty. Chór koncertuje w szkole i poza jej murami. Występował między innymi w Czechach i na Słowacji. Od 1998 roku chór prowadzi Małgorzata Lucjan.

Chór Kameralny Ab Imo Pectore z Ożarowa Mazowieckiego - chór pod kierownictwem Mariusza Latka istnieje od 1999 r. Brał udział w licznych konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wykonuje religijne utwory a cappella różnych epok - od renesansu po muzykę współczesną. W repertuarze zespołu znajdują się również utwory przeznaczone na chór, głosy solowe i organy.

Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Mieszany im. J. Słowackiego z Radlina - chór istnieje od 1920 roku i działa przy Domu Kultury w Radlinie. Prowadzony jest przez Agnieszkę Patalong. Obecnie liczy ok. 40 członków. W swoim repertuarze chór posiada wiele pieśni religijnych i świeckich. Uczestniczył w licznych konkursach i przeglądach. W roku 2010 podczas Rybnickiej Jesieni Chóralnej śpiewacy zdobyli Brązowe pasmo.

Chór Cante Deo z Tychów - chór prowadzony przez Michała Brożka, absolwenta chóralistyki AM w Katowicach został założony w 2008 r. Zespół liczy 43 osoby. Zasadnicza część działalności chóru to praca na rzecz parafii Krzyża Świętego, ale równie często występuje także poza parafią, prezentuje swoje dokonania na wszelkiego rodzaju konkursach.

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej z Gliwic - swoją działalność rozpoczął w 1996 r. Głównym zadaniem AZM jest oprawa uroczystości w macierzystej uczelni, ale nie tylko. Zainicjowana już 1997 r. współpraca międzynarodowa przerodziła się w doroczną imprezę pod nazwą Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Musica pro Europa. AZM brał udział i był nagradzany medalami i wyróżnieniami w konkursach i na festiwalach. Dyrygentem chóru jest Krystyna Krzyżanowska-Łoboda.

Młodzieżowy Chór Kameralny Beatitudo z Chorzowa - zespół istnieje od 6 lat przy Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie - Klimzowcu. W swoim repertuarze chór posiada zarówno wielogłosowe pieśni liturgiczne jak i sakralne kompozycje chóralne od średniowiecza po muzykę współczesną. Zdobył Srebrny Dyplom oraz wyróżnienie na Rybnickiej Jesieni Chóralnej. Dyrygentem chóru jest Krzysztof Dudzik.

Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Seraf z Rybnika - powstał w 1913 r. Chór do dzisiaj często przy akompaniamencie organów prezentuje swoje dokonania. Uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach zdobywając wysokie lokaty i wyróżnienia. Systematycznie wzbogaca swój repertuar o nowe, ambitne utwory muzyki dawnej i współczesnej. Nadal ważne miejsce w repertuarze chóru zajmuje muzyka kościelna i patriotyczna. Dyrygentem zespołu jest Aleksandra Orzechowska-Niedziela.

Więcej informacji: www.dkchwalowice.pl

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł