O przygodzie z muzyką, przekazie hiphopowych kawałków oraz planach na przyszłość z osiemnastoletnim raperem Gracjanem „GRAFFEM” Sojką rozmawia Agnieszka Kuczyńska.
Przed jednym z koncertów Piotra Kowalczyka (TAU), który odbył się w zeszłym roku w klubie „Ucho” w Gdyni, zaprezentowali się młodzi raperzy, a wśród nich Gracjan „GRAFF” Sojka. GRAFF ma dopiero osiemnaście lat, pochodzi z Bydgoszczy, ale aktualnie uczęszcza do Technikum Hotelarskiego w Kwidzynie, gdzie mieszka i pracuje. Jego zainteresowaniami są m.in.: sport, historia, polityka oraz muzyka, która króluje zdecydowanie nad innymi „zajawkami”. Prowadzi fanpage (https://www.facebook.com/GraffRedemptionRecords/) oraz kanał na Youtube, gdzie zamieszcza swoje utwory, informacje dotyczące koncertów i wszelkie inne ważne informacje, np. związane z freestylem i pracą nad pierwszą płytą.
Zainteresowany muzyką byłem już od wczesnych lat dzieciństwa. Słuchałem dosłownie wszystkiego. (śmiech) Pamiętam płyty winylowe odtwarzane na gramofonie czy też kasety odtwarzane w walkmanie (to były czasy!), których słuchaliśmy wspólnie z rodziną. Przygodę z hip-hopem zawdzięczam wujkowi, który miał w swoim zbiorze wiele zagranicznych płyt. Jednak gdy byłem młodszy, to utwory tylko i wyłącznie polskich artystów wpadały mi w ucho najbardziej i zostały zapamiętane przeze mnie do dziś m.in. Kaliber 44 , Paktofonika czy też DKA.
Oczywiście, że pamiętam! Na pewno to będzie kawałek DKA z płyty Debiut pt. Jakby to było, pierwszy singiel z 2003 roku. Miałem wtedy 6 lat. Niestety aż do 2015 roku nic nie słyszałem o tym artyście (myślę, że zawiesił działalność), ale wiem, że znów nagrywa i bardzo się z tego powodu cieszę.
Trzeba tutaj postawić wielokropek. Rap to przede wszystkim jeden z elementów hip-hopu. W skład hip-hopu klasycznie wchodzą 4 elementy: rap, Dj-ing, graffiti i B-Boying. Wiele osób myli pojęcia i oddziela rap od hip-hopu. Można powiedzieć najprościej, że rap jest dla mnie pewnym rodzajem odskoczni, przekazywaniem własnych zasad, wyrażaniem własnego zdania, wyobrażaniem świata, ludzi, rzeczy, przedmiotów. Jest to ekspresja wokalna. Od technicznej strony rapowanie to nic innego jak rytmiczne, dynamiczne wypowiadanie słów i rymowanie ich do podkładu muzycznego tzw. beatu.
Staram się budować most pomiędzy mną a słuchaczem. Myślę, że wnoszę wartości prawdy, aczkolwiek zdanie zawsze będzie podzielone i ciężko każdemu dogodzić. Przede wszystkim chcę wnosić takie wartości jak: wiara, uczciwe życie, szacunek do siebie i innych ludzi, patriotyzm, braterstwo, wspólnotę.
Chcę dalej rozwijać wiedzę, pasję i zainteresowania. Zdanie matury, którą będę pisał w przyszłym roku w maju, zdanie drugiej kwalifikacji w zawodzie, którą piszę pod koniec tego roku albo na początku przyszłego. Wydać płytę do końca sierpnia bieżącego roku, założenie wytwórni muzycznej, wydanie książki... Studia? Kto wie, gdzie Bóg człowieka pośle i jakie mu drogi w życiu wyznacza – jeszcze na to pytanie odpowiedzi nie mam. Dużo planów do realizacji w głowie i marzeń, nad którymi będziemy pracować wytrwale.
Jestem przeciwny takiemu przekonaniu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zależy, czego słuchamy. Jeśli rapu, który wnosi wartości, o których wcześniej wspomniałem, to co w tym złego? Jeśli akurat nasz artysta nie wnosi nic prócz przekleństw, gołych kobiet w teledyskach, zgorszenia drugiego człowieka, przede wszystkim namawiającego młodego odbiorcę do ćpania, palenia, picia (jakichkolwiek używek), to jaki sens jest w słuchaniu, oglądaniu tak pustych i nic nieznaczących utworów i teledysków?
Świetnym przykładem jest osoba, która odmieniła mi życie o 180 stopni – raper Tau, który przekonał mnie do swojej muzyki, do swojego rapu. Artysta ten przekazuje najważniejsze wartości, te, o których wspomniałem już wcześniej. Miałem okazję występować kilkukrotnie na scenie przed jego koncertami, rapując swoje utwory i dając swoje “świadectwo wiary”. Miałem okazję poznać jeszcze dwóch świetnych freestyleowców, z którymi miałem okazję grać koncerty oraz freestyleować pokojowo. Mówię tu o dwukrotnym mistrzu WBW – Edzio oraz o Arkadio.
Odpowiadając na pytanie – rap z odpowiednim przekazem powinien być puszczany na antenie radia. Rap przede wszystkim ciągle jest przesiąknięty w dużej mierze wulgaryzmami, złymi wartościami i negatywnymi emocjami. Ci ludzie są pewnego rodzaju wzorem dla dzieci. Te dzieci patrzą na nich, widzą, że są „szczęśliwi”, więc chcą być takie same i próbują różnego rodzaju używek. Raper, kiedy wychodzi na scenę, powinien pamiętać, że jest odpowiedzialny za swoich słuchaczy, ponieważ to nie tylko człowiek, który robi muzykę. To także osoba, która kieruje innymi, jest pewnego rodzaju przewodnikiem; to osoba, która ma coś do przekazania innym i która coś reprezentuje swoją osobą. Raperzy często o tym zapominają, jednak są też ludzie, którzy rapują dla Boga, jak Tau czy Arkadio. Nie możemy całego rapu wrzucać do jednego worka.
W niedzielę Gaudete – 13 grudnia – miała miejsce premiera nowej płyty Dominikańskiego...
W połowie drugiej dekady obecnego stulecia Muflon Dub Sound System zaprzestał...
Klip to typowy backstage z nagrania w studio zmontowany tak, by umożliwić odbiorcom...
Wracają poi siedmiu latach przerwy. Tym razem na krazku grupy Porozumienie dominują...
Album zawiera 15 nastrojowych utworów o tematyce religijnej, które sprzyjają głębokiej...
Witam! Czy można jakoś zdobyć nuty w czterogłosie " Modlitwa do Ducha Świętego"?
Mozna bez problemu piosenke z tymi nutamy grac w kosciele czy potrzeba pozwolenie...
Skąd wzięli się reprezentanci chrześcijańskiego rapu – Bęsiu, Arkadio, French...
Para kompozytorska Adam Szafraniec i Artur Kaszowski przygotowała śpiew poświęcony św....
Wokalistka. Znana m.in. z wykonania „Nie lękajcie się” wraz Andrzejem Lampertem,...
365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...
Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...
Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.
To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...
Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...
W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...
Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...
Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...
Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...
Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...
Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...
„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...
Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...
Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...
Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...
Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...
„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...
Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...
Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....
W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...
Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...
To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...
Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...
Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...
Dodaj nową odpowiedź