x Kawa

Porozumienie - Ty mi ukażesz ścieżkę życia

Dodano: 5 kwiecień 2009 r.

Próbując sklasyfikować wszystkie polskie zespoły tworzące muzykę z przesłaniem chrześcijańskim, łatwo można wyróżnić te należące do pierwszej ligi, jak i te drugo- i trzecioligowe. Istnieją również ligii okręgowe i trampkarze, ale o tym przy innej okazji. Dla tego tekstu najważniejszy jest fakt, że pośród czołówki drugiej ligi umieściłbym zespół Porozumienie, który przez ostatnie kilka lat ciężko zapracował na swoją pozycję.

Dobra passa zaczęła się zwycięstwem na małej scenie festiwalu Song of Songs 2006 roku w Toruniu. Wtedy ten band ze wschodniej ściany Polski został zauważony przez większe grono słuchaczy z całego kraju. Zaraz po tym "małym - wielkim" sukcesie Porozumienie wydało swoją debiutancką płytę pt. "ON". Kawał dobrej, rockowej nuty nazwanej na potrzeby rynku i mediów "praise rockiem". Wraz z pojawieniem się płyty Luk i reszta ekipy zadbali o zagranie mini trasy koncertowej i wielu pojedynczych występów na pradawnych ziemiach Piasta i Rzepichy. W tym wypadku przysłowie "ciężka praca popłaca" zaowocowało w ilości zagranych koncertów, nie sprawdziło się natomiast do końca inne ludowe porzekadło, iż "uczciwością i pracą ludzie się bogacą". Cały czas wolimy wszak ściągać muzę lubianych zespołów z sieci, niż wesprzeć ich wysiłki zawrotną sumą 15 czy 20 złotych. Tym samym członkowie Porozumienia przez kolejne dwa lata spłacali kredyt zaciągnięty na potrzeby produkcji płyty. Jak widać ciężko jest być rockmanem chrześcijańskim, no chyba że wysiłki chłopaków potraktujemy jako post i umartwienie dla dobra sprawy - wtedy zasługują na miano prawdziwych wojowników.

Uwzględniając jednak przytoczoną gorzką prawdę, trzeba pochwalić tych szaleńców, że mimo obiektywnie niesprzyjającej koniunktury postanowili nagrać i opublikować kolejny krążek, tym razem zatytułowany "Ty mi ukażesz ścieżkę życia". Historia płyty jest bardzo prosta. Po żywiołowych koncertach grupy, zapewne sporo osób - do grona których mam czelność się zaliczać - sugerowało Lukowi, aby Porozumienie nagrało akustyczny album z myślą o Wielkim Poście. Taki materiał, przy którym człowiek mógłby się zamyślić, zatrzymać i chwilę pomodlić. Bodajże w grudniu lub styczniu - pamiętam tylko, że za oknem był śnieg - pojawił się u mnie Luk i przyniósł jakieś CD w plastikowym pudełku z prośbą o przesłuchanie i opinię. Jak sobie poszedł, zacząłem słuchać tego, co zostawił. Okazało się, że jest to właśnie akustyczny materiał Porozumienia.

Cóż mogę powiedzieć? Przede wszystkim jest to 10 utworów, które w większości są mi znane z debiutanckiej płyty pt. "ON". W sumie to jednak znane i nieznane, bo choć teksty i linie melodyczne są dość podobne do rockowego oryginału, to jednak ich aranżacje są tak wykręcone, że zmieniają znacznie charakter poszczególnych piosenek. W moim odczuciu - choć bardzo lubię Porozumienie z debiutanckiego krążka - wszystkie znane mi wcześniej utwory zyskują w wersji akustycznej w stosunku do ich rockowego pierwowzoru. W wersjach akustycznych pojawia się dużo nowych instrumentów i rozwiązań, które z obiektywnych względów nie mogły wybrzmieć we wcześniejszej produkcji. Skrzypce, organy, jakieś flety, hiszpańskie gitary, przeszkadzajki, dodatki żeńskich partii wokalnych, łamanie tempa, rockowe okrzyki do stosunkowo łagodnych, lirycznych rytmów. Poza tym wiele solówek wprowadzających nostalgiczny, pełen refleksji klimat, fragmenty śpiewów a’ capella - jednym słowem: nie ma nudy! Jest dynamika, jest życie, ale jest też czas na zamyślenie. Jest to taki nostalgiczny a zarazem pełen nadziei rock zagrany bez użycia prądu (oczywiście nie do końca, bo prawie wszędzie słychać bas, który skrzętnie buduje tło akustycznych wykonań). Tekstowo jest to samo Porozumienie, co przy pierwszym krążku. A zatem uwielbienie skłaniające serce grzesznika do modlitwy.

Mnie osobiście ta płyta bardzo odpręża i przenosi niespokojną głowę w inny wymiar. Moim ulubionym - póki co - kawałkiem jest niepublikowany wcześniej utwór pt. "Dzięki", którego refren "Za wszystko, co było, dzięki, na wszystko to, co będzie, Tak!" stał się moją osobistą modlitwą w czasie wielkopostnych wędrówek po Polsce. Początek utworu jest dość wątły, można by rzec nawet - słaby, ale finał trafia w samo sedno. I choć Porozumienie nie odkrywa w swoich tekstach jakichś super nowych światów, to jednak z prostoty tych słów uderza moc. Każe mi to przypuszczać, że oprócz pracy nad aranżacją poszczególnych piosenek członkowie zespołu nie zapomnieli o tym, co daje prawdziwą siłę takiemu przesłaniu, jakie proponują tym krążkiem. (dla niezorientowanych przypominam kolejną starą dewizę: "ora et labora")

Co może wkurzać w płycie? Sporo moich znajomych narzeka na wokale chłopaków z Porozumienia. Dla mnie osobiście nie jest to problem, ale być może jest to jakiś sygnał dla kapeli, aby "pomajstrowała" trochę w tej materii. Diamenty szlifuje się wszak nie po to, aby je zniszczyć, tylko w celu zwiększenia ich wartości. Zatem zespołowi życzymy dalszego rozwoju w dawno obranym kierunku, sobie życzymy kolejnych zaskoczeń ze strony Porozumienia, a wszyscy sięgnijmy po krążek, bo jest to jakaś nowa jakość, której szkoda nie dać szansy.

W jednym zdaniu:

Profesjonalnie zrealizowany (choć w domowym zaciszu) materiał przeznaczony dla wszystkich spragnionych modlitwy i odprężenia.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł