Emil Regis

Molesta Ewenement - Molesta + Kumple

muzyka pełna ukrytych treści

Dodano: 23 październik 2008 r.

Graficzna prostota, liryczna szczerość, foniczna ekspresyjność. Muzyczna kreatywność, komercyjna przebiegłość, wizerunkowa normalność. Wersowa refleksyjność, kulturowa wierność, uliczna manifestacyjność. Podwórkowa lojalność, warszawska malowniczość, ludzka uczciwość. Kompozycyjna tradycyjność, adapterowa zawziętość, mentalna dojrzałość. A do tego dwie szczypty sarkazmu, gniewu i krytyki, a wszystko obsmażone na tłustych bitach i pikantnych scratchach. Molesta - dokąd tylko sięgnę pamięcią, oni już tam byli...

Ojciec nie da ci na wachę, spotkam cię na przystanku.

W Polsce raperzy zapomnieli od dawna, co jest dla nich ważne. Czczą bezmyślnie jakąś "gangsta" gwiazdę. Dojrzała mentalnie i bogata w życiowe doświadczenie Molesta, przewija w wersach, z niemała dezaprobatą, kondycję dzisiejszej polskiej sceny. Najbardziej ścieżka koksu ich dzisiaj cieszy. Teatr sztucznych min, komercja, kult kasy i gołych dup oraz nieustanne ciśnienie na bycie gwiazdą. Tymczasem, tak łatwo jest się dzisiaj okaleczyć. Dziś raperzy nie mają na siebie pomysłu. Krytyka sceny ("Uwaga") przechodzi w krytykę materialistycznego i konsumpcyjnego stylu życia, pełnego bezmyślnej agresji i pościgu za pieniędzmi ("Mówię Nie", "Tu Jest Tak", "Martwię Się"). Bo matoł w drogiej furze to jednak wciąż matoł. Nie brak w tym wszystkim jednak szyderczego komentarza do bieżącej rzeczywistości ("Do Utraty Tchu", "Uwaga"). Taki z ciebie gangster, jak dziewica z Madonny.

To nie jest, durniu, "Jak oni śpiewają".

Jednak to nie krytykanctwo jest kręgosłupem tego albumu. Pieprzyć to, ja mam, o co zadbać: rap, rodzina, tego nie dam sobie zabrać. Ogniskiem nowej Molesty zdaje się być manifestacja pewności siebie ("Wszystko w Porzo"), siły, bezkompromisowości ("Do Utraty Tchu") i pozycji na scenie ("Nikt i Nic", "Tych Kilka..."), a także świadomości wyboru, jakiego zespół dokonał ("W Szufladzie"). Bo mogę być kimś, będąc jednocześnie sobą. Jak to w hip-hopie, nie brakuje również niekończącego się uwierzytelniania. Molest, to powrót do rapu korzeni. Sporo tu deklaracji rodowodu i jedności z ulicą i osiedlem ("Nikt i Nic", "Wszystko W Porzo"). Pamiętam, gdzie są stare ławki. Przy tym nie jest to gloryfikacja nocnej strony miasta, ale nierzadko obiektywna kontestacja jej hipokryzji i okrucieństwa niszczącego życie ("Tu Jest Tak", "Lubię Się Włóczyć"). Jest parę rzeczy, do których mam sentyment, jest parę takich, które bym puścił z dymem. Z tego wszystkiego wyłania się bardzo silnie zaakcentowany motyw miłości do rapu ("DJ B Track", "Do Utraty Tchu") i samej muzyki ("W Szufladzie", "Inspiracje"). Zresztą wiesz, jak jest, bez tego nie dałoby się żyć.

Pieniądz od zawsze był wrogiem przyjaźni.

Pojawiają się również niezwykle osobiste motywy. Nigdy nie zapominam o tym, co naprawdę mam robić. Coś, czego sporo było na poprzedniej płycie. Musisz wiedzieć, że ja czuwam przy tobie zawsze, widzę odbicie lustra, kiedy na ciebie patrzę. Wolne myśli, obawy i refleksje dorosłego człowieka - męża, ojca, artysty ("Kiedy Śpisz..."). Pal gumę, jak skrzywdzisz moją córkę. Zamów trumnę, bo się mocno wku***ę. Te złożone, bardzo głębokie i niejasne teksty najbardziej mnie w tym albumie uwodzą ("Czasem"). Może świat potrzebuje nas bardziej niż my jego...Tytuł płyty przewija się gdzieś pomiędzy tym wszystkim ("Na Wszelki Wypadek"). A jak przyjaciół policzysz na palcach jednej ręki, to już dużo w tych czasach. Na pewno odzwierciedla go liczna rzesza gości - tyle lat razem na scenie - jaka pojawia się na płycie (O.S.T.R., Fisz, DJ B, Jamal, Eldo, Pezet, Ero, Pablopavo, Kosi etc.) i która dokręciła kilka naprawdę niezłych wersów. Do dzisiaj mamy wspólne zainteresowania. We wszystkim tym jednak pobrzmiewa ostrzeżenie. Przyjaźń to coś, czego nie można kupić. Patrz komu ufasz.

Pier***ę kompromisy, robie rap i jestem dobry.

Na albumie znalazło się sporo filmowych sampli ("Pakuj Mandżur", "Moi Kumple - Intro", "Na Wszelki Wypadek"). Są też powtórki wersów z Nigdy Nie Mów Nigdy, poprzedniego albumu ("Uwaga", "Tych Kilka...", "DJ B. Track"). Gdy słyszę tłusty bit, to rodzę się na nowo. Nie brakuje również ognistych mixów ("Mówię Nie", "DJ B. Track"). Czasem o cały świat potrafię się martwić i tak chyba jest rzeczywiście dzisiaj w Moleście. Rap płynący na tej płycie to już nie arogancki bunt, choć Twojej recepty na życie nie chcę - sam znajdę..., lecz sporo mądrych rad na życie - mówię "nie" głupim cipom, nawet jak są sexy. Bibom, kreskom, piwom i starym nawykom. Jednocześnie komercyjny - kupujcie dobre polskie płyty - pozostaje szczery i bliski prostemu słuchaczowi. Wciąż nam szamę robi Chińczyk lub Turek. Przesłanie jest, jak poprzednim razem, niezwykle szczere - pocą się dłonie, już nie jestem odważny... - i budujące - kolejny dzieciak wydostał się z rynsztoka. Zamykam się w sobie, by móc się otworzyć i rozmawiam z Tym, który to wszystko stworzył.

Cisza ogarnęła moje myśli, dała mi tlen. Pomyśl, zanim zaczniesz komuś bluźnić. Słowa przenoszą ogromną energię. Pozwolę sobie wyróżnić dwa utwory. Trzymamy się razem tak jak basy i bębny. Niech będzie to, piętnujący kulawy "gangsta hip-hop" "Uwaga", skręcony do spółki z Ostrym i bardzo szczery, głęboki i refleksyjny "Czasem", o rewelacyjnym tekście! Przegrywam dziś, lecz nim minie sto dni, wrócę tu i wygram, by to sobie udowodnić.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł