Kawa

Marzymy o koncercie dla satanistów

rozmowa z Danielem z OX

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Gdy pierwszy raz usłyszałem nazwę OX, skojarzyłem ją od razu z niemieckim pismem dla punkowców, dlatego też kiedy dowiedziałem się, że kapela gra w okolicy, wyskoczyłem, by posłuchać ich na żywo. Okazało się, że chłopaki pochodzą z Torunia, a nie zza Odry, ale podobnie jak wspomniane pismo stanowią ciekawy element na przebogatej mapie undergroundu. Jeśli więc chcecie odkryć, co kryje się pod tym dziwnym skrótem, to zapraszam do czytania! Na moje pytania i wątpliwości odpowiadał basista grupy Daniel.

KAWA: Jak to się dzieje, że kilku młodych, pełnych życia facetów, zamiast bawić się dobrze gdzieś na dyskotece czy popijać piwo w jednym z rozlicznych pubów, wychodzi na scenę i śpiewa o tym, że "Jezus jest Panem". Skąd Wam się to wzięło?

DANIEL:

Na pewno nie stąd, że kiedyś tam zaczął grać TYMOTEUSZ, he, he... My kochamy tych ludzi, są wspaniali, ale my nie gramy dlatego, że ktoś tam zaczął i odniósł sukces, czy też dlatego, że teraz jest moda na chrześcijaństwo. Poznaliśmy Stwórcę. Poznaliśmy go tak, jak poznaje się kobietę, tak jak poznaje się mężczyznę. Stwierdziliśmy, że jest niesamowity, uratował nam życie i nie ma sensu grać o kimś innym. Jeśli mielibyśmy grać dla kogoś innego, nie gramy w ogóle!

KAWA: A jak wyglądało Twoje spotkanie z Jezusem?

DANIEL: Jest coś takiego, że aby poznać Boga, to On musi chcieć dać się znaleźć. Wielu ludzi nie chce go poznać, więc On też nie daje się szukać. Wtedy ludzie nie widzą Go, np. otwierają Biblię, próbują czytać, ale dla nich jest to tylko tzw. "czarna magia", nic nie "czają". Często dochodzą do wniosku, że jest to książka napisana chyba przez jakiegoś pijanego gościa. Ale w momencie, kiedy szukasz Boga, Bóg sam otwiera Ci oczy. Ja jako nastolatek byłem trochę zmęczony życiem, nie jarałem, nie ćpałem, byłem po prostu zrypany tym wszystkim. Jednego dnia Bóg dał się znaleźć. Odczułem potężną miłość i jak wyszedłem na podwórko, to stwierdziłem, że świat jest po prostu szerszy. I wtedy wiedziałem, że Bóg jest i ja chcę być z Nim i koniec.

KAWA: Nie da się ukryć, że nasza polska rzeczywistość w niczym nas nie rozpieszcza. Czy w tych warunkach łatwo jest być chrześcijaninem?

DANIEL: Był taki czas, kiedy część z nas myślała, by w ogóle wyjechać z kraju. Później jednak doszliśmy do wniosku, że skoro Bóg postawił nas tutaj, to znaczy, że właśnie tu mamy być. Polska to jest taki kraj, w którym potrzebujesz bardzo dużo namaszczenia Ducha Świętego, bo np. w robocie nie można bez Boga ujechać, często widzisz jakieś machloje i inne przekręty, a ty musisz wytrwać. Powiem tak "na pałę", że w Stanach łatwo jest być chrześcijaninem, bo są chrześcijańskie sklepy, całe chrześcijańskie miasta, a u nas tak nie ma. U nas, kiedy zaczynasz mówić o Jezusie, to jesteś naprawdę "freakiem" - "odmieńcem". I to większym "odmieńcem" jesteś wśród dorosłych niż wśród młodzieży. Młodzi, min. dzięki 2TM2,3 kumają, że jest Bóg i można na niego patrzeć jak na przyjaciela, ale to, co się dzieje wśród dorosłych, to jest po prostu kaszana. Jest to na pewno szokujące, ale niektóre parafie pod względem duchowości wiernych przedstawiają istny obraz klęski i rozpaczy, nie mówiąc o protestanckich kościołach, które są często skłócone i pałają do siebie wzajemną niechęcią. To sprawia, że wspólnoty są słabe i nie są w stanie nic zrobić. My w zespole naprawdę "płaczemy" nad Toruniem, bo wiele spraw nie wygląda tak, jak powinny. Być chrześcijaninem w Toruniu, w Polsce to jest naprawdę wyzwanie!

KAWA: Jak na mój gust gracie bardzo specyficzny rodzaj muzyki, łączący chyba wszystkie "ciężarowe" style muzyczne, he, he... Skąd bierzecie inspirację do Waszej twórczości?

DANIEL: Nie jesteśmy muzykami, każdy z nas słucha różnych rzeczy i próbujemy jakoś to przetworzyć i wyrazić. A słuchamy m.in. takich zespołów: KORN, System of a down, P.O.D., poza tym wiele amerykańskich chrześcijańskich kapel: Embodyment, Living Sacrifice, które rąbią totalną rzeźnię. Oprócz tego słuchamy również zwykłych, lekkich wykonawców, jak np. pięknej kobiety ze Stanów, chrześcijanki Rebeki St James, śpiewającej lepiej niż Madonna.

KAWA: Byłem kiedyś na koncercie NO LONGER MUSIC, którzy zamiast tradycyjnej dla tego typu imprez formy, wystawili coś na kształt muzycznej, ewangelizacyjnej rock-opery. Kiedy słuchałem Waszego koncertu stwierdziłem, że to, co gracie, wspaniale nadaje się do tego typu projektów. Czy zastanawialiście się może nad wyreżyserowaniem jakiegoś przedstawienia do Waszej twórczości?

DANIEL: Osobiście chciałbym, aby muzyka nie była tylko zagraniem dwóch zwrotek i refrenu, niestety w organizacji wspomnianego przez ciebie pomysłu najważniejsze są pieniądze, których my niestety nie mamy. Nie stać nas na to, by jeździć z kapelą i dodatkowo grupą teatralną po kraju. To, co chciałbym mieć w najbliższym czasie, to rzutnik do slajdów, który można by łatwo zamontować na scenie i za pomocą tego prostego aparatu ubogacić nasze koncerty. Jeśli chodzi o zachowanie na scenie i w ogóle w życiu, to NO LONGER MUSIC stanowi tu dla nas wielki wzór, to jest po prostu magia. My również chcielibyśmy, aby nasza muza była bardziej opowiadająca, ale gramy dopiero trzy lata i może za kilka lat uda nam się coś w tym kierunku zrobić. Póki co czujemy się cały czas amatorami.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł