Emil Regis

Illuminandi - systematyczne kucie żelaza

Dodano: 19 lipiec 2007 r.

Jest u nas w kraju kilka takich kapel, które pomimo braku spektakularnego i szybkiego sukcesu ciągle robią swoje. Prą naprzód wbrew przeciwnościom. W ten sposób zyskują sobie szacunek i wydrapują miejsce w historii sceny.

"Powierzę uszom Twoim tajemnicę, Co trwale zmieni głupstwa, w które wierzysz (...)"

Illuminandi to bynajmniej nie nowicjusze. Obecnie w jego szeregach melduje się sześcioro muzyków: Aleksander Kozioł (gitara), Jan Trębacz (gitara, wokal), Patrycja Pyzińska (skrzypce, wokal), Antonina Kraszkiewicz (wiolonczela), Aleksander Kraszkiewicz (bass) i Janusz Domka (garnki). Zespół rozpoczął działalność w 1998 roku w Dębicy. Pierwszego materialnego dowodu płodności muzyków doczekano się w roku 2000, kiedy to światło dzienne ujrzało pierwsze dziecię Illuminandi. Pierwsze demo zawierało 4 utwory, zarejestrowane w studiu Music Magic w Siemiechowie. Dwa lata później na świat przyszedł drugi potomek illuminowanej drużyny. Drugie demo zawierało trzy kompozycje i zostało zarejestrowane w tym samym składzie, co jego starszy brat. W roku 2005 Amerykanie z Bombworks Records wydali zespołowi krążek noszący tytuł "The Beginning...", który był kompilacją dotychczasowego dorobku zespołu z Dębicy, wzbogaconym o wersję live kilku utworów. Rok 2005 był jednak rokiem posuchy dla Illuminandi. Zespół praktycznie nie funkcjonował z powodu innych zajęć muzyków. Wraz z nowym rokiem zespół zabrał się do pracy, pełen werwy i ochoty spłodzenia czegoś nowego. W tej chwili kapela zakończyła już prace nad nowym materiałem, czego dowody możemy znaleźć na http://www.myspace.com/illuminandi. Skład kapeli zmieniał się wielokrotnie, jednak trzon zespołu, który tworzą Aleksander Kozioł i Jan Trębacz, zawsze pozostawał ten sam.

"Czy widzisz to bagno? To właśnie mój cały świat (...)"

Zespół Illuminandi gra coś, czego jednym słowem nie da się zaklasyfikować ani przydzielić do konkretnej szuflady. Ich muzyka łączy w sobie ponure metalowo-doomowe partie, gotycki klimat i wszechobecny instrumentalny posmak. Jednak nazwanie tego gotycko-symfonicznym metalem nie będzie chyba najtrafniejszym strzałem, gdyż nie brak tu również czysto rockowego pierwiastka czy nieco heavymetalowych partii wokalnych spod znaku pieśni o dumnych rycerzach. Nie brakuje oczywiście mocniejszego tąpnięcia, zarówno instrumentalnego, jak i wokalnego. Teksty utworów najczęściej bazują na Piśmie Św. "Czytam Biblię dość często i jeśli jakiś fragment jest mi szczególnie bliski, to wykorzystuję go w tekstach" - przyznaj się bez bicia Jan Trębacz.

Jak nie kijem, to pałką...

Do najważniejszych dokonań zespołu na pewno należy zaliczyć fakt, że muzycy już niejednokrotnie mieli okazję zaprezentować się poza granicami naszego kraju. Kilkakrotnie uczestniczyli w festiwalach muzycznych w Czechach, a także wzięli udział w Gothic Christ Festival vol. III w Niemczech. Na pewno nie należy również pomijać faktu zainteresowania zespołem ze strony Bombworks Records. Jankesi inwestują jedynie w zespoły z pozytywnym przesłaniam i w ich katalogu znaleźć można m.in. Holy Blood, Seventh Angel, Encryptor czy Armageddon Holocaust, czyli niemalże powszechnie rozpoznawalne nazwy, kojarzone z silnym grzmoceniem.

Co ciekawe, zespół doczekał się również niespodziewanych dla niego odwiedzin realizatorów magazynu RAJ, którzy poświęcili Illuminandi jeden ze swoich programów. Ciekawostką jest również, że zespół, choć dotychczas koncertował głównie u boku innych drużyn niosących zdeklarowane przesłanie chrześcijańskie (2TM2,3, Armia, Anastasis, Triquetra, Chili My etc.), to ma w swym dorobku również epizody, w których dzielił dechy z nie byle kim, bo np. z Flapjackiem. Zespół zarejestrował również ciekawy wideoklip podczas wspomnianej już wizyty u sąsiadów za Odrą. Nie jest to jednak dziewicze połączenie wizji z fonią dla Illuminandi. Zespół już wcześniej zarejestrował koncertowe video podczas występu w rzeszowskim klubie Rejs w 2004 r.

"Czasem, kiedy gramy koncerty, ktoś krzyknie pod sceną - Satan! Ale potem bardzo często te osoby świetnie się bawią i cały czas tańczą."

Illuminandi na pewno nie jest zespołem, który w sposób ekstremalnie widowiskowy zamierza przekazywać odbiorcy swoje racje. Wydają się oni raczej podążać wyznaczonym już w przeszłości kursem, w którym harmonia pomiędzy charakterystycznymi dla zespołu partiami klasycznymi a rockowo-metalową obwolutą jest kluczowa. Istotą przesłania jest treść Ewangelii. Zespół nie wydaje się być zainteresowany zmianą swoich zarówno lirycznych, jak i ogólnie ekspresyjnych zapatrywań. Nie jest to, jak już wspomniałem, ekstremalne, szokujące swymi występami czy radykalnie przekazywanymi treściami metalowe komando. Illuminandi systematycznie kuje swoje żelazo, które może jest mało widowiskowe, ale właśnie przez upór, z jakim wykuwane, na pewno wartościowe. Jednym słowem, Illuminandi nie jest jakimś muzycznym koktajlem mołotova, który równie szybko gaśnie, co i wybucha. Istniejący już 8 lat zespół udowodnił, jak mi się zdaje, swoje zdeterminowanie i chęć działania. Owszem, zawsze mogłoby być lepiej. Okazała dyskografia, liczne koncert, a może i wreszcie jakieś pieniądze... Jednak wydaje mi się, że na przestrzeni tych 8 lat istnienia zespół przeszedł już swoją próbę czasu i osiągnął nie mało. Przede wszystkim uznanie i szacunek za swoją wytrwałość. Na stałe również wpisał się w muzyczną mapę naszego padołu i dla większości dobrze zorientowanych w temacie jest doskonale rozpoznawalny.

Dyskografia:

- Demo I (2000)

- Demo II (2002)
- The Beginning... (2005)

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł