Emil Regis

Hołd - "Powrót"

Dodano: 22 marzec 2010 r.

Oto i "Powrót" - trzecia płyta bydgoskiego zespołu Hołd. Bez wątpienia najlepsza z tego grona. Lepiej przemyślana, lepiej skomponowana, lepiej omodlona i lepiej zagrana. Hołd z typowego rockowo-worshipowego zespołu stał się wraz z płytą "Powrót" znacznie wyrazistszym i samodzielniejszym... rockowo-worshipowym zespołem. Klimat ten sam, przekaz ten sam ale jakość... Niebo a ziemia! Zapraszam do obczajki tego oazowo-gitarowego przedsięwzięcia ewangelizacyjnego.

Hołd, na dzień dzisiejszy, to melodyjny rock, z wykorzystaniem takich gadżetów jak klawisz i skrzypce, nie pozbawiony łupnięcia, ale i solowych popisów instrumentalnych - takich nie wyduszonych na 2 strunach i 2 akordach, lecz rozwijających ekwilibrystyczne skrzydła na dobrych kilkadziesiąt sekund. Co ważne, elementy uwarzone w tym kociołku charakteryzują się dobrym doborem składników i proporcji. Ani skrzypeczek tu nie za dużo, ani gitar nie za mało. Wszystko jest i niczego nie brakuje. Oczywiście, nie można tego powiedzieć o wcześniejszych dokonaniach grupy! Tam śmierdziało nieco malizną i prostotą. Tu natomiast jest to coś, co pozwala w tej recenzji użyć słowa "progres"...

"Powrót" zaczyna się ponad dwuminutowym intrem. Chyba jedynym utworem "z kapelusza" na tej płycie i jedynym w tym ośmiotrackowym zestawie, który posłałbym do piasku, bo nie bardzo rozumiem jego idei. Wszystko co następuje dalej, wchodzi już całkiem na miękko i nie budzi w mym umyśle żadnych sprzeciwów. "IV Pieśń o Słudze Pańskim" jest wprawdzie nieco monotonna, ale pod koniec ma bardzo dynamizująca całość zmianę tempa - świetny patent, w którym z oazy przenosimy się do prawdziwego rocka. Dalej możemy usłyszeć wreszcie męskie śpiewy za sprawą piosenki "Poplamiony". Wcześniej Jakub Słupski również daje głos, ale nieco zagłuszają go przedstawicielki płci lepszej: Ula Wiśniewska i Judyta Wenda. "Bez Ciebie" to znów żeńskie dominacja wokalna. Numer niezły, choć mi zaczyna podobać się tak naprawdę dopiero od połowy. Do tego ma fajną długą solówkę. Następna w rozkładzie "Droga Jakuba" to taki nieco mocniejszy numerek. Mocne wokale i gitary ocierają się o muzykę cięższą niźli ino sam rock... Szósty "Tylko chciej" to balladowo-poetycki twór. Lepszym utworem jest następny "Jesteś". Również słodkawa balladka z żeńskimi wokalizami, ale jakaś taka znacznie bardziej przekonująca do siebie i klimatyczna (zapewne dzięki tym skrzypcom). Całość zestawu zamyka "Modlitwa grzesznika", czyli modlitwa grzesznika, jak tytuł sugeruje, w wersji muzycznej. Fajny, klimatyczny numer. Szkoda tylko, że trochę rozciągnięty, bo wydaje się, że można było zbudować go bez kilku zbędnych przedłużaczy i nie straciłby na wyrazie i przekazie.

Na tej płyci Hołd prezentuje naprawdę dobrego rocka! Ktoś może nie lubić żeńskich wokali, "przeszkadzajek", ewangelizacyjnych tekstów lub rocka w ogóle, ale oddajmy cesarzowi co cesarskie: rock na "Powrocie" to naprawdę rock! Gdybym miał się przyczepić do czegoś od strony formalnej, to wskazałbym na trochę monotonne i chwilami piskliwe gitary. Muzyka zespołu opuściła już dawno okowy oazowej scholki, natomiast lirycznie Hołd wciąż pozostaje w tych właśnie rewirach.

Strona liryczna płyty to 100% worship! Nie szukajta tu ludziska innej treści, bo jej nie znajdzieta. Ewangelizacja pełną mordą, co zapewne jednych przyciągnie, a drugich, wprost proporcjonalnie, odsadzi do tej płyty. Teksty są ciekawe, zbudowane gdzieś na przecięciu własnej poetyckiej twórczości i stronic Pisma. Kilka strof delikatnie pachnie banałem lub nawet kiczem, ale to moje osobiste powonienie. Generalnie liryczny koncept płyty jest taki, iż na początku nurzamy się w upadku i grzechu, by wreszcie, z bólu samotności, podnieść się ku światłu i łasce, a na koniec znów upaść, ale z nadzieją powstania i świadomością ciągłej miłości Ojca. Jednym słowem, muzyka "na chwałę"... Kto lubi, niechaj chwyta w locie, bo nie licha.

Na koniec jeszcze słowa dwa o froncie "Powrotu". Okładka płyty jest dość... hmm... mało wyrazista. Z tego co wiem, o taki mało konkretny obraz zespołowi właśnie chodziło, by "podkreślić samą muzykę". Gdyby to była książka, to może i wypadałoby podkreślać jej walory muzyczne. Wszelako to jest płyta, więc muzyka jest jej oczywistą treścią i chyba nie należy na nią wskazywać jako na sedno całego wydawnictwa, bo to truizm. Dlatego za okładkę Hołd ma u mnie minusa, bo uważam, że warto swoją muzykę opatrywać ciekawymi obrazami, nie zaś czymś na kształt "wyzoomowanego sto razy czarno-białego jotpega z ogniska za domem".

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł