Hip Hop Dekalog 2004 - premiera

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Prapremiera

27 listopada Zakład Poprawczy i Schronisko dla nieletnich w Ignacewie koło Łodzi

Prapremiera projektu Hip Hop Dekalog 2004 odbyła się w Zakładzie Poprawczym w Ignacewie pod Łodzią. Full Power Spirit i Goście (m.in. grupa B - Boy Spasiba Breakers) we współpracy z salezjanami zorganizowali imprezę dla 83 chłopaków siedzących za kratami poprawczaka. Półtoragodzinny koncert na żywo to półtorej godziny wolności dla ludzi, którzy 24 godziny na dobę muszą być izolowani od społeczeństwa. To tutaj jak nigdzie indziej potrzeba jest prostych i jasnych zasad na życie. To tutejsi wychowankowie najlepiej rozumieją, co znaczą odwieczne prawa, takie jak "nie kradnij" czy "nie zabijaj", gdyż płacą wysoką cenę za ich złamanie. "Ten koncert to świadectwo, że Jezus żyje! - mówi jeden z salezjanów, Thomas. - Cieszę się, że dziś Jezus Chrystus chce do młodzieży mówić o swym miłosierdziu i miłości językiem hip hopu... Dobrze, że są raperzy, którzy mają odwagę i chcą o tym mówić. Bo młodzież czeka, szczególnie w takich miejscach jak poprawczak, gdzie na korytarzach słychać praktycznie tylko hip hop. Swoją drogą to ciekawe, czy Jezus, gdyby narodził się dziś, a nie 2000 lat temu, tańczyłby breakdancea? Myślę, ze tak:) Nie poddawajcie się! Aby tak dalej. Dzięki wszystkim raperom za koncert w poprawczaku".

Premiera

28 listopada 2004 r., Klub Muzyczny CUBE, ul. Kilińskiego 123 w Łodzi

Premierowy koncert Hip Hop Dekalog 2004 odbył się 28 listopada 2004 w słynnym łódzkim Klubie Muzycznym CUBE. Profesjonalne nagłośnienie, dobre oświetlenie, to elementy, bez których ciężko zorganizować dobrą imprezę. W tym wypadku nie było, na co narzekać, od strony organizacyjnej wszystko było dopięte na ostatni guzik i przygotowane na najwyższym poziomie. Jedno, do czego można by się przyczepić, to ilość ludzi na imprezie, która była lekko niezadowalająca jak na możliwości klubu i rozmach imprezy. W klubie było lekko ponad 300 osób i choć nie jest to mało, to jednak przydałoby się jeszcze z 200 osób - niech żałują wszyscy, których zabrakło!

Koncert pomyślany był jako show z udziałem wszystkich raperów nagrywających do projektu Hip Hop Dekalog 2004. Gospodarzem wieczoru był FPS (Full Power Spirit) i to praktycznie ten skład, przy skromnym udziale Kawy z Bosko.pl, prowadził całą imprezę. W występ FPS włączali się, w charakterze zaproszonych gości, inni wykonawcy i raperzy. Na pierwszy ogień poszedł EVIDENT, który w nieco okrojonym składzie zaprezentował kilka swoich utworów. Panowie pokazali, że przed nagraniem nowej płyty są w dobrej kondycji i rokują duże nadzieje na przyszłość. Jako że dzień przed koncertem Łyskacz miał wypadek, w którym połamał rękę, a Mietek Szcześniak po trasie koncertowej DEUS MEUS rozchorował się na dobre, na scenie na dłużej niż pierwotnie planowano zadomowili się Vienio i Pele. W ich występie szybko można było dostrzec długoletnie obycie ze sceną, publicznością i wielki talent do robienia show. Obok wielu rozweselających akcji, typu solowy popis Vienio na perkusji, panowie powiedzieli ze sceny kilka mocnych, pozytywnych słów, które wywołały szacunek wyrażony przez żywiołowe reakcje publiczności.

Prezentacja Hip Hop Dekalogu nastąpiła po występie wszystkich gości i popisach dwóch grup breakdancerów. Tych ostatnich nie można pominąć tu milczeniem. Łódzkiej publiczności zaprezentowały się dwa składy: znani w całej Polsce panowie ze Spasiba Breakers i dziewczyny tańczące hip hop, czyli grupa Scream z Zamościa. Ich występy budziły równie, jeśli nie bardziej żywiołowe, reakcje niż występy raperów. Między prezentacją trzeciego i czwartego przykazania te dwa składy, po wcześniejszych solowych popisach, starły się w bitwie umiejętności, płci i charakterów, która obok prezentacji Dekalogu była wydarzaniem tego wieczoru. Co prawda potyczka nie została rozstrzygnięta na korzyść żadnej ze stron, ale warto ją kiedyś dokończyć. Przed i po koncercie publiczność mogła posłuchać DJ'ów: DJ'a Mini i DJ'a Grubaza. Cały koncert przebiegł w miłej, pełnej szacunku i dobrej zabawy atmosferze. Na drugi dzień na internetowym forum Bosko.pl można było przeczytać:

"Byłem. Usłyszałem i... nie było kichy. To wydaje mi się najważniejsze. A choć pani w seksownej krótkiej spódniczce wychodziła z koncertu niepocieszona, rzucając na odchodne "badziew", nie brałbym na serio tego typu wypowiedzi (tak między nami, to panią nikt przez cały koncert się nie zainteresował i chyba tu leży pies pogrzebany) i brałbym do bani rzeczywiste muzyczne fakty, a nie emocjonalno - spódniczkową (delikatnie rzecz ujmując) logikę. To pierwszy wniosek. Opinie odnośnie kawałków na płycie są różne. Dla mnie Billy oraz Picia (FPS) ze swoją siódemką przebijają wszystko (niestety na koncercie siódemki nie słyszałem, jedynie w przygotowaniach). Subiektywnie ciągnąc, Picia - cichy i schowany za plecami innych, ale skoncentrowany jak nikt na scenie na swojej robocie - rządził, jak dla mnie. Ogólnie pokora FPS-u zachwyca - w pierwszym odruchu wydawali się tylko tłem dla mocno zwracających na siebie uwagę primadonnowych chórków - choć tak naprawdę to oni, FPS, nadawali ton imprezie. Idąc dalej, to gdybym nie słyszał historii o wypróżniającym się rosomaku, zapodanym przez bitowych bliźniaków Vienio Pele, to byłbym nawet wzruszony ich tekstami wypowiadanymi ze sceny. A gdyby nie fakt, iż zacinali się w swoim śpiewanym tekście, to ich utwór, który rządzi na płycie, byłby dla mnie genialny i na żywo, a tak pozostał lekki niesmak. I co jeszcze ... Pan Jezus objawił się tylko trzem uczniom z grona dwunastu - było to objawienie nie lada, jeden z nich postradał zmysły na moment i zapominając, że jest rybakiem postanowił pobawić się w harcerza i rozbić obóz. Na koncercie nikt nie stracił zmysłów, a choć objawienie nastąpiło w wąskim gronie, pełne fajerwerków i Głosu z Nieba, to słychać było słowa "To jest mój hip hop umiłowany, jego słuchajcie", które pewnie szybko pójdą w świat i trudno mi wątpić, że będzie inaczej. Moc ludzkiego języka jest wielka - uczniów na górze przemienienia było trzech, a o przedziwnym wydarzeniu, które się tam dokonało, wiemy wszyscy. Mam nadzieję, że o wydarzeniu w Cube też dowie się cały świat. Pozdrawiam wszystkich, którzy realizowali projekt. Gratuluję determinacji i wiary. Pozdrawiam i podziwiam właścicieli Cube, którzy pozwolili na przeżycia, jakie się dokonały". Fischer

"To wspaniałe wydarzenie i bardzo potrzebne. Gratuluję pomysłodawcom i wykonawcom. Oby więcej tego typu wydarzeń!". Madi

Redakcja Bosko.pl, jako organizator koncertu Hip Hop Dekalog 2004, dziękuje wszystkim wykonawcom, sponsorom i publiczności za współtworzenie tej imprezy. Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane pod naszym patronatem.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł