Kawa

Guano Apes w imię Boga

Dodano: 4 lipiec 2008 r.

Objawieniem tegorocznego festiwalu Song of Songs w Toruniu był niewątpliwie zespół, który stylistycznie i technicznie bardzo przypomina niemiecki band Guano Apes! Podobieństwo jest tak wielkie, że gdyby ktoś puścił mi płytkę gdyńskiej kapeli IND i wstawiał kity, że Guano Apes przeszli jakiś zwrot i zaczęli śpiewać kawałki typu "Jeshua", to chyba szybko bym uwierzył. Dla mnie rewelacja - tym bardziej że bardzo podoba mi się głos mającej chorwackie korzenie wokalistki - Sandry Nasic. Nie wiem, jakie korzenie ma wokalistka In Nomine Dei, ale jak na moje wyczucie niewiele ustępuje uroczej Niemce.

Szukając wszak początków IND, trzeba ruszyć do Trójmiasta. Tam w Gdyni w 1999 roku z inicjatywy ludzi związanych z grupami ewangelizacyjnymi powstał ów twór, który zaskakuje świeżością i polotem. Zespół wywodzi się z kształtującego się wówczas nurtu Positive Christian Music. Jednak już po dwóch latach z powodu ciągłych zmian personalnych grupa zawiesiła działalność, by odrodzić się na nowo w kwietniu 2007 roku. Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Alina Lewandowska - wokal; Michał Paliwoda - gitara; Maciej Selka - gitara; Jakub Hinc - bas; Sebastian Chilewski - perkusja.

Obserwując IND podczas tegorocznego S.O.S., dało się łatwo zauważyć, że członkowie zespołu okres nastoletnich buntów mają już dawno za sobą. Nie chcę przez to powiedzieć, że są to zgredy w stylu legendarnego składu ZZ Top, ale raczej tzw. młodzi - dorośli, czyli stosunkowo dojrzali ludzie, którzy - mam wrażenie - dobrze wiedzą, po co chwytają za gitary i inne instrumenty. Pojawili się tak naprawdę "znikąd", bo osobiście o zespole usłyszałem dwa tygodnie przed festiwalem, kiedy podesłali swoje MP3 do naszej redakcji. Ich pojawienie się na scenie nie wywołało wielkiego poruszenia wśród publiczności - no może poza małą grupką, która przyjechała z zespołem - ale kiedy schodzili, towarzyszyły im gromkie brawa. Wcale się zresztą nie dziwię, bo oprócz dobrze zagranej muzy, ciekawej kreacji scenicznej wokalistki, która łączy w sobie klimat Janis Lyn Joplin z współczesnym nam Hatfield’em z Metalliki, IND wpuściło w lud sporo ewangelicznego przekazu, co wcale nie dziwi bo przecież zaczynali od ewangelizacji i jak było widać pozostali wierni przepowiadaniu. Zaraz po ich występie pobiegłem kupić sobie płytkę i przebiegając koło Dzikiego (Mocne Ramię), który tradycyjnie sprzedawał koszulki, usłyszałem jego zachwyty, które ze względu na soczystość i bezkompromisowość treści nie nadają się do bezpośredniego przytoczenia, ale podzielam jego zdanie, że zespół "fajnie gra!" he, he... No, ale co gra? - mógłby zapytać ktoś kto w życiu nie słyszał Guano Apes (wokalistka IND twierdzi, że z repertuaru Niemców zna jeden numer "Big In Japan"). Sami na swojej stronie napisali, że szeroko pojętą muzykę rockową, z pogranicza muzyki progresywnej, nie stroniącą od niekonwencjonalnych połączeń stylowych. I taka - słownikowa wręcz - definicja niech wystarczy tym, którzy lubią definiować. Wszak kto nie zrozumiał tabelki, niech czuje się zachęcony do odsłuchania numerów IND w naszym dziale MP3. Na pewno lepiej zrozumie omawiany temat!

Na koniec warto nadmienić na temat zakupu, jaki poczyniłem na stoisku opatrzonym banerem www.ind.art.pl. Płytka, a właściwie demo, jakie nabyłem w zawrotnej cenie 5 złotych, zawiera 4 numery, z czego dwóch możecie posłuchać w naszym serwisie. Mimo wszystko zachęcam do kupienia krążka bo: a) w ten sposób wspieracie kapelę, b) dajecie im szansę do nagrania kolejnych numerów, c) po ułożeniu numerów na płytce, okładce itd. zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego o zespole. Dlatego płyta!

Kiedy odpaliłem sobie CD w samochodzie, utwierdziłem się w przekonaniu, że jeśli członkowie IND nie odpuszczą i będzie chciało się im partycypować w chrześcijańskim undergroundzie, to zyskaliśmy kolejny nietuzinkowy band. Nagrania zrealizowane w Sounds Great Promotion, czyli mówiąc prościej w studiu prowadzonym przez Kikuta z Pneumy, nie tracą koncertowej energii, wręcz przeciwnie, pozwalają usłyszeć patenty, których po jednym wysłuchaniu nie sposób wychwycić. Niby nie ma jakiejś super rewelacji, ale w przeciwieństwie do niektórych płyt, demówek i nagrań, jakie otrzymujemy, tej płytki mam ochotę słuchać na okrągło. Co tu dużo gadać - jestem nakręcony IND jak 5-latek na cukrową watę i mam nadzieję, że coś z tego udzieli się również Wam. Polecam!

 

Posłuchaj mp3:

The Story Which Never Ends Up

Jeshua

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł