Michał Guzek

Chrześcijańskie Granie – Festiwal pełen mocy!

Dodano: 30 listopad 2015 r.

Zakończył się piąty, jubileuszowy Festiwal Chrześcijańskie Granie. Wydarzenie odbywało się przez dwa dni w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” w Warszawie. Impreza jest jedną z najważniejszych inicjatyw tworzonych dla środowiska muzyki chrześcijańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu zaskakiwała. To, co działo się na Dewajtis 3 można określić krótko: jest moc!

Uwielbienie

Już piątkowy wieczór zadziwiał. Zespół 33 w tym roku nie poprowadził zwykłego koncertu. To było coś więcej niż tylko Uwielbienie. W kaplicy Dobrego Miejsca w Najświętszym Sakramencie był obecny sam Pan Jezus. On działał. Modlitwa prowadzona przez duszpasterza młodych ks. Marcina Moksa, przepiękny śpiew Joanny Koniecznej pomagał wejść w to, co ukryte i nie widoczne dla oczu. Tajemnica spotkania z Wszechmocnym pozostaje pomiędzy Nim a tymi, którzy pojawili się na Bielanach. Uwielbienie nie tylko pomagało otwierać się na Pana Boga, ale również na innych ludzi. Pod koniec miałem wrażenie, że Ci którzy przyszli do Dobrego Miejsca stworzyli wspólnotę. Odczuwałem Ducha jedności. Była moc. Wydaje się, że nie dużo potrzeba jest do szczęścia. Pierwszy wieczór festiwalowy to wielkie zadziwienie nad tym, co nie jest z tego świata…

Spotkanie

Festiwal Chrześcijańskie Granie to nie tylko czas spotkania z Bogiem, ale mnóstwo rozmów i radości w obcowaniu z innymi. Były momenty kontaktów nieformalnych pomiędzy zespołami, ludźmi mediów a wydawcami, ale również te, które były zaplanowane. Wyjątkowym punktem w programie był Salon Festiwalowy. Poprowadził go z wielkim rozmachem Piotr Polański – autor audycji w Radiu Wnet i w Radiu Warszawa. Dopisali również paneliści związani z muzyką chrześcijańską m.in. ks. Jacek Miszczak (Lista z Mocą), Marcin Witan (Muzyczne Rozmowy) czy Kamil Zbozień (RTCK). Nie zabrakło również ludzi mediów i samych twórców muzyki chrześcijańskiej. Ciekawym spojrzeniem dzieliła się Sylwia Smoczyńska z Kayaxu, która rynek muzyczny w Polsce oceniła jako ten, który przeżywa kryzys. W tym zjawisko muzyki z przesłaniem chrześcijańskim ma ogromne szanse i zadanie na profesjonalizację. Receptą na zmianę jest przede wszystkim ciężka praca, wejście z muzyką chrześcijańską w media elektroniczne oraz rozwój menagmentu koncertowego. Ważne dla funkcjonowania rynku z dobrym przekazem jest zaangażowanie wydawców i stworzenie wytwórni zajmujących się muzyką chrześcijańską. Do tego potrzebna jest dobra współpraca z mediami oraz skuteczna komunikacja ze środowiskiem biznesowym. To tylko kilka wniosków, które mogłem „wynieść” z I Salonu festiwalowego. Do nich można dodać te, o których w kazaniu mówił ks. Krzysztof Orzeł podczas Eucharystii, która odbyła się zaraz po spotkaniu. Popatrzeć, posłuchać, porozmawiać, przemodlić i pobłogosławić – to pięć zasad dla twórców zajmujących się muzyką z chrześcijańskim przesłaniem.

Premiery

Na finał V festiwalu Chrześcijańskie Granie złożyły się wszystkie punkty, o których mówił ks. Krzysztof w kazaniu. Podczas Koncertu Premiery mogliśmy przyjrzeć się i posłuchać temu, co nowego dzieje się w muzyce chrześcijańskiej. Arkadio, Albo i Nie, ks.Jakub Bartczak, El Camino czy New Day przygotowali dla słuchaczy zgromadzonych w Dobrym Miejscu, ale i tych przed monitorami ekranów telewizji Salve Tv sytą ucztę dla ducha. Muzyka, która niosła się ze sceny, porywała autentycznością, jakością i różnorodnością. Ale co najważniejsze panował ten sam Duch. Koncert Premiery to również rozmowy. Zespoły oraz zaproszonych gości przepytywała prowadząca koncert dziennikarka Radia Warszawa Katarzyna Goszcz. Poza ciekawymi i poruszającymi świadectwami był czas na świętowanie. Nagrodę główną Złoty Krążek 2015, statuetkę ufundowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz 30 godzin od Studia Niepodległości 159 otrzymał głosami publiczności zgromadzonej w Dobrym Miejscu zespół New Day za utwór Pod Prąd. O radości z nagrody mówił po festiwalu Rafał Boniśniak – lider zespołu: „Festiwal Chrześcijańskie Granie to naprawdę Dobre Miejsce. Jedynym takim na świecie. Taka nagroda to był na dla nas szok. Nie byliśmy w stanie nawet myśleć i podziękować ze sceny ludziom , którzy nas wybrali. Myślę, że jesteśmy w tej chwili najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi. Dobre Miejsce to miejsce z piękniejszej strony świata.” Również serwis BeneDeo przyznał nagrody za teledysk 2015. W tym roku zostali wyróżnieni: zespół Ninive (Wyciągasz rękę) – nagroda publiczności, Zetaigreka (Iskierka) – nagroda jury. Można by powiedzieć krótko – tegoroczny festiwal to wielkie święto.

Występ zespołu Soudarion wpisał się w doskonale w klimat całej imprezy. Podczas koncertu poznańskiej formacji otrzymaliśmy mnóstwo powodów do radości. Pierwszy z nich to przede wszystkim premiera płyty Tylko Miłość, która odbyła się w ramach festiwalu w Dobrym Miejscu. Kolejny, to informacja, którą poprzez Pawła Karlińskiego przekazał serwis www.chrzescijanskiegranie.pl. Dowiedzieliśmy się o pierwszym zespole, który wystąpi podczas Koncertu Debiuty 2015. Jest nim formacja Szymona Babuchowskiego – DOBRE LUDZIE. Poza pięknymi i poruszającymi momentami był ten szczególny, w którym publika zgromadzona na Premierach nie wytrzymała… Zagrany przez zespół Soudarion utwór Niechaj Zstąpi Duch Twój poderwał z miejsc prawie wszystkich. Była moc. Moc uwielbienia. Nie zabrakło jej w utworze finałowym Jesteś dobry, który został wykonany przez wszystkie zespoły. Modlitwa i błogosławieństwo popłynęły ze sceny, których chyba wszyscy potrzebowaliśmy…

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł