Emil Regis

Anawim

Dodano: 23 maj 2008 r.

Anawim to propozycja dla tych, którzy lubują się w tzw. "ciężarowych brzmieniach" ze wskazaniem na współczesne oblicze muzyki metalowej.

"Błogosławieni ubodzy w duchu..."

To warszawskie komando ukonstytuowało się w drugim roku nowego wieku. Zanim o wszystkim innym, pierwej o samej nazwie. "Anawim"? Z czego to? - zapytacie - Z suahili? Nie, z hebrajskiego. Znaczy zaś tyle mniej więcej co "uniżeni", "ubodzy". Jak widać zatem, dziś prezentowany tu zespół jest "od progu" wręcz nader skromny... Czy skromność to a la Leszek Kołakowski, czas pokarze...

Dobra, pożartowali, to przechodzimy do faktografii. Chłopaki łupią, jak wspomnieliśmy, od 2002 roku i robią to w czteroosobowym składzie. Za struny w wiośle i w krtani szarpie tu Dżaniec. To samo, z tym że na mniejszej ilości drutów w instrumencie, robi Żóf. Z gitarą siłuje się również Fenol, który wymienił sześć strun za dwie pały, kiedy to do pełnego combo dołączył Tom, obecnie rezydujący za zestawem kuchennym. Wcześniej stukali w garnki w zespole jeszcze Szefu i Filip, ale jakoś tak wyszło, że już nie stukają, a czyni to najmłodszy stażem w szeregach Anawim Tom.

Sursum corda!

Za swój niebłahy sukces anawimowcy postrzegają już sam fakt, że nadal dane jest im muzykować w swoim gronie. Jak napisała jedna, niekoniecznie mądra pani, w niekoniecznie mądrej książce: czterech mężczyzn w jednym miejscu i czasie albo skoczy sobie do oczu, albo zawiąże niezniszczalną komitywę. Oczywiście jest to bzdurą, czego najlepszym dowodem jest właśnie Anawim, robiący zarówno jedno, jak i drugie. Jeśli zaś chodzi o dokonania czysto muzyczne, to w 2003 roku muzyczny "szołbiznes" wzbogaciło demo zarejestrowane na "stówkę" w sali prób zespołu. Koniec roku 2007 wydał na świat drugiego demo(na), z którego zawartością możecie zapoznać się oczywiście na myspace’owym profilu naszych dzisiejszych bohaterów (www.myspace.com/anawimmusic).

Rym-cym-cym-cym-cym!

A co się tu gra tak w ogóle? Ano gra się muzykę weselno - biesiadną, z wszystkimi pijacko - gastrycznymi szlagierami remizowymi włącznie. Lirycznie jednak zespół obraca się nie około kropkowanych majtek i orlego cienia, ale lawiruje po stronicach Pisma i dotyka głównie kwestii wiary - choć nie tylko, bądźmy szczerzy. Daruję sobie wszystkie dźwiękonaśladowcze mniej i bardziej mądre słowa, którymi zazwyczaj opisuje się czyjąś muzykę. W przypadku Anawim mogę z czystym sumieniem pójść na łatwiznę i powiedzieć uroczyście: ci panowie grzmocą to, co zwykło się nazywać nu-metalem. No i klops, bo kto miał skumać, skumał od razu, a reszta jak nic nie zatrybiła, tak dalej nic nie jarzy. Zatem ujmę to tak... Pod koniec lat 90-tych minionego stulecia szarżą ciężkiej jazdy pancernej na szczyty muzycznych list przebojów wdarła się muzyka nu-metalowa. Protoplastą był (jest) oczywiście amerykański Korn. Anawim pije z tego samego źródełka czy wręcz podjada z tego samego talerza. Cechą charakterystyczną tej muzyki jest przede wszystkim jej ciężar. Maksymalnie zniżone strojenie i kaskada basowych uderzeń. Mam nadzieję, że się chłopaki nie obrażą, jak porównam ich do betoniarki. Oczywiście nie chodzi tu o jełopiastość brzmienia i dźwięku, a o jego ciężar!

Tak więc ciężko tu jak pod kombajnem marki "Bizon" (i choć nigdy żaden na mnie nie zaparkował, wyobrażam sobie, iż zapewne tak właśnie by to wyglądało), gitary buczą, bas wręcz rzęzi, a do tego wszystkiego motoryka jest skonstruowana na tym jakże prostym i niezawodnym patencie, automatycznie zmuszającym głowę do naprzemiennych ruchów w górę i w dół. Sporo też w muzyce Anawim elementów groove. Słychać fascynacje "środkową" Sepulturą (swoją drogą, fenomenalne jest to, ile muzycznych wcieleń miał Sepa). Co za tym idzie, echa Soulflay’a również można tu dosłyszeć. Tym bardziej, że Anawim stara się swoją żywiołową muzykę urozmaicić o djemby, drumle, didgeridoosy czy inne okaryny. Jednym słowem, kilka kropel egzotyki w bardzo ciężkiej i gęstej, gitarowej polewce.

"Zapraszam: niepowtarzalna okazja na wsadzenie łba do betoniary!"

Anawim to propozycja dla tych, którzy lubują się w tzw. "ciężarowych brzmieniach" ze wskazaniem na współczesne oblicze muzyki metalowej. Energia, pobudzająca rytmika i gruby, tłusty, basowy flow. Radykalnym metalowcom pewnie się nie spodoba, ale wszystkim innym (z nie-metalowcami włącznie) ma wielką szansę przypaść do gustu. Wbrew pozorom, po pierwszym wylewie kapel grających taką muzykę, dziś nie ma ich wcale tak wiele w nadwiślańskim kraju. To jest naprawdę ciekawa propozycja - sprawdźcie chłopaków z Anawim koniecznie! Mnie, jeśli mogę być skrajnie subiektywny w ostatnim zdaniu, się "toto" podoba i podoba mi się, że mają we wpisach notkę od dzikusów z Exodus. Są jeszcze ludzie normalni...

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

książka

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł