Emil Regis

Alice Cooper - Along Came A Spider

(Rock ma się dobrze...)

Dodano: 12 styczeń 2009 r.

Konsekwencja, z jaką pomijany jest w naszym kraju 60-letni Alice Cooper i jego muzyka, jest tak samo wielka, jak i wynikająca z niej strata. Nie wiem, z czego to wynika, bo na pniu mogę wyliczyć 10 powodów, dla których Alice Cooper powinien nie schodzić z ust tu i tam, chociażby w tzw. "chrześcijańskiej branży muzycznej". Ale mniejsza o to. Król horror rocka powraca po raz kolejny i czy to się komuś podoba, czy nie, powraca z materiałem w stylu "doskonałe/wspaniałe".

I am the Spider

"Along Came a Spider" to koncept album opowiadający historyjkę seryjniaka o pseudonimie Spider. Nie zabrakło tu jednak kompozycji, które można z powodzeniem wyciągnąć poza ten koncept i uznać za samodzielne akty fabularne (np. "Salvation" czy "Killed By Love"). Pomysł na liryki o gościu odcinającym nogi swoim ofiarom, by zbudować z nich pająka, jest tak samo kiczowaty, jak i idealnie pasujący do Alicea i jego imagu.

Płyta miała być najostrzejszą rzeczą ostatnich lat w dorobku Coopera. Oczywiście wszystko to pic na wodę, bo nigdzie tu nie uświadczycie ani jednego metalowego dźwięku (chcących usłyszeć metalową wersję Alice Coopera odesłać należy do wydanej w 2000 roku świetnej płyty "Brutal Planet"). I bardzo dobrze! "Along Came a Spider" to prawdziwy rock’n’roll. Z wyjątkiem dziwacznego "Wake The Dead", w którym udzielił się na harmonijce jakiś tam Ozzy Osbourne (może kojarzycie gościa?).

The touch, the smell, the joy it brings.

Na każdym kroku mamy tu do czynienia ze świetnym hiciorem, że wspomnę chociażby tylko "Catch Me If You Can", "Wrapped In Silk", "I’m Hungry" czy finałowy "I Am The Spider". Każdy z nich ma wszystko to, co potrzebne jest dobrej rockowej piosence. Chwytliwe refreny, melodyjne solówki i mnóstwo bogatych aranżacji w tle. Wszystko to jest tu we właściwych proporcjach. Choć czasami Alice’owi zdarza się już powtarzać niektóre swoje pomysły, wciąż należy uznać go za bardzo zdolnego kompozytora i tekściarza. W końcu ma facet te swoje 60 lat i nagrał ponad 25 płyt! Ma prawo mu się już trochę powielać, nie?

Gwarantuję Wam, że już po jednym przesłuchaniu nucić będziecie takie rzeczy, jak choćby "(In Touch With) Your Feminine Side" czy "Vangence Is Mine". W tym ostatnim, tak na marginesie, długaśne solo odpalantował kolejny gość z kosmosu, zakończony u swojego szczytu nieodzownym cylindrem, niejaki Slash (był kiedyś taki zespół Guns’n’Roses, pamięta może ktoś?). Trudno też wyrzucić z głowy kawałki takie jak wspomniane "I’m Hungry", "Wrapped In Silk" czy "The One That Got Away".

What have I done? Did I waste a life just for fun?

Oczywiście Cooper nie byłby sobą, gdyby nie zaproponował nam jakiejś balladki. No i mamy na "Along Came A Spider" utwór w tym stylu, a mianowicie "Killed By Love". Tryskająca melancholią, zapalonymi zapalniczkami i przedartymi na pół zdjęciami, romantyczna ballada o miłości, która mnie osobiście śmieszy tak samo, jak te poodcinane kobiece nogi. Cóż, dla odmiany mamy tu na chwilę powrót do puderkowych rockowych gniotów z lat 70, w szerzeniu których ("żyjący od zawsze") Alice Cooper również zdążył się zasłużyć. Podobny charakter ma "Salvation", z tym że w tym kawałku jest znacznie więcej ognia. Ma również tekst, na który chciałbym zwrócić uwagę niektórych z Państwa (a szczególnie tych, którzy zastanawiają się, jakim cudem Alice Cooper - muzyczny "Koszmar z Ulicy Wiązów" - się tu w ogóle znalazł). Piosenka ta jest nieco infantylna, ale równocześnie szczera i prawdziwa niczym dziury na polskich drogach. Jeśli ktoś chlał, siupał i łajdaczył się przez 2/3 swojego życia, a potem śpiewa takie rzeczy, to dla mnie jest to, proszę Was, motywacja do tego, by jednak wstać jutro rano i żyć dalej, bo jeśli ktoś taki potrafił, to ja też dam radę...

Which limb will I choose, Which leg would you lose?

Produkcja płyty jest doskonała. Można się czepnąć jakiegoś dźwięku i dywagować, czy był potrzebny czy nie, ale nie sposób zarzucić mu złego brzmienia. Tak się robi rocka w XXI wieku - przejrzystość, wyrazistość dźwięku, a jednocześnie ten niezbywalny "brud", to "ziarno", ten "poszum"! "Along Came A Spider" to wyznacznik tego, jak powinno się nagrywać rockowe płyty w dobie zamiłowania do tragicznej sterylności brzmienia. Nie można zdjąć z gitary wszystkich szumów i brudu, bo to już nie będzie rock. A już na pewno nie będzie to rock z pazurem.

Wybór najfajniejszej piosenki z tej płyty jest w tym samym stopniu trudny, co zatrzaśnięcie się w toy-toyu. Jako jednak że ta sztuka niektórym się udaje, ja również spróbuję: oddaję swój głos na "Wrapped In Silk"! Jak słyszę tę piosenkę podczas poruszania się komunikacją miejską, to mam ochotę chwycić pod ramię pierwszą z brzegu babkę (może mieć nawet 80 lat) i wywijać z nią zamaszyste obertasy po cały tramwaju! Boże, dzięki Ci za rock’n’rolla!!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł