10 pytań do Pablopavo

Dodano: 7 wrzesień 2007 r.

Pablopavo - wokalista reggae i raggamuffin, nawija między innymi w zespole Vavamuffin.

Ulubiony kawałek...

To ciężkie pytanie, bo zazwyczaj nikt nie ma jednego ulubionego utworu. Jakbym jednak miał taką zabrać na bezludną wyspę, to wziąłbym piosenkę "Them belly full" Boba Marleya. Nie jest to zbyt oryginalny wybór, ale ona oddaje wiele rzeczy, które się dzieją na świecie, wiele podziałów - także ekonomicznych, które mnie martwią, jak się nad nimi zastanawiam... Druga piosenka, pewnie nie znana nikomu, to piosenka pani Matfjejewej - takiej rosyjskiej poetki-pieśniarki, która występowała w latach 70-tych. Ta piosenka po polsku nazywa się "Stateczek". Zawsze gdy leci, to ja płaczę, bo jest wzruszająca.

Autorytet...

To jest trudne pytanie. Z autorytetami jest w ogóle tak, że bardzo dobrze jest je mieć, ale bardzo źle jest całkowicie powierzyć się im, choćby byli to jak najbardziej światli i mądrzy ludzie. Ponieważ wszyscy z natury rzeczy - co wiemy z różnych mądrych ksiąg, a szczególnie z jednej - są omylni. Najlepiej w ogóle jest się chyba kierować swoim własnym rozsądkiem. Ale jakbym miał się kierować jednym autorytetem, to jednak jest to Biblia - potrafi pomóc, gdy mam zły dzień i szukam wsparcia. Jestem fanem Starego Testamentu i lubię poczytać Psalmy.

Inspiracje...

Inspirują mnie przeróżne rzeczy: od pisarzy przez wiele zespołów muzycznych. Najmniej może malarze, bo jestem dość oporny na sztukę wizualną :). Przede wszystkim jednak to, co mnie otacza, przyjaciele, znajomi... Chcę robić muzykę prostą, o tym, co jest tu i teraz - wtedy jest szansa, że dosięgnie się czegoś głębszego. Gdy zaczyna się szukać od razu czegoś większego, to może to brzmieć pretensjonalnie i głupio. W tym, co mnie otacza, np. telewizji, widać problemy, o których ludzie dawniej nie mieli pojęcia, że np. gdzieś w Afryce ludzie głodują. A dla mnie jest to już problem, bo włączam telewizor i mnie to smuci albo wydaje mi się niewiarygodne.

Niezapomniane przeżycia...

To szeroka sfera - od erotycznej po duchową! (śmiech) Jeśli chodzi o muzykę, to na pewno pierwszy koncert warszawskiego zespołu, który się nazywał Tramsmisja, na którym byłem jakoś w roku 1993. Także koncert Bakshishu dwa lata temu w Ostródzie. Trzecia rzecz to fakt, że miałem w pewnym momencie bardzo poważne kłopoty zdrowotne i bardzo mocno mnie to wewnętrznie przewartościowało. Czwarta rzecz to moment, gdy po raz pierwszy w dorosłym życiu napisałem swojemu tacie, że go kocham. Odważyłem się na to. Ludzie często mają z tym problemy - ja także miałem. Tatę bardzo kocham, nie potrafiłem tego wyrazić, a któregoś dnia po prostu napisałem mu sms (czyli wykorzystałem do tego nowe środki przekazu). Odpisał coś równie fajnego i pamiętam, że ta sytuacja wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Na jednej scenie z...

Już większość takich marzeń sobie spełniłem. Grałem z Izrealem, będę grał z Bakshishem. Na jednej scenie w sytuacji, kiedy ktoś gra po mnie, to grałem np. z Misty In Roots i z wieloma innymi. Chciałbym wystąpić, co nie jest już niestety możliwe, ze śp. Bułatem Okudżawą i wykonać piosenkę pt. "Wańka Morozow". Jestem rusycystą i to taki mój konik. Bardzo lubię te piosenki.

Być chrześcijaninem to...

A czy to jest pewne, że jestem chrześcijaninem? Tak naprawdę nie zostałem wychowany specjalnie religijnie. Część rodziny mam prawosławnej, bo korzenie ma na Wschodzie. Nie wiem, czy to jest w ogóle ważne, żeby być chrześcijaninem, nie uzurpuję sobie takiej wiedzy. Znam wielu wspaniałych chrześcijan, katolików, wielu bardzo sympatycznych i mądrych buddystów, wielu ludzi prawosławnych. Ja wierzę w Boga jedynego, który sprawuje, nazwijmy to, "rządy" nad nami, a jak się to przejawia w rzeczywistości, to nie ma dla mnie dużego znaczenia. Nie ma sprzeczności (oczywiście daleki jestem od New Age...) pomiędzy kimś, kto jest prawdziwym chrześcijaninem, a kimś, kto jest prawdziwym muzułmaninem. Wbrew pozorom islam też jest religią miłości, tylko bieda i osoby, które wykoślawiają religię, dają taki jej obraz. Tak bym to ujął.

Dla muzyki nigdy...

Jest wiele takich rzeczy, których bym nie poświęcił. Miłości i rodziny. Poświęcam dużo - np. zdrowie. Gdyby jednak był wybór, np. mama albo moja ukochana osoba a muzyka, czy moja siostrzenica a muzyka, to oczywiście ważniejsze są osoby. Muzyka jest to jakiś rodzaj zabawy, chwilami bardzo poważny. Natomiast ludzie są najważniejsi we wszystkim, co robię - to oni powinni być zawsze z przodu, a dopiero potem wszelkie inne rzeczy.

W wolnych chwilach...

Mam bardzo mało wolnego czasu, ale jak go mam, to bardzo lubię czytać książki - to mi sprawia przyjemność, wycisza mnie. Przez długi czas myślałem, że tym będę się głównie zajmował, ale niestety nie da się, bo nie ma z tego pieniążków. Oczywiście słucham także muzyki, ale książki są ostoją.

Uważaj na...

To jest poważna sprawa. Sam w wieku młodzieńczym popełniłem wiele błędów i wszyscy je popełniamy, a młodzi ludzie będą popełniać. Jednak przestrzegłbym ich przed sięganiem po rzeczy, które są z pozoru bezpieczne, ale takimi się nie okazują. Kilka lat temu w Warszawie była plaga - mówiąc wprost - heroiny. Wielu młodych ludzi, moich przyjaciół, kolegów, na zasadzie próbowania różnych rzeczy, spróbowała też tego. Przynajmniej połowa z nich już nie żyje. Zawsze lepiej zapytać o takie sprawy kogoś starszego. Ja miałem starszych o dziesięć lat kolegów, którzy mieli tego typu doświadczenia za sobą i powiedzieli mi, żebym dał sobie z tym spokój. To było mądre. Trzeba też uważać na zbytnią wiarą w siebie. Ona może prowadzić od głupich skoków do wody, aż do jakiegoś idiotycznego sekciarstwa... Trzeba uważać i mierzyć siły na zamiary.

Cytat lub motto...

Nie wiem, czy mam jedno... Może Darka Malejonka: "Dobry Bóg puka do Twego serca, On naprawdę kocha Cię, tylko on może dać Ci tę siłę, abyś mógł wyzwolić się."

+ 1, czyli dowcip...

Znam parę bardzo długich... Może ten: Siedzą dwa gołębie na drzewie. Jeden jest głuchy. Drugi odwraca się i mówi do niego: - Wiesz co, ty idiota jesteś, i w ogóle pocałuj mnie w d... . A ten odpowiada: - A ty mnie w d... :)

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł