Profanacja Najświętszego

Dodano: 9 listopad 2013 r.

Stała się straszna rzecz. Rzecz, którą bez stosowania zbytniej przesady można porównać do incydentu, jaki miał miejsce na Jasnej Górze, kiedy oszalały z wściekłości mężczyzna oblał czarną farbą obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Tym razem sprofanowano krzyż, umierającego na nim za nasze grzechy Jezusa, a całość nazwano… wybitną sztuką.

Rzecz miała miejsce w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, a obrazoburcze dzieło to film Jacka Markiewicza zatytułowany Adoracja. Film tak naprawdę z adoracją nie ma nic wspólnego, jest jedynie obrzydliwą, wyuzdaną profanacją, ale rozmyślnie nie opiszę, co się na nim dzieje, żeby nie budzić zgorszenia. Wystarczy powiedzieć, że jest to przekroczenie wszelkich granic. I moralnych, i estetycznych. I obraża mnie jako chrześcijankę, ponieważ praca nurza nasz najświętszy symbol religijny w szambie. Czy muszę dodawać, że nie nikomu polecam obejrzenia tego filmu?

Pod CSW miały już miejsce protesty środowisk katolickich, a wnioski w sprawie obrazy uczuć religijnych zostały przesłane do prokuratury. O całości wątpliwego „dzieła” wypowiedział się abp Michalik, komentując je jako „obrazoburczy akt”. Jego zdaniem, pod którym podpisałaby się większość katolików, krzyż należy adorować jedynie „w sposób godny człowieka i Boga”, a sztuka nie powinna obrażać uczuć ludzi wierzących. Dodał, że „należy bronić się przed ekspresjami chorych wyobraźni, które nie promują dobra, prawdy i piękna”. Tak brzmi jego oficjalne oświadczenie. Oprócz niego swoje stanowisko wyraził także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uważa, że doszło w tym przypadku do „drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych”. Wystawę w CSW uznał za kontrowersyjną i stwierdził, że w jednej z prac „został sprofanowany Krzyż, znak Męki i Śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzki symbol godności człowieka”.

To tyle oficjalnych oświadczeń.

Teraz zastanówmy się, co my, katolicy, powinniśmy zrobić w związku z zaistniałą sytuacją? Możemy protestować, możemy to nagłaśniać, ale możemy także wynagradzać Bogu profanację Jego Najświętszej Męki i Śmierci, modląc się ekspiacyjnie za wszystkie grzechy popełnione wobec Jego Świętości i za wszystkich grzeszników, którzy te grzechy popełniają o ich nawrócenie. Bo kto, jak nie my, będzie się za nich modlił? Sam Dobry Jezus nakazuje nam modlić się za grzeszników, bo cóż mamy z tego, że modlimy się za tych, których kochamy? Przecież i celnicy, i grzesznicy modlą się za tych, na którym im zależy. Dopiero modląc się za tych najgorszych, popełniających największe wykroczenia przeciwko Bożemu prawu, za tych, od których prawdopodobnie nigdy nie otrzymamy wdzięczności za nasz trud i wysiłek, odbieramy swoją zapłatę w niebie. Także różańce w dłoń i ofiarujmy chociaż jedną cząstkę za przebłaganie za ten grzech i za nawrócenie twórcy tego bluźnierczego dzieła.

Reklama
Portret użytkownika Sylwia
Sylwia, 18 listopad 2013 r.

Tutaj można podpisać petycję "Profanacja Krzyża w Centrum Sztuki Współczesnej" adresowaną do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrekcji Centrum Sztuki Współczesnej.

Portret użytkownika Sylwia
Sylwia, 9 listopad 2013 r.

Niestety, ubolewam nad tym bardzo mocno, ale współczesna sztuka wyemancypowała się w taki sposób, że zupełnie wszystko jej wolno, ba, nawet jest to wskazane i pożądane. Dla wielu artystów sztuka utożsamiania jest z religią. Zresztą sztuka jako najwyższa wartość to pomysły XIX-wieczne. Rzec można, nic nowego pod słońcem. Tylko teraz robi się to za publiczne pieniądze.

Najgorsze jest to, że w kulturalnym mainstreamie istnieje jeszcze większa poprawność polityczna niż we wszystkich innych dziedzinach nauki razem wziętych. Jeśli chcesz być krytykiem sztuki, to wymazujesz ze swojego słownika hasła: skandal, profanacja, obrazoburstwo. Inaczej nikt nie weźmie Cię za poważnego krytyka, nikt nie potraktuje Cię serio. Wiem, co mówię, bo jestem na studiach kulturoznawczych. Miałam kilka zatargów ideologicznych z wykładowcami i wiem, że niczego nie wskóram, po prostu nikt z tych światłych osób nie jest w stanie myśleć i rozmawiać na tym samym poziomie duchowości i sposobu patrzenia na świat co ci katole z Ciemnogrodu, czyli m.in. ja. Trudno się im dziwić, skoro ich wyobrażenie o katolicyzmie to Młodzież Wszechpolska i Radio Maryja. Taka, pożal się Boże, tolerancja na uczelniach.

Zastanawiam się tylko, co by zrobili oświeceni krytycy sztuki, gdyby nie dorobek chrześcijańskiej sztuki sakralnej? O ile by mieli mniej do nauki!

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł