Miłosierdzie się nie kończy – pocztówki z Krakowa

Dodano: 2 sierpień 2016 r.

Nie było mi dane wysłuchać wszystkich przemówień papieża skierowanych do młodych podczas ŚDM. Jezus Chrystus miał mi widocznie coś innego do powiedzenia, coś tylko i wyłącznie dla mnie, w dodatku w obcym języku, przez kogoś z drugiego końca świata, z Indonezji.

fot. Mazur/episkopat.pl
Papież Franciszek przechodzi z młodymi przez Bramę Miłosierdzia.

Przygotowania

Walka o wyjazd na ŚDM zaczęła się o wiele wcześniej, ponad dwa lata temu, kiedy to w naszej parafii chcieliśmy powołać do istnienia grupę młodzieżową. Z początku formowanie się grupy przebiegało wyśmienicie – był to czas wielkiego rozkwitu, później, wraz ze zmianą proboszcza, wszystko powoli się rozsypywało. Nadszedł moment, kiedy grupa rozpadła się – z dziesięciu osób, które były w niej pierwotnie, zostały trzy zdecydowane jechać. Ostatecznie w podróż wyruszyło 19 osób! Pan Bóg pomnożył liczbę osób w grupie, choć sam wyjazd stał już pod znakiem zapytania. A trudności piętrzyły się, w pewnym momencie wszystko mnie przerosło. Jak z kultem Bożego Miłosierdzia – zakazano go, a dzieło św. s. Faustyny i wysiłki bł. ks. Michała Sopoćki spełzły na niczym. Przez tę liczbę osób Pan Bóg pokazał mi, że nie za moją przyczyną ta grupa powstała, to wyłącznie Jego dzieło. On tak chciał!

Jezus Miłosierny w drodze

Zbawiciel towarzyszył nam wszędzie, przez całą naszą drogę tam, w trakcie i z powrotem. Kiedyś słyszałem, jak Pan Jezus troszczy się o pielgrzymów na drodze do Santiago del Compostela, ale nigdy nie dowierzałem. Bóg zaspakaja wszystkie Twoje potrzeby. I te duchowe, i fizyczne. Idąc w tłumie od kilku godzin, nie miałem okazji, by się napić. Poskarżyłem się Panu Bogu, że nawet nie mam pieniędzy, by sobie coś kupić. I oto w kilka minut później podchodzi do mnie osoba i podaje mi wodę do picia, całą butelkę! Uczynek miłosierdzia: spragnionych napoić. Szybko jednak o tym zapomniałem. Kilka godzin później modliłem się w duchu, by coś zjeść, gdyż od rana nie było ku temu okazji. I znowuż podchodzi do mnie osoba i częstuje mnie paluszkami. Głodnych nakarmić. Tyle, ile zjadłem, wystarczyło mi na dalszą drogę. Bóg przychodzi do nas w drugim człowieku, poprzez nasze uczynki miłosierdzia, Bóg działa w nas i przez nas. Nie bójmy się czynić miłosierdzia.

Pogoda na zamówienie

Czy ktoś kiedyś słyszał o Bogu, który zapewnia pogodę? Raczej i w to nie dowierzają ludzie. A Pan Bóg sprawiał, że nawet lekki powiew wiatru pojawiał się w tej chwili, gdy był potrzebny do orzeźwienia, by nie paść na drodze w spiekocie. „W lekkim powiewie przychodzisz do mnie, Panie” – to prawdziwe słowa. I chmura na niebie, co słońce zakrywa na chwilę, i słońce, co ci towarzyszy w pielgrzymce, i nawet bezchmurne niebo nocą. Bóg da ci spokojny sen, otuli cię czule i sprawi, że nawet twarda ziemia będzie miękka. I nie jest to tylko moje doświadczenie. Wiem, bo wszyscy ode mnie z grupy mówili o tym samym. Czy to może być pomyłka? Nie, bo wcześniejszą noc spaliśmy również na ziemi w pokrzywach po kolana, na otwartym terenie. I wtedy wszystko nam przeszkadzało. Nikt się nie wyspał. Na Polach Miłosierdzia wszystko przebiegało inaczej. „O Boże, ja już nie zniosę tego upału, a jeszcze mam wracać do Krakowa!” – pomyślałem sobie. Przyszedł deszcz – deszcz ożywczy, upragniony. Nie było sensu się chronić pod płaszczem przeciwdeszczowym. Orzeźwiony, schłodzony i zadowolony mogłem z innymi iść dalej. Kolejna niespodzianka dla wszystkich. Chwaliliśmy Pana!

Radość i zmęczenie

Siedziałem w pociągu na podłodze obok pana z obsługi pociągu, który nie zdążył dostać się do przedziału dla personelu. Podłogi zawalone plecakami, wielu rozłożyło się pomiędzy fotelami i spało, inni jeszcze próbowali walczyć z sennością śpiewem, a jeszcze inni rozprawiali o tym, co przeżyli. Przede mną dwie młode osoby, całkowicie wyczerpane długą podróżą, niedoborem snu, może i głodne, może spragnione. Oboje byli dzielni przez cały okres wędrówki, nie narzekali, nie krzyczeli, po prostu szli, chętni do pomocy. I w jakiś przedziwny sposób ci młodzi promienieli radością. Podobało im się, choć chyba nie potrafią jeszcze tego wyartykułować. Okazuje się, że gdzieś pomiędzy tymi całodniowymi wędrówkami z ogromnymi bagażami Bóg wlewał się w nas, niezauważalnie, wbrew zmęczeniu fizycznemu.

Katecheza indywidualna

Nie dane mi było przeżyć całej drogi krzyżowej ani wysłuchać papieża w sobotni wieczór. Nie ukrywam, że czułem się z tym źle, ale musiałem grupie zapewnić prowiant na dalszą drogę. Jezus Chrystus miał mi widocznie coś innego do powiedzenia, coś tylko i wyłącznie dla mnie, w dodatku w obcym języku, przez kogoś z drugiego końca świata, z Indonezji. Tak... Miałem wątpliwości, czy wiele rzeczy ma sens, czy potrzebna jest walka, ten cały wysiłek, skoro nic nie wychodzi, mam poczucie nieustannej klęki. Mój kolega z Indonezji nie mógł o tym wiedzieć, nigdy z nim nie dzieliłem się tym, co noszę w sercu, ale zaczął opowiadać o swoich przemyśleniach z dnia. Półgodzinna katecheza wyłącznie dla mnie, przyjacielskie dotknięcie serca, w chwili największego chaosu, kiedy miałem dosyć. Najpierw przedziwny spokój i cisza, a potem ta zadziwiająca rozmowa. Strapionych pocieszyć...

Bo Pan jest Bogiem wielkim, miłosiernym i bardzo łaskawym. Czyńcie miłosierdzie, miejcie odwagę, bo przez Was Bóg działa i może dotrzeć do innych, jak np. do mnie.

Tagi: osobiste
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł