Ile prawdy w prawdzie?

Dodano: 26 październik 2011 r.

Nikt nie ma monopolu na prawdę, a subiektywne oceny dziennikarzy, ich zdaniem obiektywne, w gruncie rzeczy mogą od realnej prawdy odbiegać.

Czy zawsze wierzę w to, co przekazują mi media? Nie zawsze, jednak to, co słyszę, ma wpływ na mój światopogląd i czy jest to zgodne z moim zamierzeniem, czy nie, informacje do mnie docierające w jakimś stopniu kształtują moje poglądy. Nigdy nie przywiązywałam większej wagi do faktów przekazywanych przez media społeczeństwu, niektóre były tak prawdopodobne, że wierzyłam w nie mimowolnie. Myślę, że to nie dotyczy wyłącznie mnie.

Czy redaktor gazety bądź programu telewizyjnego może mieć w sobie tyle hipokryzji, by wpisać w usta swojego rozmówcy, o którym wspomina w swoim reportażu, słowa, których ten człowiek nie jest autorem? Myślałam, że mimo wszystko dziennikarze powstrzymują się przed tym. A jednak nie. Niefortunnie przekonałam się o tym na swojej osobie. Ostatnio przeczytałam artykuł, w którym cytowana była moja wypowiedź. Została ona jednak tak zredagowana, że nie była już moją wypowiedzią i czytając ją odniosłam wrażenie, że nigdy bym nie wypowiedziała takich słów. Na szczęście nie przeczyło to moim ogólnym poglądom i w żadnym stopniu mi nie zaszkodziło, więc pogodziłam się z zaistniałą sytuacją.

Niestety zdarzają się przypadki, że takie podpisywanie jakiś słów czyimś nazwiskiem oraz wszelakiego rodzaju pomówienie publiczne niszczą czyjeś życie. 

Myślę, że niejeden z nas dopiero wtedy przekonałby się, że w prawdach przekazywanych przez media jest czasami o dziwo niewiele prawdy, gdyby  sprawa pomówienia dotyczyłaby bezpośrednia osoby.

Przytoczę znane nam cztery koncepcje prawdy, jakie jak dotąd zdefiniowali naukowcy: klasyczną, koherencyjną, psychologiczną i pragmatyczną. Moim zdaniem, ta ostatnia najlepiej odpowiada prawdzie wysyłanej przez media, bo według niej ”prawdziwą informacją jest ta, której wykorzystanie w działaniu zwiększa jej skuteczność.” W tym przypadku uzyskanie większej liczby odbiorców i zwolenników, a co za tym idzie więcej pieniędzy.

Oczywiście nie zamierzam generalizować i nie mam na myśli wszystkich mass mediów, raczej mam szczególnie na uwadze te, które walczą za wszelką cenę o popularność wśród odbiorców. Najczęściej tą ceną i jednocześnie ofiarą jest drugi człowiek. Dziennikarze zmieniają opisywane historie, wywiady w taki sposób, by były one ciekawsze, wzbudzały większe zainteresowanie, a co najważniejsze, by przynosiły zamierzone korzyści materialne.

To, co wyniknie z opublikowania fałszywych wiadomości, w dużej mierze zależy od odbiorców, czyli od nas. Oczywiście nie jesteśmy odpowiedzialni za całe społeczeństwo oraz nie jesteśmy w stanie rozeznać, które z danych informacji są prawdziwe, a które nie, jednak lepiej traktować je z przymrużeniem oka. Niestety bardziej rzetelne media nie cieszą się wystarczającą popularnością, a te przodujące czasami prowadzą czytelników, widzów i słuchaczy w złym kierunku. Należy pamiętać, że nikt nie ma monopolu na prawdę, a subiektywne oceny dziennikarzy, ich zdaniem obiektywne, w gruncie rzeczy mogą od realnej prawdy odbiegać. Nie zapominajmy o tym, że nie ma gazety czy telewizji, która posiada wyłączność na prawdę, w takim razie ukazują one swój własny obraz świata.

W odbieraniu wiadomości kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, nie szukajmy sensacji, nie rozgłaszajmy ludzkiego nieszczęścia i nie traktujmy publicznych wiadomości jako istotnej wartości społecznej i państwowej.

Z pewnością wielu z nas zauważyło, że ludzkie cierpienie ma ogromną wartość w oczach dziennikarza, bo to, co złe, ma większe wzięcie wśród społeczeństwa. Mało się mówi o rzeczach dobrych, bo są one po prostu mało ciekawe. Chociaż media powinny brać udział w walce o dobro publiczne, na które składa się szczęście każdego człowieka, często je burzą.

Gdy zdarzy się, że ktoś padnie ofiarą fałszywej tzw. prawdy medialnej, niech nie podupada na duchu, bo to przecież może tylko nieznacznie zaważyć na czyjeś reputacji, a nie charakterze. To charakter stanowi o tym, kim naprawdę jesteśmy, a reputacja to jedynie to, kim jesteśmy w oczach innych. A ludzkie opinie bardzo często ulegają zmianom, więc doprawdy nie warto się nią przejmować.

Zatem ile prawdy jest w medialnej prawdzie? Nie wiem, ale wychodzę z założenia, że czasami bardzo mało, jednak nie jestem w stanie nieomylnie rozdzielić prawdy od kłamstwa. Wszyscy musimy w tym zastosować złoty środek między wierzeniem we wszystko a niewierzeniem w nic. Rada? Kierujmy się rozsądkiem, a nie poszukiwaniem sensacji i plotkami.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł