Być jak Sue Heck

Dodano: 12 sierpień 2015 r.

Wielu Polaków nie lubi sitcomów. W zasadzie nie ma co się dziwić – sztuczna, niskobudżetowa scenografia, ograniczone ruchy kamery, oczywiste żarty, którym zazwyczaj towarzyszy wklejony śmiech publiczności. Jednak trzeba przyznać, że coś w tych serialach musi być, skoro Ameryka uczyniła z nich swój towar eksportowy. To niewątpliwie zasługa charakterystycznych postaci, z którymi widz szybko się utożsamia. Kilka lat temu zaprzyjaźniłam się nastoletnią Sue Heck z sitcomu The Middle. I mowa tu o naprawdę inspirującej przyjaźni.

The Middle, w Polsce znany dzięki Comedy Central jako Pępek Świata, to serial, który opowiada losy typowo-nietypowej amerykańskiej rodziny Hecków, zamieszkującej fikcyjne miasteczko Orson, w stanie Indiana. Narratorką codziennych perypetii bohaterów jest Frankie, pracująca w komisie samochodowym matka trójki dzieci i żona Mike’a, dyrektora kamieniołomu. Życie kobiety nie przypomina jednak idylli – oprócz pracy ma na głowie cały dom, wychowanie swoich pociech i uciążliwych sąsiadów. W rodzinie Hecków często brakuje pieniędzy, dodatkowo cała piątka ma ogromnego pecha. Jednak żaden z domowników nie poddaje się i z różnym dla siebie podejściem stara się przezwyciężyć codzienne trudności. W taki też sposób poznajemy życie najstarszego syna pary, Axla – miłośnika koszykówki i pewnego siebie, nieco sarkastycznego podrywacza; najmłodsze dziecko, Bricka – uzależnionego od czytania, nad wyraz mądrego chłopca, uczęszczającego do klasy specjalnej; oraz nastoletnią Sue Heck, która, choć jest najbardziej pechową osobą w rodzinie, uwielbia udzielać się w społeczności szkolnej i jest prawdziwym wulkanem energii. Właśnie Sue jest postacią, dla której warto obejrzeć przynajmniej kilka odcinków The Middle. To dziewczyna, do której najlepiej pasuje powiedzenie: „Jeśli życie daje ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę”.

Serial liczy już sześć sezonów, a każdy odcinek to dla bohaterki kolejne życiowe wyzwanie. Zaczynając od tego, że już samo pełne imię nastolatki brzmi Sue Sue Heck, ponieważ jej rodzice pomylili się w wypełnianiu formularzu. Kiedy Sue ma w końcu okazję sama to zmienić, stwierdza, że zmiana jest niepotrzebna, bo właśnie to czyni ją wyjątkową. Innym razem panna Heck chce dostać się do drużyny cheerliederek, lecz kończy jako szkolna maskotka w ogromnym przebraniu kurczaka. Sue poświęca się jednak nowej roli, by zagrzewać szkolnych graczy do walki. Gdy odlicza czas do upragnionego balu maturzystów, okazuje się, że nie może na niego iść; kiedy wygrywa bilet do Nowego Jorku, trwa śnieżyca; a kiedy stara się o nagrodę za idealną frekwencję, dyrektor informuje ją, że niestety kiedyś spóźniła się na zajęcia z powodu wizyty u lekarza. Brzmi jak koszmar? Nie dla Sue. W każdej sytuacji chce odnaleźć jakieś pozytywy. Ostatni rok liceum nazywa „Year of Sue”, przypinając na lodówkę kartkę z narysowanym termometrem. Ilekroć uda jej się coś osiągnąć, domalowuje poziom rtęci, ciesząc się, że jest bliżej celu.

Można się domyślić, że rok Sue jest pełen niepowodzeń. Bohaterka postanowiła, że będzie idealny, ale wszystko idzie nie tak. I niestety, tak wygląda życie nie tylko w sitcomach – nawet jeśli postanowimy sobie, że od tej pory wszystko będzie szło gładko, nie od nas to zależy. W styczniu skończyłam osiemnaście lat i też chciałam, żeby był to „Rok Joanny”, ale pomysł legł w gruzach. Bo zwyczajnie nie da się ułożyć życia, ot tak. I nawet jeśli miesiące mijają zgodnie z zasadą: „jak się wali, to wszystko na raz”, trzeba przyjąć postawę Sue Heck. Szukać plusów każdej sytuacji i czekać aż skończy się zła passa.

Ostatni odcinek szóstego sezonu jest moim ulubionym. Wydaje się, że dzień zakończenia roku, zamiast najlepszym, będzie jednym z najgorszych w życiu Sue. W pamiątkowej książce ktoś przypadkowo podpisuje jej zdjęcie błędnym imieniem, znika też szansa na wymarzoną nagrodę. Nawet szkolna toga ma zły rozmiar. Jednak pod koniec odcinka ma miejsce wzruszająca scena. Zrezygnowana i rozczarowana nastolatka siedzi wśród innych uczniów i czeka na odebranie dyplomu. Nagle koledzy Sue podają sobie z rąk do rąk pamiątkową książkę panny Heck, która wreszcie się znalazła. Gdy dziewczyna ją otwiera, widzi, że każda strona jest zapisana przez jej kolegów – „Zawsze biegniesz przez korytarz taka wesoła. Przysięgam, że nigdy nie widziałam cię w złym humorze”, „Poprawiłaś mi humor, gdy nie dostałam się do szkolnego chóru i kółka teatralnego”, „Szkoda, że nie rozmawialiśmy za wiele, ale twoje pokazy przed meczami były świetne”, „Zawsze podziwiałam cię za to, że wszystkiego próbowałaś i byłaś taka odważna, zawsze byłaś optymistką. Dzięki tobie zdałam sobie sprawę, że też taka powinnam być”. Jak można się domyślić, Sue zalewa się łzami radości i biegnie szczęśliwa na scenę, by odebrać swój dyplom.

Nawet jeśli to wszystko, co przez szkolne lata było dla Sue Heck ciężkie, nastolatka stała się inspiracją dla wielu ludzi. Nigdy nie narzekała i nigdy się nie poddawała. I trzeba przyznać, że ta postać z sitcomu może dać nam dobrą lekcję.

Tagi: osobiste
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł