Być jak Sue Heck

Dodano: 12 sierpień 2015 r.

Wielu Polaków nie lubi sitcomów. W zasadzie nie ma co się dziwić – sztuczna, niskobudżetowa scenografia, ograniczone ruchy kamery, oczywiste żarty, którym zazwyczaj towarzyszy wklejony śmiech publiczności. Jednak trzeba przyznać, że coś w tych serialach musi być, skoro Ameryka uczyniła z nich swój towar eksportowy. To niewątpliwie zasługa charakterystycznych postaci, z którymi widz szybko się utożsamia. Kilka lat temu zaprzyjaźniłam się nastoletnią Sue Heck z sitcomu The Middle. I mowa tu o naprawdę inspirującej przyjaźni.

The Middle, w Polsce znany dzięki Comedy Central jako Pępek Świata, to serial, który opowiada losy typowo-nietypowej amerykańskiej rodziny Hecków, zamieszkującej fikcyjne miasteczko Orson, w stanie Indiana. Narratorką codziennych perypetii bohaterów jest Frankie, pracująca w komisie samochodowym matka trójki dzieci i żona Mike’a, dyrektora kamieniołomu. Życie kobiety nie przypomina jednak idylli – oprócz pracy ma na głowie cały dom, wychowanie swoich pociech i uciążliwych sąsiadów. W rodzinie Hecków często brakuje pieniędzy, dodatkowo cała piątka ma ogromnego pecha. Jednak żaden z domowników nie poddaje się i z różnym dla siebie podejściem stara się przezwyciężyć codzienne trudności. W taki też sposób poznajemy życie najstarszego syna pary, Axla – miłośnika koszykówki i pewnego siebie, nieco sarkastycznego podrywacza; najmłodsze dziecko, Bricka – uzależnionego od czytania, nad wyraz mądrego chłopca, uczęszczającego do klasy specjalnej; oraz nastoletnią Sue Heck, która, choć jest najbardziej pechową osobą w rodzinie, uwielbia udzielać się w społeczności szkolnej i jest prawdziwym wulkanem energii. Właśnie Sue jest postacią, dla której warto obejrzeć przynajmniej kilka odcinków The Middle. To dziewczyna, do której najlepiej pasuje powiedzenie: „Jeśli życie daje ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę”.

Serial liczy już sześć sezonów, a każdy odcinek to dla bohaterki kolejne życiowe wyzwanie. Zaczynając od tego, że już samo pełne imię nastolatki brzmi Sue Sue Heck, ponieważ jej rodzice pomylili się w wypełnianiu formularzu. Kiedy Sue ma w końcu okazję sama to zmienić, stwierdza, że zmiana jest niepotrzebna, bo właśnie to czyni ją wyjątkową. Innym razem panna Heck chce dostać się do drużyny cheerliederek, lecz kończy jako szkolna maskotka w ogromnym przebraniu kurczaka. Sue poświęca się jednak nowej roli, by zagrzewać szkolnych graczy do walki. Gdy odlicza czas do upragnionego balu maturzystów, okazuje się, że nie może na niego iść; kiedy wygrywa bilet do Nowego Jorku, trwa śnieżyca; a kiedy stara się o nagrodę za idealną frekwencję, dyrektor informuje ją, że niestety kiedyś spóźniła się na zajęcia z powodu wizyty u lekarza. Brzmi jak koszmar? Nie dla Sue. W każdej sytuacji chce odnaleźć jakieś pozytywy. Ostatni rok liceum nazywa „Year of Sue”, przypinając na lodówkę kartkę z narysowanym termometrem. Ilekroć uda jej się coś osiągnąć, domalowuje poziom rtęci, ciesząc się, że jest bliżej celu.

Można się domyślić, że rok Sue jest pełen niepowodzeń. Bohaterka postanowiła, że będzie idealny, ale wszystko idzie nie tak. I niestety, tak wygląda życie nie tylko w sitcomach – nawet jeśli postanowimy sobie, że od tej pory wszystko będzie szło gładko, nie od nas to zależy. W styczniu skończyłam osiemnaście lat i też chciałam, żeby był to „Rok Joanny”, ale pomysł legł w gruzach. Bo zwyczajnie nie da się ułożyć życia, ot tak. I nawet jeśli miesiące mijają zgodnie z zasadą: „jak się wali, to wszystko na raz”, trzeba przyjąć postawę Sue Heck. Szukać plusów każdej sytuacji i czekać aż skończy się zła passa.

Ostatni odcinek szóstego sezonu jest moim ulubionym. Wydaje się, że dzień zakończenia roku, zamiast najlepszym, będzie jednym z najgorszych w życiu Sue. W pamiątkowej książce ktoś przypadkowo podpisuje jej zdjęcie błędnym imieniem, znika też szansa na wymarzoną nagrodę. Nawet szkolna toga ma zły rozmiar. Jednak pod koniec odcinka ma miejsce wzruszająca scena. Zrezygnowana i rozczarowana nastolatka siedzi wśród innych uczniów i czeka na odebranie dyplomu. Nagle koledzy Sue podają sobie z rąk do rąk pamiątkową książkę panny Heck, która wreszcie się znalazła. Gdy dziewczyna ją otwiera, widzi, że każda strona jest zapisana przez jej kolegów – „Zawsze biegniesz przez korytarz taka wesoła. Przysięgam, że nigdy nie widziałam cię w złym humorze”, „Poprawiłaś mi humor, gdy nie dostałam się do szkolnego chóru i kółka teatralnego”, „Szkoda, że nie rozmawialiśmy za wiele, ale twoje pokazy przed meczami były świetne”, „Zawsze podziwiałam cię za to, że wszystkiego próbowałaś i byłaś taka odważna, zawsze byłaś optymistką. Dzięki tobie zdałam sobie sprawę, że też taka powinnam być”. Jak można się domyślić, Sue zalewa się łzami radości i biegnie szczęśliwa na scenę, by odebrać swój dyplom.

Nawet jeśli to wszystko, co przez szkolne lata było dla Sue Heck ciężkie, nastolatka stała się inspiracją dla wielu ludzi. Nigdy nie narzekała i nigdy się nie poddawała. I trzeba przyznać, że ta postać z sitcomu może dać nam dobrą lekcję.

Tagi: osobiste
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł