Wielkie oszustwo, czyli Życie Pi

Dodano: 7 maj 2013 r.

Postanowiłam przełamać tabu i wlać łyżkę dziegdziu do tej beczki miodu niekończących się zachwytów nad filmem Życie Pi. Filmu, który jakoby nawraca ludzi na Boga i jest jakąś tam metaforą czegoś. Nie jest. I nie, nie nawraca na Boga. Pokrótce wyjaśnię, dlaczego.

Uwaga, ta recenzja zawiera spoilery.

Po pierwsze, producent. Warnes Bros nie kojarzy się nam z przeżyciami religijnymi, a olbrzymi amerykański moloch korporacyjny bynajmniej do najświętszych nie należy, zresztą jak każdy amerykański moloch korporacyjny. Dlatego bardzo naiwnym jest sądzenie, że z takiej wytwórni może urodzić się coś głęboko religijnego. Nie urodzi się. Nie i już.

Po drugie, fabuła. Sama w sobie nie jest zła… gdyby nie zakończenie, które wszystko zepsuło! Uwaga, teraz będą spoilery, więc Drogi Czytelniku, jeśli nie oglądałeś filmu, czytasz to na własną odpowiedzialność.

Fabuła jest następująca – chłopiec i tygrys, jedyni ocaleni z katastrofy statku, przez kilkadziesiąt dni (zgaduję, bo w filmie nie jest dokładnie podane, ile trwała ich tułaczka), dryfują po oceanie w szalupie i jakoś muszą sobie radzić ze sobą, aby przeżyć i aby się wzajemnie nie pozabijać. Chłopiec o imieniu Pi, główny bohater i narrator całej opowieści, w strachu przed tygrysem, buduje sobie oddzielną tratwę i łowi ryby, którymi karmi tygrysa, a z którym po jakimś czasie się „zaprzyjaźnia”, chociaż nie wiadomo, co o tej „przyjaźni” sądzi tygrys. Nie przedłużając, historia kończy się szczęśliwie, jak to po amerykańsku z happy endem, jednakże w tym całym happy endzie pojawia się rysa w postaci żalu chłopca, który nie zdążył podziękować tygrysowi za wszystko, czego dzięki niemu doświadczył. I koniec? Niekoniecznie.

Kanadyjski dziennikarz, któremu dorosły Pi opowiadał tę historię, był bardzo tym wszystkim poruszony, ale jednak najbardziej poruszyła go alternatywna wersja całej opowieści. Zdarzyło się bowiem tak, że kiedy chłopiec został odnaleziony pół żywy na plaży, przepytywało go później dwóch dziennikarzy. Chcieli dowiedzieć się jedynie, dlaczego japoński statek, którym płynął chłopiec, zatonął. Zażądali od niego prawdy, a nie miłej bajkowej opowieści o przyjaźni z tygrysem. I chłopiec opowiedział im prawdę.

A prawda była taka, że żadnej przyjaźni z tygrysem nie było, bo to ten chłopiec, Pi, utożsamiał siebie z tygrysem. W rzeczywistości cztery osoby ocalały z katastrofy – Pi, jego matka, która z filmie ukazana była pod postacią małpy, kucharz, jako hiena oraz marynarz, jako zebra ze złamaną nogą. Prawdziwy dramat tak naprawdę rozegrał się w pierwszych dniach ich wspólnej tułaczki. Marynarz-zebra nie przeżył, a kucharz-hiena zjadł jego nogę, a jego ciało użył jako przynęty na ryby. Małpa-matka została zamordowana, kiedy zaprotestowała przeciw jego barbarzyńskim metodom, a na końcu chłopiec-tygrys z zemsty zamordował kucharza-hienę, zostając sam w szalupie. I to była prawda, a nie bajkowa historia, w której komputerowo wykreowane zwierzęta nagle wykazują się ludzkimi odruchami.

Już wtedy coś mi śmierdziało w tej opowieści. Po pierwsze, gdyby rzeczywiście w szalupie z chłopcem była również hiena, ta nigdy nie rzuciłaby się bez powodu na człowieka, tylko z pewnością zaczęłaby podgryzać ranną zebrę. Poza tym hieny żywią się też padliną, więc dlaczego nie skubała zebry i po jej śmierci? Po drugie, skoro zebra miała być tylko zwierzęciem, dlaczego chłopiec tak histerycznie zareagował, kiedy hiena zaczęła ją jeść? I po trzecie, hiena nigdy nie zabiłaby małpy, tylko dlatego, że ta ją uderzyła. Zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, nie zabijają się bez powodu, a już na pewno nie zabijają się z zemsty. No i po czwarte, prawdziwy tygrys nigdy nie czaiłby się ukryty pod płachtą, aby potem spektakularnie zagryźć hienę. Wszystko tu miało zbyt silny emocjonalny oddźwięk, zbyt bardzo przypominało ludzkie namiętności, aby było utożsamiane ze zwierzęcymi instynktami.

I wreszcie dochodzimy do przesłania filmu. Przesłania tak głębokiego, że jego głębia z pewnością musiała przerosnąć jego twórców, bo ja osobiście nic z tej głębi nie zrozumiałam. Mianowicie, kiedy dowiadujemy się, że cała ta opowieść o tygrysie była, krótko mówiąc, jedną wielką ściemą, dorosły Pi zadaje pytanie dziennikarzowi: „Która historia bardziej ci się podobała?” Dziennikarz odpowiada: „Ta z tygrysem.” No fakt, bajkowa alegoria z tygrysem była bardziej sympatyczna niż brutalna walka o przetrwanie prawdziwych ludzi. Na to Pi odpowiada z tajemniczym uśmiechem: „Tak samo jest z Bogiem” i zostawia naszego dziennikarza i nas widzów z poczuciem konsternacji. Że co?!

Tagi: film
Dodaj swoją opinię na temat artykułu
(wszystkich opinii: 17)
Reklama
Portret użytkownika Pismo Święte jest nieomylne
Pismo Święte jest nieomylne (anonimowy), 24 marzec 2021 r.

Jest niesamowicie załamujące, że większość komentarzy jest tak żałosnych. Gdybyście czytali Pismo Święte wiedzielibyście jak bardzo się mylicie. Bóg objawił prawdę o sobie, jednak nie wierzą mu. Wolą oglądać propagandowe i fałszywe produkcje, zupełnie wypaczające Jego obraz. W ten sposób działa szatan.
Absurdem jest ignorowanie rozmaitych i bardzo daleko idących różnic w pojmowaniu świata i Boga, obecnych w różnych religiach. Zrównywanie ich jest zbrodnią i głupotą; to tak jakby twierdzić, że można jednocześnie wierzyć w to, że Ziemia jest płaska i że jest kulą. Nonsens.
Bóg jest jeden, lecz nie każda religia czcij jedynego prawdziwego Boga. Większość z nich czci raczej szatana diabła. Tak jak np. wyjątkowo satanistyczny hinduizm, będący pogaństwem w najgorszym wydaniu. Filistyni i Sodomici gdyby żyli obecnie klaskaliby w ręce mówiąc, że oni również przecież czczą "jedynego Boga" na swój sposób i od nich też można się czegoś (o Bogu) nauczyć, problem w tym, że Izrael rzeczywiście często dawał się nabrać i przyjmował różne zwyczaje pogańskie, za co też był potem przez Boga dotkliwie karany.

Wypada tylko mieć nadzieję, że nie wszyscy są zupełnie ślepi i niektórzy dostrzegają jak bardzo zły i szalony jest ten film. Dla takich ludzi jeszcze jest jakaś nadzieja.
http://kulturadobra.pl/zycie-pi/

„Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem ma wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym?” (2 Kor 6,14-15)

Portret użytkownika dodo
dodo (anonimowy), 11 luty 2020 r.

Oj, co za farmazony. "Nie można być równocześnie hindusem, muzułmaninem, chrześcijaninem i Żydem! Tylko raz padło mądre zdanie w tym filmie przez ojca chłopca, który stwierdził, że prędzej czy później Pi będzie musiał wybrać jedną religię, ponieważ religia to nie tylko używanie serca, ale i rozumu. W końcu po to nam Bóg dał rozum, abyśmy go używali. Czy nasz bohater dostosował się do tej rady? Ależ skąd. On jest przecież kosmopolitą, obywatelem planety Ziemi i może sobie dobierać z każdej religii, co mu się żywnie podoba." W filmie chodziło o to, aby pokazać ,że każda religia ma po cześci rację, to wina ludzi, że różnie interpretują, ale tak naprawdę chodzi o jedno bóstwo, jednego Boga, nie ważne, czy nadamy mu imię Budda, Allah, Bóg czy Wielki Szu. Ja wolę wybierać sobie z każdej religii co uważam za słuszne (i używać do tego właśnie rozumi), niż ślepo podążać za jedną religią, która - jak każda - ma swoje wady i błędy, których ja - człowiek używający rozumu -nie chcę świadomie powielać.

Portret użytkownika dodo
dodo (anonimowy), 11 luty 2020 r.

"Chłopiec tłumaczył się tym, że kucharz był tak zły, że i jego zaraził złem", kucharz na jego oczach zabił mu matkę, oczywiście, że chłopak był wściekły! "[..]jedyne, co go martwiło, to to, że nie podziękował tygrysowi… którego przecież sam wymyślił!" - tu chodzi o to, że chłopak jest wdzięczny swojej woli przetrwania i swym pierwotnym, dzikim instynktom, dzięki którym przetrwał na łonie natury i dzięki którym zabił kucharza, który przecież w każdej chwili mógł też zabić jego (tak jak zabił bez powodu jego matkę). Film nie jest bezsensowny, to ty, drogi autorze recenzji, go nie zrozumiałeś.

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 19 październik 2019 r.

Dlaczego ktoś pisze recenzję czegoś, czego nie zrozumiał? "Nie rozumiem, więc głupie". Recenzja nic nie wynosząca, krzywdząca i błędna. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Maciek28
Maciek28 (anonimowy), 27 listopad 2018 r.

Ja zrozumiałem. Bardzo wybiórczy i nieinteligentny tekst.

Portret użytkownika Aga
Aga (anonimowy), 23 lipiec 2018 r.

Przeczytałam kilka recenzji tego filmu, w tym powyższą i wasze komentarze. Według mnie to ostatnie zdanie, że tak samo jest z Bogiem, pewnie odnosi się do wybierania z różnych wyznań tego co najbardziej się podoba... Pi wybiera sobie zwierzęta symbolizujące konkretne osoby, tak samo jak wybiera sobie elementy różnych religii. Recenzja ma swoje lata, dziś jest rok 2018 - imigranci, multikulti, globalizacja, powszechny marksizm kulturowy... Dziś inaczej ogląda się ten film. Jest tak naiwnie wpisany w tę zakłamaną propagandę równości - chyba nie bez powowdu.
Według mnie to film o poszukiwaniu Boga i próbie zrozumienia kim lub czym on jest, ale przede wszystkim o traumatycznych przeżyciach młodej osoby. Religia ma nadać jakiś kontekst, ale według mnie bez tych odniesień do Boga film byłby bardziej życiowy. Autorka ma rację wytykając producentom pseudogłębię religijną. Dla mnie to klasyczne agnostycko-liberalne dzieło.

Portret użytkownika Paweł Barański
Paweł Barański (anonimowy), 21 lipiec 2018 r.

Metafory nie są dla wszystkich czytelne.Dla autorki zwłaszcza. Ani słowa o wątku z Dostojewskim, który jest kluczowy.Całkowicie błędna infantylna interpretacja.Autorka nie ma pojęcia o wspólnym dziedzictwie religii, zwanym dziedzictwem Abrahama. Żenada.

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 29 styczeń 2018 r.

Z tą interpretacją się nie zgadzam.
Wazna uwaga odnośnie tej historii, którą opowiada Pi pada znacznie wcześniej: "opowiem historię po której można uwierzyć w Boga".

I dopiero w tym kontekście można analizować resztę.
Przesłanie "tak samo jest z Bogiem" dotyczy wiary w historię u ludzi, którzy ją słyszą z ust Pi; to jest wprost parallela wiary w Boga.

Pracownicy japońskiej ubezpieczalni gdy usłyszeli historię "z tygryskiem" domagają się rzeczywistej historii, którą mogą opisać w realiach rzeczywistego świata - oni symbolizują racjonalistów. Pi na to im opowiada rzeczywistą historię a potem dodaje coś w stylu (luźne wspomnienie): "w obu historiach statek rozbija się, ja dryfuję i cierpię, więc historie zasadniczo się nie różnią" - to z kolei symbolizuje dla mnie ogół ludzkiego życia.
Obie historie można odnieść odpowiednio do patrzenia na życie z wiarą bądź niewiarą w Boga.

I na koniec: "Która wersję historii wybierzecie? I tak samo jest z Bogiem".

I co wpisują pracownicy japońskiej ubezpieczalni do dokumentów? Wpisują historię z tygrysem; tą, która jak się okazuje również i dla nich nie różni się w swojej istocie od 'rzeczywistej' a która jest dla człowieka łatwiejsza do strawienia.
I w tym miejscu chyba trzeba sobie przypomnieć, że 'jest to historia, po której można uwierzyć w Boga'.

Z innej strony: filozofia wiary przedstawiona w tym filmie przypomina mi nieco "zakład Pascala", z tym, że więcej tutaj miłości i cierpienia a mniej wyrachowania.
Tematy w stylu "Jonasz w brzuchu wieloryba" najlepiej chyba traktują buddyści ( wg. jednego z ichniejszych pism Budda sam ostrzegał, że to, co powie będzie później przekręcane ) i to, co znajduje się w ich świetych księgach nie musi być traktowane w 100% jako rejestracja rzeczywistych zdażeń.

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 17 marzec 2017 r.

Autorka widać totalnie nie zrozumiała przekazu. Bóg jest jeden, dlatego Pi nie miał problemu z wyznawaniem go w trzech religiach - każda religia pokazywała mu po prostu różne strony Boga, bo (jak to jest przekazane w książce), każda uwypuklała coś ważnego - hinduizm pokazywał niezwykłą moc Boga, to, że może dokonać prawdziwych cudów, chrześcijaństwo pokazywało jego miłość do nas - tak różnych i słabszych od niego, a islam pokazywał cud stworzenia, gdzie każdy kwiat, kropla wody czy promień słońca był wytworem i wcieleniem Boga. Dzieci rozumieją takie podejście, nieskażone podziałami, dorośli, jak widać, są już zbyt krótkowzroczni. Opowieść nie ma być parodią religii a zastanowieniem się czy rzeczywiście dobrze ją rozumiemy i postrzegany. To Pi, który łamie podziały zdaje się być najlepiej rozumiejącym religię.

Portret użytkownika KamilŁ
KamilŁ (anonimowy), 11 maj 2017 r.

Czyli dominuje relatywizm i myślowa schizofrenia, na którą wszyscy się godzą. A Pan Bóg jest na tyle sprytny, że jest w stanie dostosowywać się i pokazywać każdemu takim, jakim sobie ta osoba go wyobraża. To dopiero cwany bóg!

Sądzę, że podstawowe pytania do wszystkich tutaj piszących są następujące:
- czy ktoś czytał Koran i zgłębiał duchowość islamu i zna ją na tyle dobrze, aby wyrazić opinię, iż z islamu pochodzi zachwyt nad stworzeniem? Zachwyt nad stworzeniem nie pochodzi z islamu, to po pierwsze; po drugie w islamie Jedyny nie zachwyca się stworzeniem i nie nakazuje tego swoim oddanym wiernym. Więc nie wiem, skąd taka interpretacja.

- czy ktoś zna hinduizm, aby mówić, iż podkreśla on (w jakikolwiek sposób) wielkość i moc boga? Hinduizm jest politeistyczną religią wcale nie podkreśla wszechmocy boga. Na pewno nie w sposób taki, jaki brakowałoby go w chrześcijaństwie.

- chrześcijaństwo, choć nazywane religią miłości, wcale nie jest tylko ograniczone do miłości bliźniego czy afirmacji świata stworzonego. Chrześcijaństwo w swoich podstawach przyjmuje głęboką i żywą relację z Bogiem, który jest miłością, i dopiero to uzdalnia nas do bycia dobrym wobec bliźnich czy świata, który Bóg stworzył. Trzeba zapoznać się z Tradycją oraz Pismem Swiętym. Albo odpowiednio formułować pytania.

Dzieci niczego nie rozumieją lepiej. Pojmują tylko instynktownie pewne rzeczy, które ludzie dorośli nazywają, aby były wpisane w jakąś naturalną systematykę, gdyż tak działa umysł człowieka.

Pi Martela wcale nie jest najlepiej rozumiejącą religię osobą. Po prostu wzbrania się przed wyborem, przed podjęciem decyzji, bo widząc różnice, powinien wybrać. Natomiast tego nie czyni. Cała rozmowa końcowa, w której są przedstawiane dwie historie, ma na celu ukazanie religii jako pięknego mitu, który ubarwia życie człowieka. A tak nie jest. I stąd całe zamieszanie, które powstaje w ocenie książki. Bo książka jako literatura piękna, bez odniesień do filozofii, jest tylko ciekawą książką i jako taka godna jest polecenia. Natomiast jeśli ktoś czerpie z tej książki wiedzę o religiach, czy uważa, że ta książka ma przesłanie, by stworzyć sobie jakąś super panteistyczną religię, pomylił porządki logiczne.

Dlatego zachęcam do zadawania pytań. Życzę światła Ducha Świętego!

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł