Powstał film o legendarnym duszpasterzu polskich hipisów

Dodano: 25 czerwiec 2015 r.

W poszukiwaniu zbłąkanych owiec to film będący opowieścią o wyjątkowych pątnikach - hipisach spod znaku pacyfki. To oni od ponad trzydziestu lat wraz ze swym przewodnikiem ks. Andrzejem Szpakiem co roku uczestniczą w nietypowej pielgrzymce zmierzającej do sanktuarium na Jasnej Górze.

- Sama pielgrzymka dzieci-kwiatów jest ewenementem na skalę światową. Nigdzie poza Polską ten element ruchu hipisowskiego nie zaistniał. Tylko u nas ruch w jednym ze swych wymiarów przybrał tak wyrazistą formę religijną - mówi realizatorka i scenarzystka filmu Gabriela Mruszczak.

Główny bohater, salezjanin ks. Andrzej Szpak, na co dzień pełni posługę w parafii Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu sąsiadującej bezpośrednio z byłym niemieckim obozem KL Auschwitz. Codziennie, w drodze do pobliskiego klasztoru sióstr karmelitanek, przechodzi przez obozowy teren, modląc się w intencji pomordowanych. Pewnego razu spotyka tam więźnia z pierwszego transportu do KL Auschwitz, prof. Jerzego Bogusza (nr obozowy 61). Rozmowa z nim na długo zostaje w pamięci duchownego.

Przeniknięte kontemplacją życie w cieniu kolczastych drutów diametralnie zmienia się, kiedy ks. Szpak przyjmuje na siebie rolę przewodnika wiodącego kontestującą młodzież przed oblicze Czarnej Madonny. W wielodniowej wędrówce pełnej przygód towarzyszy mu ks. Manfred Deselaers, „Człowiek Pojednania” (tytułem tym uhonorowała go Polska Rada Chrześcijan i Żydów) z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Tak w skrócie można skreślić zarys filmu.

Po raz pierwszy ks. Szpak poprowadził swoich "podopiecznych" do Częstochowy w 1979 roku. Wówczas szli jako grupa „Czarno-biała” wchodząca w skład pielgrzymki warszawskiej. Szybko jednak zostali wyproszeni ze względu na demoralizację jakiej się dopuszczali. - Pewien reżyser filmowy, który rejestrował kiedyś pielgrzymkę, zapytał się: Szpaku, co to jest?! Tam sobie ktoś przyćpał, tu z dziewczyną się kocha, palą papierosy, no i jak ty na to reagujesz? A ja mu powiedziałem: jestem tu po to, żeby ich rozgrzeszać - tak wspomina w filmie ks. Szpak.

Pielgrzymka mimo chrześcijańskiego charakteru jest na tyle otwarta, że uczestniczą w niej wyznawcy innych religii lub osoby niewierzące. Jej odmienny charakter tkwi również nie tylko w zewnętrznym wyglądzie uczestników. Przejawia się on w zachowaniu, w braku surowej dyscypliny, podporządkowania i rygoru oraz pewnego rodzaju luzu. Międzynarodowe Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur przyciągają starszych i młodszych nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Ukrainy, Czech czy Stanów Zjednoczonych.

Siedemdziesięcioletni salezjanin wśród kilku pokoleń "kolorowej" młodzieży od lat cieszy się prawdziwym uznaniem, bo jeszcze w epoce PRL jako jeden z nielicznych duchownych potrafił z ogromnym poświęceniem pomagać tym, którzy popadli w narkotyczne nałogi, samemu narażając się przy tym na niezrozumienie w swoim środowisku. Jego postać urosła do rangi symbolu – m.in. dzięki jego działalności problem narkomanii w polskim środowisku hipisów zaczął stopniowo ulegać marginalizacji.

Ks. Szpak zaskarbił sobie u hipisów szczególne łaski poprzez odprawianie niepowtarzalnych mszy św. Z czasem z pomocą duszpasterską przyszli mu franciszkanie - o. Borys Jacek Soiński, następnie brat Cordian (Michał Szwarc) oraz salwatorianie, dominikanie a także wielu innych oddanych kapłanów. Rokrocznie na pielgrzymkę przybywa również pastor Fryderyk Domaradzki, który w młodości swej nawrócił się biorąc udział w wędrownych spotkaniach ks. Szpaka.

Proboszcz parafii Herby k. Częstochowy, Piotr Mańka, który miał okazję gościć pielgrzymkę w 2014 r. w swoim kościele, powiedział: - Kiedy papież zaapelował, żeby młodzi zrobili w Kościele raban, wtedy jeszcze nie wiedziałem, że ks. Andrzej Szpak poprowadzi pielgrzymkę przez moją miejscowość, ale gdy wraz z nią przyszedł, wówczas zrozumiałem, co znaczyły słowa Ojca Świętego...

Zdjęcia do filmu kręcone były nie tylko w Polsce, ale również w Czechach. - Społeczność katolicka jest tam nieliczna, ale bardzo aktywna. W organizację międzynarodowej pielgrzymki zaangażowali się dawni czescy hipisi, którzy w poprzedniej epoce przedzierali się przez zieloną granicę, by dołączyć do tego wędrującego misterium – podkreśla producent filmu, Bogusław Sobczak.

Integralną częścią filmu stanowią archiwalia nie tylko fotograficzne, ale także tekstowe – są to listy pisane przez zatroskanych rodziców próbujących odwieść swoje dzieci od zaangażowania się w ruch spod znaku pacyfy, a także przez samych uczestników kontrkultury, którzy dzielą się z duchownym swoimi stanami emocjonalnymi oraz przeżyciami religijnymi.

Półgodzinny dokument będzie zaprezentowany na antenie TVP Kraków w ramach letniej ramówki telewizyjnej; dostępny również będzie na specjalnej stronie internetowej: www.pielgrzymkahipisow.blogspot.com


Warto przypomnieć, że jest to już drugi film o nietypowej pielgrzymce ks. Szpaka zrealizowany przez Gabrielę Mruszczak. Trzy lata temu odbyła się premiera dokumentu Niebo jest tutaj, właśnie teraz, który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych w Lublinie.


Film W poszukiwaniu zbłąkanych owiec powstał przy współpracy z krakowską Akademią Multi Art w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem jest Województwo Małopolskie.

***
W poszukiwaniu zbłąkanych owiec


Realizacja, scenariusz: Gabriela Mruszczak

Zdjęcia, montaż: Gabriela Mruszczak
Współpraca operatorska: Jan Ingarden

Opieka reżyserska: Cezary Nowicki

Asystent techniczny: Joanna Tlałka

Kierownik produkcji: Anna Zawiślak-Rusinowska

Producent: Bogusław Sobczak


Czas trwania filmu: 28 min. 30 sek.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł