I ty możesz uratować swoją parafię

recenzja książki "Odbudowana. Historia katolickiej parafii"

Dodano: 15 marzec 2016 r.

Książka opowiada historię sukcesów i potężnych porażek w zmaganiach się o odnowienie życia w parafii. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak rozeznawać wolę Bożą, najważniejszy aspekt działania we wspólnocie.

Kiedy czytam Dzieje Apostolskie albo listy apostolskie Nowego Testamentu, przejmuje mnie gorąca miłość wspólnot do siebie i taka gorliwość w tych wspólnotach. A kiedy patrzę czasem na nasze parafie, to zaczynam zadawać sobie pytanie, czemu to tak u nas nie może wyglądać. Dlaczego nie moglibyśmy jako wspólnota żyć podobnie do tych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa? Mówimy przecież, że Europa wymiera, że odcięła się od duchowych korzeni chrześcijaństwa, że Europejczycy tracą wiarę, że wszystko niebawem upadnie. Brak wiary i taka acedia, bezwład i pewnego rodzaju opieszałość jest wyczuwalna w różnych środowiskach i wspólnotach. Jak je ożywić? Z pomocą przychodzi książka pt. Odbudowana. Historia katolickiej parafii autorstwa ks. Michaela White`a oraz Toma Corcorana, wydana przez mało znane (przynajmniej dla mnie) wydawnictwo Przystanek Jezus w „Serii Nowej Ewangelizacji”.

Ksiądz Michael White posługiwał przez wiele lat jako sekretarz kardynała i raczej nie miał nic do czynienia z parafią, podobnie jak Tom Corcoran, który wiązał swoją przyszłość z karierą polityczną w Waszyngtonie. Zarówno jeden, jak i drugi, trafili do parafii Narodzenia Pańskiego w Timonium, nieopodal Baltimore w Stanach Zjednoczonych (stan Maryland), choć bardzo nie chcieli. Parafia wymierała, niebawem miała zostać zlikwidowana, czyli włączona w większą jednostkę, jak to dzieje się często na Zachodzie Europy. Obaj autorzy postanowili coś zmienić w życiu parafii, dzięki czemu odkryli bogactwo żywej wiary, działającego Boga i odradzającego się Kościoła. Nie jest to jednak historia o tym, jak łatwo, miło i przyjemnie odnowić życie parafialne, zachęcić wiernych do współpracy czy nawrócić wszystkich niezdecydowanych. W miarę upływu czasu, ksiądz proboszcz oraz Tom Corcoran napotykali różne przeszkody, zazwyczaj i co najdziwniejsze, ze strony tych, którzy w widoczny sposób byli najbliżej kościelnej wspólnoty np. poprzez codziennym udział we Mszy św. Jednak, jak sami autorzy przyznają, walka o żywy Kościół, jest walką poważną, trudną, ale przynosi błogosławione owoce.

Spośród wielu wypowiedzi przytoczonych w książce uderza niewiarygodna szczerość zarówno księdza, jak i jego świeckiego współpracownika, w mówieniu o tym, czego im się nie udało. W ten sposób książka opowiada historię sukcesów i potężnych porażek w zmaganiach się o odnowienie życia w parafii. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak rozeznawać wolę Bożą, najważniejszy aspekt działania we wspólnocie. To Bóg sam działa we wspólnocie wierzących, trzeba tylko prosić o wszelkie potrzebne łaski dla parafii. Opowieść o zmaganiach dla dobra parafii zaczyna się kilkoma poradami i spostrzeżeniami o współczesnym świecie i życiu parafialnym, następnie autorzy dzielą się swoimi sposobami, jak zaradzali poszczególnym problemom czy całym strukturom niepisanych tradycji, z którymi należało zerwać, ale zachęcają oprócz tego do własnych poszukiwań. Stąd też Odbudowana może stać się inspiracją do podjęcia próby zawalczenia o przyszłość parafii. Każdy rozdział na marginesach zawiera wytłuszczone najważniejsze myśli z danego tekstu, które warto zapamiętać, na końcu pojawia się lista rzeczy, takie „To proste! Spróbuj i Ty”, na wzór amerykańskich poradników oraz zachęta do poszukiwań. Ksiądz Michael White oraz Tom Corcoran podkreślają także, jak wiele zawdzięczają wspólnotom protestanckim, które pewne systemu organizowania się wypracowały, a które z łatwością można zastosować w parafiach katolickich.

Warto podkreślić, że do opisanych porad w książce dołączonych zostało mnóstwo odnośników do odpowiednich stron i filmików w Internecie, gdzie obaj autorzy dzielą się dodatkową wiedzą, swoim doświadczeniem i z pasją opowiadają o tym, co robią na co dzień w swojej parafii. Książka kończy się najważniejszym stwierdzeniem, iż jeszcze wiele wyzwań przed nimi, że nie wolno spocząć na laurach. Polecam każdemu, kto interesuje się Nowa Ewangelizacją, szuka sposobów na ożywienie swojej parafii, szuka także pokrzepienia, czy odpowiedzi na pytanie: czy w innych parafiach jest tak samo. To wielka zachęta, by uczyć się od siebie nawzajem i dzielić się własnymi spostrzeżeniami, dzięki czemu wspólnoty parafialne będą mogły stać się podobne do tych, jakimi były w pierwszych wiekach chrześcijaństwa pod względem duchowym, w nowym szybko zmieniającym się świecie.

***
ks. Michael White, Tom Corcoran, Odbudowana. Historia katolickiej parafii, przeł. K. Zabawa, Wydawnictwo Przystanek Jezus, Kraków 2015.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł