Izabela Górnicka-Zdziech

„Życie Pi” – o współistnieniu trzech religii

Dodano: 10 styczeń 2013 r.

Film „Życie Pi” został zrealizowany na podstawie książki o tym samym tytule, wydanej w 2001 r., autorstwa urodzonego w Hiszpanii kanadyjskiego pisarza i podróżnika Yanna Martela. Powieść spotkała się z wielkim zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Ekranizacja obsypanego nagrodami bestsellera o 16-letnim hinduskim chłopcu, który spędza 227 dni na środku Pacyfiku, za jedynego towarzysza mając tygrysa bengalskiego, zaskakuje, wzbudza w widzach emocje, skłania do refleksji.

Bohaterem filmu jest Piscine Molitor Patel, tytułowy Pi, syn dyrektora zoo, wrażliwy chłopak o bujnej wyobraźni i dużej dozie tolerancji. Już jako mały chłopiec zaczął intensywnie szukać Boga. Będąc dzieckiem, nie umiał odnaleźć się wyłącznie w hinduizmie. Poszukuje zatem Boga w innych religiach. Z czasem czuje rosnącą potrzebę zagłębiania się w nich. Najpierw odkrywa dla siebie chrześcijaństwo, a następnie islam. Ostatecznie Pi, w swoim przekonaniu, staje się jednocześnie chrześcijaninem, muzułmaninem i hindusem. Uznaje, że Istota Najwyższa jest jedna, nieważne jak ją nazwiemy. Dla osób o poglądach zbliżonych do filmowego bohatera szczerość w wielbieniu samej istoty Boga jest najważniejsza. Bohater filmu nie skupia się na różnicach pomiędzy religiami, ale przeciwnie, na podobieństwach. Odnajduje w trzech największych religiach świata wspólny mianownik. Udowadnia, że różne religie mogą ze sobą współistnieć. Jego poszukiwania przekonują także dlatego, że zostały pozbawione patosu, momentami pełne są wdzięku i humoru, tak naturalne, że widz przyjmuje je niczym własne.

Filmowy Pi dowodzi, że wyznawcy hinduizmu przepełnieni wszechogarniającą miłością przypominają chrześcijan, podobnie jak muzułmanie widzący wszędzie i we wszystkim Boga przypominają wyznawców hinduizmu, chrześcijanie zaś oddaniem w wierze – muzułmanów, choć brak im turbanów. Przemawia przez niego ekumenizm, łączący religie ponad podziałami. Ekumenizm dążący przecież do przywrócenia jedności pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego wspólnego Kościoła poprzez dialog i modlitwę. „Dialog nie może kończyć się tylko na uśmiechach, ale musi umacniać duchowe wymagania, odwołując się ostatecznie do rozumu” uważa ksiądz Jan Sochoń, poeta, historyk filozofii i eseista, dodając „ziarenka prawdy przenikają wszystkie religie i są wszędzie, to ludzie, którzy poszukują prawdy, dążą do niej, żyją zgodnie z nią, będą zbawieni”. Film „Życie Pi” niesie ze sobą przekonanie, że tolerancja jest niezbędnym sposobem reagowania na innego człowieka oraz na kulturę. To ona stoi u podłoża ekumenizmu.

Kiedy trudna sytuacja w kraju zmusza rodziców Pi do opuszczenia Indii, statek, którym płyną ku nadziei rozbija się, a życie Pi zmienia się w walkę o przetrwanie na szalupie ratunkowej. Balansowanie bohatera na krawędzi życia przerywa teologiczne rozważania. Pi do końca nie wyrzeka się wiary i od niej nie odchodzi, jednak jego fizyczne potrzeby biorą górę nad duchowymi. Ostatecznie jego wiara po przeżyciu samotnej walki o życie zamiast się zmniejszyć jeszcze się wzmacnia. Pi uważa, że to, przez co przeszedł, utrwala w wierze.

Podczas 227 dni na morzu, zabijania zwierząt własnymi rękoma w celu ratowania życia, odkrywania zwierzęcych, pierwotnych obszarów swej natury, walka o przeżycie łączy się z uświadomieniem sobie przez Pi własnej znikomości, błahości cierpienia, jakie przeżywa wobec ogromu świata i Boga. W jego historii pobrzmiewają echa Księgi Hioba i Psalmów. Z czasem Pi dochodzi do prawdy i rozumienia faktu skończoności życia. Wtedy na powrót może zachwycać się pięknem świata. Bohater filmu nie ma w sobie nic ze współczesnego „konsumenta dóbr i usług religijnych”. Nie ma w sobie nic z wyrachowania, a jego poszukiwanie nosi w sobie element chęci pogodzenia świata, który kocha najbardziej oraz dziecięce pragnienie zbliżenia się do Boga.

Chociaż nie jest nam dane, by mieć wiarę pełną, Pi pokazuje, że można się do niej zbliżyć, łącząc religie. Pod koniec podróży, kiedy Pi w średnim wieku, będący narratorem tej historii, mówi, że żałuje, iż nie był w stanie podziękować tygrysowi, Richardowi Parkerowi, i powiedzieć mu, że go kochał, w filmie znowu pojawia się jedna z początkowych sekwencji,w której młody Pi, pełen ciekawości, miłości do Boga i do świata, marzy o świętości. „Chcę po prostu kochać Boga” – mówi z przekonaniem filmowy bohater. Taką potrzebę człowiek nosi w sobie od zarania dziejów.

Tagi: film
Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 3 grudzień 2018 r.

W Biblii nie ma czegoś takiego jak ekumenizm. Jeżeli ktoś nie czci Syna czyli Jezusa nie oddaje czci Bogu Ojcu. Muzułmanie nie wierzą w Jezusa Boga, tak samo hindusi więc o czym tu piszecie ?

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł