Pedagogika - moja misja

Świętość to Liga Mistrzów

Dodano: 3 maj 2016 r.

ŻYCIE TO LIGA MISTRZÓW

Życie każdego człowieka ma wielką wartość, czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne zadania mamy do wykonania na tym świecie. Każdy człowiek jest inny, każdy ma inną historię, każdy inaczej wygląda, ale każdy jest kochany przez Boga taką samą miłością. Czy nasze życie nie wygląda jak mecz? Przypatrzmy się temu bliżej.

Ostatecznym celem naszego życia jest zwycięstwo, czyli zamieszkanie w Królestwie Niebieskim. Zawsze kiedy myślę o zwycięstwie, przypominam sobie różne drużyny, które unosiły w górę puchar Ligi Mistrzów. Każdy, kto choć raz oglądał finał tych rozgrywek, wie, że po meczu zawodnicy obu drużyn płaczą, jedni płaczą z radości, bo spełniło się ich marzenie, natomiast drudzy z powodu porażki i rozczarowania. Nasze ziemskie życie kiedyś dobiegnie końca, czy chcesz w nim zwyciężyć?

TRENER

Najważniejszą osobą w drużynie piłkarskiej jest trener. To on buduje swój zespół i ustala jego taktykę. Dla nas ludzi wierzących najważniejszy jest Bóg. No właśnie... Czy zauważyłeś pewne podobieństwo? Bóg zna każdego z nas po imieniu, zna nasze mocne i słabe strony, wie, co znajduje się w naszych sercach i to On dał każdemu z nas jakąś misję do wykonania. Spójrz! W futbolu zawodnicy grają na czterech pozycjach: bramkarze, obrońcy, pomocnicy i napastnicy. Każdy z nich wykonuje inne zadania, ale mają jeden cel - wygrać mecz. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś: "Ty możesz robić to, czego ja nie potrafię. Ja mogę robić to, co się Tobie nie udaje, ale wspólnie możemy dla Pana Boga dokonać czegoś zupełnie wspaniałego". Każdy człowiek został obdarowany przez Boga różnymi talentami i umiejętnościami. Kiedy rozwijamy te dary i dzielimy się nimi, to tak jakbyśmy grali mecz, bo właśnie w taki sposób współpracujemy na chwałę naszego Pana.

Nie wiem, ile masz lat i w jakim momencie życia się teraz znajdujesz. Czy odnalazłeś już swoje powołanie, czy dopiero jesteś na początku tej drogi - to jest nieważne. Pamiętaj, że Bóg ma dla Ciebie jedyny i niepowtarzalny plan. On cię kocha i zadba o to, abyś miał cudowne życie, oczywiście, jeśli będziesz chciał Go wysłuchać i żyć zgodnie z Jego "taktyką".

Kiedy mali chłopcy i małe dziewczynki zaczynają grać w piłkę, ich oczy wpatrzone są w postać trenera. Jest on dla nich kimś w rodzaju superbohatera, jest autorytetem i osobą, którą młodzi ludzie chcą naśladować. Ponieważ trener przewyższa swoich małych wychowanków umiejętnościami, niemal od razu staje się także motywatorem, powoduje, że w głowach małych piłkarzy pojawia się myśl: "Chcę kiedyś grać tak jak mój trener". W naszym życiu powinno być podobnie, gdyż w piątym rozdziale Ewangelii św. Mateusza czytamy: "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski." Musimy stawać się podobnymi do Boga, a więc od Niego musimy nauczyć się żyć i kochać.

MODLITWA

Aby tego dokonać, potrzebujemy treningu indywidualnego, czyli modlitwy. Kiedy Jezus chciał przekazać apostołom jakąś ważną lekcję, najczęściej zabierał ich w odosobnione miejsce i tam ich nauczał (Mt 5,1-2). Było to spotkanie sam na sam z tymi, którzy byli mu najbliżsi. Jezus pragnie tego samego dla Ciebie - chce się z Tobą spotkać i wszystkiego cię nauczyć. Pamiętasz modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym?

"Wtedy przyszedł Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani, i rzekł do uczniów: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!»" (Mt 26,36-38). Na kilka chwil przed swoją śmiercią Jezus chce, aby apostołowie byli przy Nim, jednocześnie udziela im ostatniej i najtrudniejszej lekcji - bezwzględnego zaufania Bogu. Jezus chce być dla nas najbliższą osobą. Rozumie nas, bo był człowiekiem takim jak my i dlatego chce nam pomóc. On wie, co to znaczy się bać, cierpieć, płakać, być zdradzonym. Kiedy się modlisz, możesz usłyszeć, jakie ma dla Ciebie wskazówki.

Trening indywidualny może kształtować bardzo różne umiejętności: drybling, obronę, strzały na bramkę, zwinność, szybkość itd. Podobnie jest z modlitwą, ona też ma różne formy: Msza Święta, różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, śpiew, adoracja itd. Trening indywidualny kształtuje nasze umiejętności i predyspozycje fizyczne, natomiast modlitwa wzmacnia naszego ducha i uwrażliwia nasze serce. Największe gwiazdy futbolu, takie jak Cristiano Ronaldo, Oscar, Victor Valdes czy Neymar Jr, trenują codziennie lub nawet kilka razy dziennie, a czy my jako dzieci i zarazem zawodnicy Boga nie powinniśmy się modlić codziennie? Aby być zawodowym piłkarzem czy sportowcem, trzeba naprawdę dużo poświęcić i wycierpieć, to bardzo ciężka praca. Często jest tak, że mięśnie odmawiają posłuszeństwa, ból nóg nie pozwala na normalne funkcjonowanie, pracuje się do maksimum swoich możliwości, a wszystko po to, żeby łzy wylane na treningu zamieniły się w łzy radości po zdobyciu ważnego tytułu. Myślę, że świętość polega właśnie na tym - na pokonywaniu samego siebie, aby być jak najbardziej podobnym do Trenera, aby kochać tak jak On kocha.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł