Pedagogika - moja misja

Nauczyciel z przyszłości

Dodano: 17 maj 2016 r.

Jaki będzie/ powinien być nauczyciel przyszłości?

W dobie globalizacji, gdy świat pędzi na przód, a wraz z nim wszystkie dziedziny życia, należy postawić pytanie: A co z edukacją i szkolnictwem? Jaką rolę w tym nowoczesnym świecie będzie pełnił nauczyciel? Globalizacja stanowi nowy, wyższy etap rozwoju współczesnej cywilizacji - stanowi ona obiektywną, nieuniknioną konsekwencję rewolucji naukowej, technicznej i technologicznej. W tych warunkach priorytetem dla edukacji powinno być sprostanie nowym wyzwaniom, nie jest to jednak możliwe bez pracy nauczycieli.

W dzisiejszym świecie nauczyciel powinien być swoistym "motywatorem" dla uczniów. Powinien promować takie cechy jak: aktywność, podejmowanie działań, twórcze myślenie, rozwijanie przez uczniów ich zainteresowań. Aby było to możliwe, nauczyciel musi zrezygnować z postawy autorytarnej. Musi być osobą, którą uczniowie chcieliby naśladować. Podejmowane przez nauczyciela działania powinny być raczej współpracą z uczniami, a nie "dyrygowaniem". Dzięki temu w zdobywaniu wiedzy i umiejętności aktywnie uczestniczyłyby obie strony – nauczyciel i uczniowie. Łatwo można zauważyć, że w ten sposób tworzy się zespół, który dąży do osiągnięcia wspólnego celu np. rozwiązania jakiegoś problemu. Kiedy nauczyciel przestaje być "kierownikiem", a staje się "pomocnikiem", wówczas dana klasa staje się grupą bardzo zorganizowaną. Nie chodzi o to, aby nauczyciel wyręczał uczniów, ale by pokazał im, jak najlepszą drogę do rozwiązania różnych zadań, jednocześnie dając uczniom prawo do korzystania z wolności i możliwości wyboru. Nauczyciel proponuje, ale to uczniowie wybierają sposób, w jaki chcą rozwiązać zadanie.

Współczesny nauczyciel powinien znać nowoczesne technologie informatyczne i używać ich w celu lepszego przekazywania uczniom wiedzy. Dziś już nie wystarczy zielona tablica z białą kredą. Uczniowie chcą zdobywać wiedzę przez doświadczenie. Oczekują oni od nauczyciela, aby ten pokazał im jak np. działa dany narząd w organizmie człowieka i dzięki temu uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, bo np. jak to jest, że człowiek oddycha zupełnie nieświadomie? Albo że ludzkie serce bije aż 101 tysięcy razy dziennie? Do tego potrzebny jest film, prezentacja multimedialna, która pomoże wszystko lepiej zobrazować i pokazać. Niestety za pomocą zielonej tablicy i kredy nie da się tego zrobić.

Dzisiejszy świat wymaga od ludzi przede wszystkim umiejętności współpracy w zespole. Jest to widoczne przy programach badawczych, w redakcjach czy różnego rodzaju firmach. W placówkach edukacyjnych takie umiejętności kształtuje się dzięki grupowemu uczeniu się. Na czym ono polega? Nauczyciel, który pozwala uczniom rozwiązywać zadania lub wykonywać projekty w małych grupach, kształtuje w uczniach wiele przydatnych umiejętności. Po pierwsze w grupach współpracują osoby, które mają bardzo zróżnicowane talenty, umiejętności czy charaktery i dzięki temu uczniowie dzielą się z innymi tym, co jest w nich najlepszego - swoimi mocnymi stronami. Po drugie sukces osiąga zespół, a nie jednostka, więc wkład pracy każdej osoby ma tutaj znaczenie. Ponadto praca w grupie wymaga od uczniów wielu umiejętności interpersonalnych: ustąpienia, wzajemnego szacunku, tolerancji, akceptacji pomysłów i propozycji wszystkich osób. Nauczyciel w tym wypadku nadal pełni funkcję "pomocnika" dogląda pracy grup i proponuje rozwiązania. Nie narzuca się, lecz jest z boku i służy radą i dzięki temu wspiera twórcze myślenie swoich wychowanków.

Rola nauczyciela we współczesnym świecie jest szczególna, gdyż ma on ogromny wpływ na kształtowanie świadomości społecznej, musi być on otwarty na potrzeby i oczekiwania społeczeństwa. Nauczyciel powinien, więc nieustannie się dokształcać -zatrzymanie się w rozwoju zawodowym w bardzo szybkim tempie powoduje spadek osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz tzw. wypalenie zawodowe, które cechuje się biernością, rutynowością... Praca nauczyciela jest pracą twórczą. Nauczyciel twórczy odznacza się umiejętnością szybkiego przystosowania do nowych faktów, zdolności, spostrzegania istotnych elementów nowej sytuacji, zdolności uogólniania własnych i cudzych doświadczeń, wreszcie pomysłowości, wynalazczości, także odwagi. Twórcza praca nauczyciela ma podwójną wartość, tylko twórczy nauczyciel ukształtuje twórczego obywatela, refleksyjny nauczyciel przysposobi ucznia do refleksji. Natomiast otwarty na współczesny świat nauczyciel wyposaży ucznia w klucz do dziś zaledwie przeczuwalnej przyszłości" Zatem o jakości edukacji będzie decydować ponad wszystko jej praktyczna przydatność i prawdziwe wartości przekazane w procesie wychowania, dopiero potem sposoby przekazywania wiedzy, czyli metody i techniki nauczania oraz umiejętność komunikacji.

W dzisiejszym świecie, nauczyciel musi być osobą bardzo wszechstronną. Wymaga to od niego dużego wysiłku i wkładu pracy zarówno w rozwój uczniów jak i swój własny. Niestety nie ma na dzień dzisiejszy innej możliwości. Świat nieustannie idzie do przodu i trzeba za nim nadążyć. Oczywiście nauczyciel nie może od siebie wymagać perfekcji w każdej dziedzinie jednak wszechstronność i wielokierunkowość rozwoju znacznie ułatwią mu pracę we współczesnym świecie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł