nr 33/2010
Paweł Piwowarczyk

Do dna!

Dodano: 20 sierpień 2010 r.

Do dna! Do dna! Paradoksalnie ten używany na wielu przyjęciach zwrot rzeczywiście prowadzi niektórych na dno. Dno własnego życia.

- Niech podniosą ręce osoby, które w najbliższej rodzinie nie mają osoby, która ma lub miała problem z alkoholem. Wśród ponad pięćdziesięciu osób do góry uczestnicy podnieśli mniej niż dziesięć par rąk. Po chwili, gdy prowadzący zadał to samo pytanie, rozszerzając krąg uwikłanych w alkoholizm o dalszą rodzinę, już nikt nie uniósł ręki. To było spotkanie z młodzieżą na temat alkoholizmu.

Uzależnienie, a nadużywanie

Problem picia nie pojawia się nagle. Zazwyczaj wczesna - nastoletnia inicjacja alkoholowa przybliża do uzależnienia w młodym wieku. Problem alkoholizmu i jego faz różnie postrzega fachowa literatura, ale w większości przypadków wyodrębniona zostaje faza wstępna i chorobowa. W schematycznym i dość ogólnym ujęciu problemu, o fazie wstępnej mówimy, gdy osoba zaczyna pić w samotności, inicjuje spotkania alkoholowe; to on staje się środkiem do uśmierzania bólu i poprawiania samopoczucia. Faza chorobowa związana jest z odczuwaniem głodu picia, brakiem kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, dolegliwościami organizmu po tzw. odstawieniu alkoholu. Po pewnym czasie zmienia się tolerancja picia i już niewielka liczba spożytego alkoholu powoduje szybkie upijanie się.

Tylko okazyjnie?

Często ludzie tłumaczą się z nadużywania alkoholu, mówiąc o sporadycznych „okazjach”. Jednak takie mnożące się „okazje” przybliżają do alkoholizmu. A każde upijanie się, niezależnie od powodu, jest grzechem, bo nie przyczynia się do budowania dobra, ale sieje zgorszenie i powoduje uszczerbki na zdrowiu własnym i innych. A ilu codziennie ginie na drogach przez „okazyjnych promilowców” pijących dla zdrowia i za zdrowie…

Poszukiwanie pomocy

Wiele jednostek kieruje swoje działania na rzecz uwikłanych w alkoholizm. Pomoc ta dotyczy również współuzależnionych i ofiary przemocy. Dzwoniąc na numer telefonu zaufania uzyskamy kompetentną i wyczerpującą informację o rodzajach pomocy. Osoby uzależnione kierowane są do poradni, gdzie mogą przejść terapię o różnej formie i długości. Każdy może również przystąpić dobrowolnie do grupy AA i uczyć się w niej żyć w trzeźwości, podejmując 12 kroków wychodzenia z nałogu.

A co jeśli alkoholik nie chce poddać się terapii? Jeżeli stanowi zagrożenie dla innych osób to może być poddany przymusowemu leczeniu. Pomoc prawna dot. problemów alkoholizmu udzielana jest przy Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

W intencji ludzi uzależnionych i ich rodzin

W każdą drugą sobotę miesiąca w kościele św. Józefa w Krakowie-Podgórzu o godz. 18.30 Msza św. i nabożeństwo różańcowe w intencji uzależnionych i ich rodzin. Po modlitwie możliwość skorzystania z pomocy terapeutycznej. Najbliższa Msza św. będzie odprawiona 11 września.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Całodobowy telefon zaufania – tel. (12) 411-60-44 Punkt konsultacyjny przy Miejskim Centrum Profilaktyki uzależnień – Kraków, ul. Rozrywki 1; pn. i czw. w godz. 15-18, wt. 9-12, śr. i pt. 12-15. Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej – Kraków, ul. Franciszkańska 3, tel. (12) 628-81-26 , 429-47-49 w. 126. Czynne w czw. w godz. od 10 do 13. Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień - Kraków, ul. Wielicka 73, tel.(12) 425-57-47, czynne: pon.-pt. w godz. 8-20. Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Rodzina - Zakopane, ul. Grunwaldzka 5a, tel. (18) 20-17-200. Poradnia czynna: pn. – pt. w godz. 10-18. Anonimowi Alkoholicy - Szczegółowe informacje z miejscami i terminami mityngów można znaleźć na: www.aagalicja.cracow.pl

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA