15-16/2016
Magdalena Urlich

Porzuć koleiny, wyzwól się z rutyny

Dodano: 26 sierpień 2016 r.

Wakacje w pełni. Codzienna domowa i szkolna rutyna schowana do najgłębszej szuflady. A może właśnie teraz warto się jej przyjrzeć? Bo wakacje to dobry czas na zmianę!

sb/Bosko.pl

Z jednej strony dużo się dzieje. Być może w natłoku nowych ludzi, miejsc i zdarzeń czujesz się jak na pędzącym rollercoasterze. Z drugiej – wszystko zwalnia, nic nie musisz, nigdzie ci się nie spieszy. Odpoczywasz od rutyny codziennych obowiązków. I właśnie to jest dobry moment, by przyjrzeć się sobie, swojej codzienności – nie tej niezwykłej, słonecznej, ale najzwyczajniejszej.

Czy czujesz rytm?

W naszym życiu bardzo ważny jest rytm, czyli powtarzalność zdarzeń i czynności. Jest rytm roku, ze świętami, czasem pracy i odpoczynku. Rytm tygodniowy, porządkujący naszą codzienność. I rytm dnia i nocy, który wyznacza najbardziej podstawowy sposób życia: kiedy się budzimy, zaczynamy coś robić, kiedy kończymy codzienną aktywność. W to, co powtarzalne, wplatają się różne wydarzenia i sytuacje, inaczej nasze życie byłoby przewidywalne do znudzenia. Jednak funkcją rytmu jest to, że porządkuje życie i pomaga dbać, by nasze potrzeby były jak najlepiej zaspokojone. Od tych podstawowych – jedzenia, snu, po kolejne – ruchu, odpoczynku, kontaktu z ludźmi, ze sobą samym, z Bogiem. Abyśmy wyspani, dobrze odżywieni, spokojni mieli siłę, by się rozwijać, podejmować wyzwania – w pełni żyć.

Dobrze, to obrazek z idealnego świata. A w rzeczywistości jak często zdarza ci się, że zarwiesz nockę nad książką czy przed komputerem, a następnego dnia w szkole ledwo żyjesz i myślisz tylko, aby się wyspać. Jesz nieregularnie i byle co, przesadzasz ze słodyczami i fast-foodami? Albo zamiast po szkole szybko zająć się lekcjami na następny dzień i mieć spokój, spychasz to na ostatnią chwilę? Jeśli są to sytuacje, które się powtarzają, można powiedzieć, że są to twoje złe nawyki. Mirella Panek, psychoterapeutka i trenerka umiejętności psychospołecznych: – Badania psychologów mówią, że wystarczy daną czynność powtórzyć 30 razy, żeby stała się ona nawykiem. – A od nawyku niedługa droga do rutyny. – Rutyna wydaje się bardzo bliska nawykowi, chyba nawet jest jego elementem. Z czasem nawyk może przejść w rutynę, kiedy jakąś czynność zaczynamy wykonywać trochę „bezwiednie”, bez udziału naszej woli.
I już wpadliśmy w koleinę, z której nie tak łatwo wyjść.

Tu trzeba zmiany!

Jeśli czujesz, że tkwisz w niewygodnych koleinach, to teraz masz świetny czas na zmianę! Możesz spokojnie pomyśleć o tym, co w twojej codzienności cię uwiera. Możesz się zastanowić, jak to zmienić. Czasami wystarczy niewielka korekta planu dnia, i wszystko zaczyna układać się o wiele lepiej. Np. jeśli zawsze biegniesz do szkoły bez śniadania, a na pierwszych lekcjach myślisz tylko o tym, żeby coś zjeść, to rozwiązanie może być całkiem proste. Priorytetem staje się zjedzenie śniadania przed wyjściem. Nastawiasz budzik 15 minut wcześniej niż zazwyczaj. Wstajesz i zjadasz śniadanie.

Być może jesteś osobą, której wdrażanie takich pomysłów przychodzi z łatwością. Dzięki temu wprowadzasz w swoim życiu porządek i się go trzymasz. Jeśli tak, to gratulacje! Jednak wiele osób ma problem właśnie na tej linii, która rozciąga się między pragnieniem a rzeczywistością. Jest nią działanie. Niby wiesz, co chcesz zmienić, masz pomysł, jak to zrobić... ale tego nie robisz. Nawet jeśli nastawisz budzik 15 minut wcześniej, i tak nie wstaniesz. – Czasem jest tak, że intuicyjnie czujemy, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, nam nie służy – mówi Mirella Panek. – Czujemy, że „kręcimy się” w kółko, marnujemy swoje talenty itp. I niby wiemy co powinniśmy zrobić: wyznaczyć sobie cele, rozwijać talenty. Banalne i proste. Ale w praktyce często nie mamy na to siły. – Jeśli należysz do takich osób, może dobrze by ci zrobiło zastanowienie się, czym dla ciebie jest zmiana. Co stracisz, a co zyskasz, gdy ona nastąpi? W naszym przykładzie z porannym wstawaniem: stracisz 15 minut snu i być może konieczne będzie wcześniejsze pójście spać, czyli rezygnacja np. z książki czy surfowania w sieci. Być może stracisz też wymówkę do braku koncentracji na lekcjach. Co zyskasz? Ważny dla twojego zdrowia nawyk jedzenia śniadania przed wyjściem z domu i lepsze samopoczucie. Co by się stało, gdybyś tak właśnie, „na pełnej petardzie” zaczynał dzień? Jakie wyzwania mógłbyś wtedy podjąć? Czy boisz się tego?

Lęk przed zmianą jest czymś zupełnie normalnym i towarzyszy właściwie każdemu człowiekowi. Różnica polega na tym, jak silny jest to lęk (czy cię nie paraliżuje?), i jak dużych zmian dotyczy. Problem pojawia się wtedy, gdy z jego powodu nie potrafisz zmienić sytuacji, w której czujesz się źle. Co wtedy robić? – Gdy jesteśmy pogrążeni w chaosie, jakimś wewnętrznym rozbiciu, brakuje nam siły, żeby zacząć dążyć do czegoś, warto skorzystać z pomocy. Zaczęłabym od znalezienia człowieka, który stanie się moim lustrem, który pomoże mi zobaczyć i zrozumieć więcej, niż ja dzisiaj o sobie wiem – radzi psychoterapeutka.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł