Ponad sto szkół w Polsce usłyszało ich rapowy przekaz – wywiad z zespołem Rymcerze

Dodano: 2 styczeń 2019 r.

Tysiące poruszonych serc, tysiące kilometrów i... pożar auta. Od czerwca projekt profilaktyczny "Nie zmarnuj swojego życia” odwiedził 20 000 uczniów w 120 szkoach i placówkach wychowawczych w całej Polsce.

Raperzy z zespołu Rymcerze prowadzili zajęcia bezpłatnie, ponieważ projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak pedagodzy reagują na profilaktyczny rap? Czy problemy młodzieży są takie same od morza do gór? Co najbardziej wzruszyło prowadzących? Przed Wami krótki wywiad z Bęsiem i DJ Yonasem podsumowujący tegoroczną edycję projektu.

– Pod projektem "Nie zmarnuj swojego życia" podpisują się bardzo znani ludzie. Jak udało Wam się ich namówić do wsparcia projektu?

Bęsiu: Szukaliśmy osób ze świata muzyki, filmu i sportu, którzy mogą reprezentować to przesłanie, aby nie marnować życia. Osób, których życie jest świadectwem dla ludzi, motywacją do spełniania swoich marzeń i przeciwstawieniu się zejściu na drogę uzależnień i przestępstw. Z każdym Ambasadorem spotkaliśmy się osobiście, aby opowiedzieć mu o nas i o tymm co robimy. Cieszymy się, że grono wspierających ciągle się powiększa.

DJ Yonas: Pamiętam jak piłkarz Jerzy Dudek nagrywając dla nas krótki filmik, przedstawił się jako były zawodnik klubów takich jak FC Liverpool, Real Madryt i… Concordia Knurów. To pokazuje młodym ludziom, że liczy się wytrwałość w zdobywaniu wielkiego celu małymi krokami. Wszyscy nasi Ambasadorzy mają wielkie serce dla dzieciaków!

– Podczas spotkań gracie utwory ze swojego albumu muzycznego. Jak młodzież reaguje na te utwory?

Bęsiu: Reakcje są ciekawe. Docieramy też do wielu miejsc, gdzie młodzi słyszą o nas po raz pierwszy. Po zagraniu utworów ich nastawienie się stopniowo zmienia, ponieważ mówimy o ich problemach ich językiem. Cała płyta jest oparta na historiach, które otrzymaliśmy od młodzieży po wcześniejszych spotkaniach.

– W trakcie realizowania projektu mieliście wyjątkowo niebezpieczną sytuację. Podobno spłonął Wasz samochód, którym jeździcie na spotkania do młodzieży. Powiecie parę słów na ten temat?

DJ Yonas: Przez 5 lat jeździliśmy jednym wysłużonym Chryslerem. Przejechaliśmy nim kilkaset tysięcy kilometrów przez ten czas. Pod koniec września, po spotkaniach w Szklarskiej Porębie, wracaliśmy do domu. W pewnym momencie zaczął palić się silnik. Nasza gaśnica nie zatrzymała płomieni. Po chwili znaleźli się inni kierowcy, którzy pomogli nam w walce z żywiołem. Niestety kolejne 4 gaśnice nie wygrały z ogniem. Dopiero przyjazd straży pożarnej załatwił sprawę. Gdyby zdarzyło się to na odludziu, cały nasz sprzęt mógłby spłonąć w aucie. Dzięki Bogu nic się nikomu nie stało.

– Młodość może być czasem pierwszego kontaktu z substancjami odurzającymi. Jak rodzice mogą przygotować młodzież do zetknięcia się z takim niebezpieczeństwem?

Bęsiu: Odpowiedź jest jedna - rozmowa. Młody człowiek jest ciekawy świata, a najbardziej pociąga to, co jest nieznane. Dlatego rodzice powinni rozmawiać o tym, czym są używki i jakie są skutki ich zażywania. Często zdarza się, że inicjatorem zaproszenia nas do szkoły są właśnie rodzice, którzy przekazali pedagogom i dyrekcji informacje o naszym projekcie. Spotkanie profilaktyczne może stanowić punkt odniesienia do tego, aby w porozmawiać o używkach i asertywności.   

– Jak wielki problem stanowią uzależnienia od internetu, komórek i gier komputerowych?

DJ Yonas: W ciągu kilku miesięcy odwiedziliśmy 120 szkół i placówek wychowawczych. W każdym z tych miejsc pedagodzy podkreślali, że komórki są nadużywane przez podopiecznych. E-uzależnienia mogą działać tak samo destrukcyjnie jak narkotyki. Ważne, żeby pilnować siebie, by rozrywka nie stała się zniewoleniem. Trzeba zauważyć, że nowe technologie dają pewne możliwości, ale nie rozwijają przyjaźni. Młody człowiek czuje się bardziej samotny, bo tworzenie relacji przez Internet nie jest przeżywaniem wspólnych przygód itp. Często dzieciaki na przerwach piszą do siebie wiadomości zamiast porozmawiać, uśmiechnąć się. W USA nazwano takie zjawisko phubbingiem. Komórki są pożyteczne, jeśli umiemy się w nich nie zatracić. Uzależnienie od gier komputerowych stanowi problem, który często trzeba rozwiązywać ze specjalistami.

– Czy pamiętacie najbardziej wzruszający moment podczas tych tegorocznych spotkań?

Bęsiu: Jest mnóstwo sytuacji, które nas poruszają. Największą radością jest dla nas czas po spotkaniu, kiedy podchodzą młodzi ludzi i mówią, że od teraz chcą walczyć o swoje życie. Często mówią, że daliśmy im motywację, by rzucić używki i rozwijać swoje talenty. Po wielu tygodniach dostajemy od nich wiadomości na Facebooku, w których informują nas swoich sukcesach. To napędza nas do działania.

– Jakie słowa pedagogów skierowane do Was po spotkaniu zapadły Wam w pamięć?

DJ Yonas: Niejeden raz po spotkaniu usłyszeliśmy z ust pedagoga lub dyrektora słowa: "Nigdy nie słyszałem takiego skupienia i ciszy wśród moich uczniów". My chcemy wspierać grono pedagogiczne, a nie ich zastępować. Praca codzienna z uczniami jest najbardziej owocna.

– Jak nauczyć nastolatka odmawiania?

Bęsiu: Najlepiej służą do tego konkretne przykłady z życia. Młody człowiek może „przećwiczyć” odmawianie w małych sprawach w gronie znajomych. Nie zawsze musisz mieć ochotę pójść do jakiegoś miejsca lub spędzić czas w dany sposób.
Asertywność jest potrzebna do poruszania się w takim świecie, w  jakim teraz żyjemy. Często wiąże się to z wyśmianiem, krytyką lub nawet odrzuceniem. Na spotkaniach tłumaczymy młodym, że dzięki asertywności możemy lepiej wyrażać nasze emocje i być pewnym siebie. Mówimy im też, że jedno spróbowanie substancji odurzających może skończyć się bardzo źle, a konsekwencje mogą ponosić do końca życia. Chodzi o to, żeby ostrzec i wyczulić ich na to, jakich mają przyjaciół i znajomych, aby unikać takich ludzi, którzy mogą ściągnąć na dno.

– Jakie macie plany dotyczące projektu na przyszły rok?

DJ Yonas: Tegoroczna edycja projektu dała nam mnóstwo nowych doświadczeń i radości. Po pięciu latach kochamy to, co robimy jeszcze bardziej. W przyszłym roku chcemy odwiedzić młodzież w innych miejscach w Polsce, by motywować ich do walki o swoją przyszłość. Jest to szansa dla całego zespołu ludzi, z którym pracujemy przy tym projekcie.

Rozmawiał MW


Organizatorem projektu jest Fundacja „Edukacja z Wartościami”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Pouczająca i inspirująca antologia. William J. Bennett zebrał setki historii, które...

45,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł