Marisa Patarino

Mieć 20 lat w Tybecie

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Norsang w przeszłości był chłopcem trudnym. Mieszkał na peryferiach Lhasy, stolicy Tybetu. Jego rodzice postanowili wysłać go do Dharamsala w Indiach, miasta uciekinierów tybetańskich.

Inwazja Chin na Tybet miała miejsce w 1950 roku. Dziewięć lat później Dalai Lama - największy autorytet tybetańskiej religii - uciekł do Indii. Oficjalnie Tybet stał się regionem autonomicznym Chińskiej Republiki Ludowej, a powstanie, jakie wybuchło w Tybecie, zakończyło się rozlaniem rzeki krwi.

Od tamtego czasu, aby nie dopuścić do wzrostu społeczeństwa, wiele kobiet zostało zmuszonych do poddania się sterylizacji lub aborcji. Języka tybetańskiego uczy się jeszcze w szkołach podstawowych, natomiast w szkołach średnich i wyższych mówi się tylko po chińsku, języku urzędowym Chin. Tybetańczycy są poddawani licznym represjom, zwłaszcza w tym, co dotyczy ich życia religijnego. W szkołach nauczyciele robią wszystko, aby dzieci porzuciły "religijne zabobony". Celem takich praktyk jest oddalenie młodych Tybetańczyków od ich kultury i uczynienie ich bardziej uległymi.

Trudny chłopak

Wydaje się, że dzisiaj w Tybecie możliwy jest jedynie wybór między zaangażowaniem politycznym na rzecz Tybetu, z pogodzeniem się znalezienia się na marginesie ub - co jest jeszcze gorsze - bycie represjonowanym, a "nawróceniem się" na kulturę Chin. Jest jednak trzecia możliwość - ucieczka. To jest ten wybór, którego dokonali dla Norsanga jego rodzice. Francuska dziennikarka Marie Godfrain przeprowadziła z nim wywiad. Norsang ma 20 lat, ubiera się w nienaganny strój i włosy ma w należytym porządku. W przeszłości jednak był chłopcem trudnym. W wieku 10 latu należał do bandy kieszonkowców i zaczął palić. Mieszkał na peryferiach Lhasy, stolicy Tybetu. Jego rodzice, którzy nie przewidywali różowej przyszłości dla żadnego z dziewięciorga dzieci, postanowili wysłać Norsanga do Dharamsala w Indiach, miasta uciekinierów tybetańskich, w którym skupiają się wokół Dalai Lamy. Młody Tybetańczyk wspomina: "Moi rodzice usłyszeli o Tibetan Children Village, ośrodku, w którym są przyjmowane sieroty tybetańskie. Mieszkają tam, otrzymują wyżywienie i edukację dzięki pomocy zagranicznej. Pewien mnich, który był przyjacielem moich rodziców, zaproponował, że zabierze mnie ze sobą do Indii."

Wielka przeprawa

Norsang, który wówczas miał 11 lat, przeprawił się przez Himalaje, dach świata. To było jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w jego życiu - mowa o długim marszu w śniegu, na mrozie i wietrze. Tak Norsang o tym mówi: "To był jeden z najtrudniejszych momentów, jakie przeżyłem. Nie byłem w stanie już iść, byłem wyczerpany, wiatr był mroźny, a ja wlokłem się z moim tabołkiem."

Często się zdarza, że dzieci tybetańskie pozostawiają swój kraj i rodziny i razem z mnichami udają się do Dharamsala "z wizytą" do Dalai Lamy. Te dzieci wielokrotnie nie są dostatecznie przygotowane do marszu w śniegu i na mroźnym wietrze, kiedy temperatury schodzą do minus 20 i 30 stopni. Oprócz nieprzyjaznej natury młodzi uchodźcy muszą muszą strzec się przed innym przeciwnikiem - żołnierzami chińskimi.

Kiedy Norsang dotarł do Nepalu, pierwszego etapu swojego nowego przeznaczenia, mógł wreszcie zdjąć buty. Z wielką prostotą tak o tym opowiada: "Moje stopy były całe czarne. Jeden z palców był prawie złamany. W szpitalu musieli mi zatem uciąć obie stopy za pomocą maszyny, która robiła ciach, ciach, ciach." Po dotarciu do Indii młody Tybetańczyk zrozumiał, że już nigdy nie będzie mógł zobaczyć swoich rodziców. Poczuł samotność, smutek i opuszczenie, chociaż obecność jednego ze swoich starszych braci, który trzy lata wcześniej uciekł z Tybetu, łagodziło jego przygnębienie.

Zbyt poważny

Teraz, z perspektywy ośmiu lat, Norsang jest przekonany, że rodzice podjęli właściwą decyzję: "Pamiętam niektóre dziewczyny, z którymi bawiłem się, kiedy mieszkałem w Tybecie. Były dobre i rozsądne. Nie tak dawno temu spotkałem osoby, które mieszkały w naszej miejscowości. Powiedziały mi, że te dziewczyny stały się prostytutkami w Lhasie. To bardzo smutne. W takiej sytuacji, jak mógłbym żałować mojej ucieczki?

Norsang bardzo dobrze się odnalazł w Tibetan Children Village, prowadzonym przez siostrę Dalai Lamy. Teraz snuje wielkie plany na przyszłość: chciałby zostać adwokatem bądź sędzią i pracować dla rządu tybetańskiego na uchodźstwie. W wolnym czasie poświęca się filozofii i religii. Wydaje się nazbyt poważny na swoje 20 lat... do tego stopnia, że tak mówi o braku narzeczonej: "Przeszkadzałaby mi w studiach - wyjaśnia. Ponadto to nie leży w naszej kulturze - chodzić z dziewczyną, kiedy się jest tak młodym".

Do Tybetu nigdy więcej

Między młodymi Tybetańczykami jedynym tematem, który wzbudza nieustannie polemiki, są Indie. Ten kraj od roku 1959 przyjmuje Tybetańczyków, którzy wybierają wygnanie, jednocześnie jednak nie uznaje prawa do niepodległości tego narodu. Wynika to stąd, że takiej decyzji sprzeciwiłyby się Chiny, z którymi Indie nie zerwały stosunków dyplomatycznych. Z tego też powodu niektórzy Tybetańczycy narzekają na Indie, natomiast inni wychwalają je. Należy dodać, że nie wszyscy Tybetańczycy angażują się na rzecz zmiany sytuacji politycznej. Norsang stwierdza: "Kto urodził się tutaj, myśli tylko, jak się wzbogacić. Natomiast kto urodził się w Tybecie, jak ja, pragnie zaangażować się na rzecz wolności swojego kraju". Jego rodzice nie będą mogli opuścić Tybetu, a on nie będzie mógł do niego wrócić, bo zostałby natychmiast uwięziony. "Myślicie, że kolonizację można spotkać tylko w książkach historycznych. Musicie jednak wiedzieć, że dzisiaj w Azji jest naród, Tybetańczycy, kolonizowany przez Chiny" - kończy Norsang.

Tagi: sylwetki
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

św. Jan Bosko

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł