Katarzyna Sojka

Zamyślenia różańcowe – Znalezienie Pana Jezusa w świątyni

5. Tajemnica radosna

Dodano: 7 październik 2015 r.

Zastanawiało mnie zawsze, dlaczego Jezus uczynił to Józefowi i Maryi, dlaczego świadomie zadał im ten ból serca i odpowiedział im niemal wręcz surowo, że nie należy do nich, lecz do Ojca.

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Zawsze fascynowała mnie tajemnica Wcielenia, tajemnica Boga-Człowieka jako dziecka. Jaką świadomość ma Bóg, kiedy się rodzi jako maleńki noworodek, co myśli, gdy ma 3 lata, co myśli, gdy ma 12 lat? Jezus wiedział przecież dobrze, Kim jest, wiedział, skąd pochodzi i jaka jest wola Jego Ojca, a jednak wydaje się, że to nie było tak, że jako maleńkie dziecko, nieco większe, nastolatek – miał dokładnie tę samą świadomość, co jako 30-letni mężczyzna... To zachwycające rozważać dzieciństwo i młodość Chrystusa, który we wszystkim oprócz grzechu podobny był do nas, czyli dorastał, dojrzewał, jak mówi Ewangelia „czynił postępy w mądrości i łasce u Boga i ludzi”.

Piękny obraz tego dorastania i poniekąd dziecięcej niewinności daje nam Ewangelia o znalezieniu Jezusa w świątyni... Zastanawiało mnie zawsze, dlaczego uczynił to Józefowi i Maryi, dlaczego świadomie zadał im ten ból serca i odpowiedział im niemal wręcz surowo, że nie należy do nich, lecz do Ojca. Jednak tak ten obraz z Ewangelii wygląda, gdy – choć w skórze 12-latka – mamy przed sobą Jezusa w centrum swojej działalności, zupełnie dojrzałego.... Jednak jak piękny jest ten obraz, kiedy przeczytamy te słowa, wsadzając je w usta 12-latka ciałem i duchem, choć przecież 12-latka – Boga...

Próbuję sobie wyobrazić, jak Jezus, pochodząc cały od Boga, tęsknił do Niego, jak od najmłodszych lat życia wymykał się na długą, cichą modlitwę – nie ze świadomości swojego rozumu, ale z potrzeby swej Boskiej duszy. „Ja i Ojciec jedno Jesteśmy...” Pragnął Go więc poznawać całą pełnią Swojego serca, wiedzieć wszystko o Tym, którym Był... Jaką niezwykłą radość, być może i fascynację, musiał mieć w sobie, przychodząc do świątyni Swego Ojca, móc kosztować pism o Tym, od którego pochodził... Nie zdziwiłoby mnie, gdyby nawet nie zauważył odchodzących rodziców, tak jak oni nie zauważyli Jego braku... tak mógł być pochłonięty. Dla Niego te teksty nie były wyuczoną prawdą, nie były odległą mądrością jak dla faryzeuszy. Zapewne rozumiał je z jednej strony jak 12-latek, ale jednocześnie to Jego wiara i taka prosta, głęboka bliskość, którą mógł odnajdywać w tych tekstach, musiały właśnie zadziwiać uczonych. Nie sądzę, by mówili sobie: cóż za wykształcony Chłopiec, mówili przecież: jaki bystry, co zapewne znaczyło, jak żywo musiał przeżywać każdy ten tekst....

Wreszcie odnaleźli Go rodzice... Nie wyobrażam sobie, by Jezus mógł być w tym momencie poważnie skupiony na pismach i nieco obojętny wobec nich... Zapewne z radością i wielkim zachwytem dzielił się z nimi swoimi odkryciami, w całej prostocie swojego Boskiego dziecięcego serca, dziwiąc się, że szukali Go, gdy przecież był tam, gdzie mógł poznawać swego Ojca! Ta scena przypomina mi inną z mojego własnego dzieciństwa... gdy w naszej małej stodole urodziły się młode króliki. Mama powiedziała, że jeśli będę się nimi opiekować, to mogą być całkiem moje. Tak więc zniknęłam... rodzice nie szukali mnie wprawdzie aż tak długo, ale pewnie też zaczęli sobie wyrywać włosy, kiedy nie wróciłam na noc... A znaleźli mnie potem śpiącą w stodole z królikami... Również byłam zdziwiona, czemu mnie szukali, skoro wiedzieli, że będę się teraz nimi opiekować... To drobny incydent z dzieciństwa, ale pozwala mi zrozumieć jak naturalne, dobroduszne i w dalszym ciągu dziecięce było zachowanie Jezusa... Tyle że On nie był jak inne dzieci i Maryja dobrze to wiedziała, zachowując te sprawy w swoim sercu... Nie zagubił się cały, by poznawać i towarzyszyć stworzeniom tego świata... już wtedy gubił się i oddawał cały dla Ojca.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł