DoriS ISO

Wiecznością – a nie chwilą – jest miłość

Refleksja na wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Dodano: 2 listopad 2019 r.

Jezu, kiedy umierałeś na krzyżu, zawołałeś donośnym głosem: „Ojcze, w Twoje ręce oddaję mojego ducha”. Jakże pełne ufności i zawierzenia Twojemu Ojcu jest to wołanie. W obliczu okrucieństwa związanego z Twoją Męką i śmiercią miałeś świadomość, że jesteś Jego umiłowanym Synem. W chwili Twojej śmierci wszystko wydawało się stracone, przegrane, definitywnie skończone. Ale czy takie było?

Pietro Perugino "Zmartwychwstanie"

Śmierć Jezusa
Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek. Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego". Po tych słowach wyzionął ducha.

Pogrzeb Jezusa
Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany.

Pusty grób
W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał".

(Łk 23,44-46.50.52-53;24,1-6a)

 

Kiedy umarłeś, Twoje ciało zostało złożone w grobie. Trzeciego dnia po Twojej śmierci do grobu poszły niewiasty, niosąc przygotowane wcześniej wonności, by nimi Cię namaścić. Dochodząc do grobu, zobaczyły odsunięty od niego kamień, weszły do środka i… nie znalazły Twojego ciała. W tym momencie poczuły się bezradne. Zapewne bezradne czuły się także w momencie Twojej śmierci, kiedy w żaden sposób nie mogły ani jej zapobiec, ani ulżyć Twojemu cierpieniu. Teraz poczuły bezradność, nie znalazłszy Twojego ciała w miejscu, w którym przecież być powinno. Tkwiąc w poczuciu bezradności, zobaczyły dwóch mężczyzn w białych szatach. Na ten widok ogarnął je strach. Przeżywając w sercu te trudne uczucia, usłyszały zadziwiające słowa: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”. A potem jeszcze bardziej niesłychane słowa: „Nie ma Go tu! Zmartwychwstał!”. Być może wtedy przypomniały sobie, jak Pan Jezus zapowiadał swoją śmierć i zmartwychwstanie.

W obliczu śmierci czujemy się bezradni. Wydaje nam się, jakby wszystko było skończone. Ty pokazujesz, że siłą żywotności jest miłość. I że miłość się nie kończy, miłość nie umiera. I w swoim miłosierdziu, po tym jak przejdziemy przez bramę śmierci, pragniesz nas przywrócić do życia – z duszą i ciałem. Bo kochasz nas i pragniesz być z nami blisko na wieczność, czyli poza czasem.

Dzisiejsze słowo pokazuje mi, że krzyż i śmierć fizyczna to nie wieczność, a chwila. Wiecznością, a nie chwilą, jest miłość. Pokazuje mi, że bezradność, poczucie straty, strach to coś, co przemija. A zostaje – miłość. Dzisiejsze słowo stawia także przede mną wiele pytań: Czy ufam Bogu Ojcu? Czy widzę w Nim kogoś, kto mnie kocha? Czy uświadamiam sobie, że jestem Jego umiłowanym dzieckiem? Czy uświadamiam to sobie zwłaszcza wtedy, gdy czuję się bezradna, przestraszona? Czy uświadamiam sobie, że każdy człowiek jest Jego umiłowanym dzieckiem? I że On nie pragnie śmierci grzesznika – a każdy z nas jest grzesznikiem? Pan Jezus, który pozostaje w jedności ze swoim Ojcem, który jest obrazem Boga niewidzialnego, nie przyszedł na świat, aby go potępić, ale zbawić – żeby objawić prawdę o wiecznej i nieustającej miłości Boga. Miłości, która nieustannie nam siebie daje, abyśmy mieli w sobie życie i mieli je w obfitości. A to życie daje radość, nawet jeśli nieraz jest to trudna radość.

Dzisiejsze słowo stawia przede mną pytanie o moją odpowiedzialność za moje życie, za przyjęcie daru zbawienia. A także odpowiedzialność za tych, których Bóg stawia na mojej drodze – w takiej mierze, w jakiej tą odpowiedzialność ponoszę – ani więcej, ani mniej. To pytanie zachęca, aby spojrzeć na swoje życiowe wybory: czy prowadzą do życia, czy zabijają to życie we mnie? Czy są dokonywane według nauki miłości, którą głosił Pan Jezus, czy nie? Bo człowiek  jest wolny i z tej wolności może korzystać dobrze – wybierając życie, albo źle – zabijając je w sobie. I te wybory kształtują nasze serca, są naszą odpowiedzią. To pytanie nie jest po to, aby zamykać nas w przerażeniu, ale aby zobaczyć siebie w prawdzie przed Bogiem, w prawdzie o swoim bogactwie, które w nas złożył, o Jego pragnieniu życia dla nas, i prawdzie o naszej grzeszności, słabości, zdolności do powiedzenia Bogu „nie”. To pytanie jest po to, by zachęcić, do szukania odpowiedzi na zaproszenie Boga, czyli jak w swoim życiu mogę Go kochać, jak mogę kochać innych i samą siebie. Jak kochać – by mieć życie w sobie i przyjąć dar życia na wieczność. To pytanie jest po to, by prosić Boga o łaskę wierności do końca i o Jego miłosierdzie dla siebie i innych. I jest to wezwanie, by innym pomagać w drodze do Niego, najbardziej przez styl i sposób życia, a w dalszej kolejności przez słowa. I aby zanosić innych do Boga poprzez modlitwę. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się bezradni, ale nie tylko wtedy.

Dzisiaj Kościół zachęca nas do modlitwy za zmarłych. Warto o nich pamiętać nie tylko dziś. Warto też tą modlitwą objąć konających. A my, dopóki jesteśmy tutaj, idźmy przez naszą codzienność i... kochajmy. Niech Maryja Matka Miłosierdzia wspomaga nas swoją opieką i uczy, jak kochać prawdziwie i mądrze. Amen.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł