Dorota Frączek

Psychologia pokusy - wąż kusiciel

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Opis kuszenia w Raju poucza nas, że "zakazany owoc", czyli grzech, zawsze wprowadza zamęt w życiu człowieka i burzy jego harmonię z samym sobą i ze światem. Dobrze więc będzie, gdy nasza mądrość pozwoli dostrzegać skutki grzechu, zanim go popełnimy.

Troska Pana Boga

A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił.... A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: "Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz" (Rdz 2, 8 i 16-17). Bóg dał człowiekowi zakaz spożywania owoców z "drzewa poznania dobra i zła" nie dlatego, żeby człowieka poddać próbie i nie dlatego, że Bóg akurat miał taki kaprys ani nie dlatego, że owoce te mogły być lepsze od innych i Bóg zarezerwowałby je tylko dla siebie. Bóg zakazał spożywania z tego drzewa, ponieważ groziło to śmiercią. Bóg zatem raczej ostrzega człowieka, niż mu zakazuje. Ostrzega go przed tym, co jest dla niego złe i zgubne: ... nie wolno ci jeść, bo gdy zjesz, niechybnie umrzesz. Człowiek nie zawsze dostrzega zagrożenie, nie zawsze rozumie, że to czy tamto jest dla niego złe, ale Bóg, troszcząc się o człowieka, daje mu radę, pouczenie, czego ma nie robić, bo gdy to zrobi, zaszkodzi sobie. Dekalog jest właśnie spisem takich rad. Człowiek odrzuca niektóre przykazania, bo ich nie rozumie, nie potrafi przewidzieć konsekwencji wynikających z odrzucenia ich. Ale Pan Bóg ostrzega: nie rób tego, bo to przyniesie ci szkodę.

Manipulacja kusiciela

A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: "Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?" (Rdz 3,1). Zauważmy, że "kusiciel zakaz Pana Boga przenosi na wszystkie drzewa, w ten sposób wpływa na emocje "ofiary".

Wyobraźmy sobie, że kolega lub koleżanka przychodzi do naszego domu i zaprasza nas np. na dyskotekę, ale mama, wyjątkowo dzisiaj, nie pozwala nam wyjść z domu z jakiegoś ważnego powodu. Gdyby ów przyjaciel powiedział: No wiesz! To matka już nawet na dyskoteki cię nie puszcza?, wzbudziło by to w nas jakieś negatywne emocje wobec zaistniałej sytuacji, może nawet jakiś bunt wobec matki. Ale uwaga przyjaciela nie była prawdziwa, ponieważ mama tylko dzisiaj nie chce puścić nas na dyskotekę, bo ma jakiś ważny powód. Gdyby jednak przyjaciel odzwierciedlił prawdę i powiedziałby np.: Szkoda, że właśnie dzisiaj mama nie puszcza cię na dyskotekę, nie wzbudziłoby to już takich negatywnych emocji. Niewiasta z Raju ulega manipulacji węża i sama wyolbrzymia zakaz pana Boga, mówiąc: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: "Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli." (Rdz 3,2-3) Ale Pan Bóg wcale nie powiedział, że nie wolno go dotykać, powiedział tylko, że owoców z tego drzewa nie wolno jeść, natomiast wszystko inne jest dozwolone: patrzenie na nie, zrywanie, wąchanie itd. - tylko nie wolno ich jeść.

Ale kusiciel posuwa się jeszcze dalej: Wtedy rzekł wąż do niewiasty: "Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło" (Rdz 3,4-5).

Kusiciel buduje atmosferę "bycia po naszej stronie" za pomocą nieładu, jaki chce wprowadzić w relację między człowiekiem i Bogiem. On niby chce naszego dobra (nie umrzemy, tylko otworzą się nam oczy), ale sam nic dla nas nie robi, wręcz przeciwnie - to my musimy "coś zrobić".

Pokusa zawsze musi być atrakcyjna, inaczej nie wzbudzi naszego zainteresowania. Zawsze musi nieść ze sobą wizję jakiegoś łatwego i szybkiego zysku: "To nam się musi opłacić". Pokusa mami nas nieuczciwą obietnicą zaspokojenia naszych pragnień i spełnienia nadziei czy też marzeń, a niejednokrotnie wzbudza jakieś złudne, zupełnie nierealne do osiągnięcia pragnienia. Wąż w Raju obiecuje, że po spożyciu owocu człowiek będzie równy Bogu, sam będzie mógł decydować o tym, co jest dobre, a co złe.

Na całą tę złudną atrakcję pokusy dała się nabrać najpierw niewiasta, a potem mężczyzna w Raju: Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski. ( Rdz 3,6-7). Kusiciel więcej nie rozmawia z niewiastą, nie ma już takiej potrzeby, ponieważ cel, którym było złamanie przez człowieka Bożego zakazu, został osiągnięty. Co więcej, kusiciel pozostawia człowieka samego i nie towarzyszy mu w ponoszeniu skutków i konsekwencji złamania zakazu.

Tagi: Biblia
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł