Basia Czukiewska

Plan dnia Jezusa

Dodano: 8 luty 2015 r.

Myślę, że Jezus jest fenomenalnym przykładem na to, że codzienna modlitwa porządkuje dalszy plan dnia. Wprowadza spokój w każdą sferę naszego działania i pozwala nam żyć w ciągłym akcie zawierzenia i łączności z Bogiem.

Gdy Jezus po wyjściu z synagogi przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On zbliżył się do niej i ująwszy ją za rękę podniósł. Gorączka ją opuściła i usługiwała im.

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest.

Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: „Wszyscy Cię szukają”. Lecz On rzekł do nich: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem”. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy. - Mk 1, 29-39

Jaki jest Twój plan dnia? Czy Twoje czyny są zdecydowane, pewne? A może chaotyczne i nieuporządkowane? Jak wygląda Twoja organizacja czasu na pracę, studia, rodzinę, dom, modlitwę, przyjaciół? Czy masz priorytety, ład i porządek, czy też marnujesz czas na rzeczy bezwartościowe i niepotrzebne, przez co zaniedbujesz rzeczy ważne?

Spójrz dziś na Jezusa – jak On przeżywa swój dzień. Cały czas służy i jest dla innych. Przychodzi do teściowej Szymona i ulecza ją. Potem znajduje czas dla chorych, opętanych i najbardziej potrzebujących – dla tych, którzy tłumnie przychodzą do Niego lub zostają przyniesieni przez innych z przekonaniem, że tylko On może ich uleczyć. Nie ma zbyt wiele czasu dla siebie, ale w swej codziennej aktywności, byciu dla innych, służeniu, pomaganiu, nauczaniu, głoszeniu Dobrej Nowiny, uzdrawianiu, leczeniu chorych, wypędzaniu złych duchów i życiu w zapomnieniu o sobie zawsze znajduje czas na MODLITWĘ. Bo to modlitwa przekładała się na wszystko, co robi. Dzięki niej Jego czyny były zdecydowane i efektywne. Ale co istotne – modlitwa Jezusa nie była improwizacją. On szukał dla niej nie tylko odpowiedniej przestrzeni, ale i czasu. Za dnia nauczał w świątyni i pomagał, a nad ranem – jak pisze św. Marek – kiedy było jeszcze ciemno wychodził się modlić, by oddawać się Ojcu. On był elastyczny, dostosowywał modlitwę do zewnętrznych zajęć, lecz nigdy jej nie opuszczał, nie szukał wymówek, nie zasłaniał się zmęczeniem, trudem, zbyt dużą ilością zajęć. On bezgranicznie oddawał się Bogu, otwierał na wypełnianie Jego woli. Jego czyny, myślenie, wrażliwość na ludzi, reakcje były przemienione przez modlitwę, bo On każdą chwilę wykorzystywał jako akt zawierzenia i miłości ku Ojcu.

Myślę, że Jezus jest fenomenalnym przykładem na to, że codzienna modlitwa porządkuje dalszy plan dnia. Wprowadza spokój w każdą sferę naszego działania i pozwala nam żyć w ciągłym akcie zawierzenia i łączności z Bogiem. Modląc się regularnie, Jezus staje się cząstką naszego organizmu. Przenika swym boskim promieniowaniem ducha, wprowadzając tam całą Trójcę Świętą. Dokonuje swego dzieła w każdym, odnawiając w nim swój pierwotny obraz.

Jezus pragnie mieszkać między nami, On pragnie żyć pełnią w naszym sercu i buchać żarem miłości Ducha Świętego. Jednak aby się tak stało, każdy z nas musi znaleźć swoje miejsce, w którym będzie oddawał się Bogu na modlitwie. Dlatego z pokorą Dziecka Bożego wejdź w ciszę do swojej izdebki i tam módl się. Nie trzeba, żebyś dużo mówił – jak mówi św. Teresa z Avilla – lecz żebyś dużo kochał. Narzuć sobie dyscyplinę, postanowienia, zorganizuj życie i zrób porządek, tak by oswobodzić się od trosk i zajęć niepotrzebnych. Ustal plan dnia, priorytety i wartości i niech zawsze będzie w nim czas dla Boga, na modlitwę, na przebywanie Serce w Serce z tym, który nas miłuje. Żyj chwilą obecną nie pozwalaj się pogrążyć trosce o sprawy materialne, próbuj każdą rzecz robić ze spokojem, nie zadręczaj się o inną. Żyj w spojrzeniu Boga, w Jego obecności i stałym dialogu z Nim, nie zapominając o Nim w trakcie wszystkich twoich zajęć i obowiązków. Wszystko przeżywaj razem z Nim, pamiętając słowa W. Stinissena: Modlimy się zawsze albo nie modlimy się wcale.

Pamiętaj, że wszystko co piękne wymaga trudu. Dlatego trzeba od siebie dużo wymagać, nie zniechęcać się i wytrwać. Niech zatem Jezus będzie dla Ciebie modelem człowieczeństwa, wzorem wytrwałości, służby, zapomnienia o sobie i nieustannej modlitwy.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł