Barbara Czukiewska

On - Samarytanin

refleksja na XV niedzielę zwykłą, rok C

Dodano: 9 lipiec 2016 r.

Zbawiciel chce nas pouczyć, że największym skarbem jest drugi człowiek, bo w człowieku objawia się Bóg.

G. Conti, Dobry Samarytanin

Oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: „Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” Jezus mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? „On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”. Jezus rzekł do niego: „Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył.” Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: „A kto jest moim bliźnim?” Jezus nawiązując do tego, rzekł: „Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał. Któryż z tych trzech okazał się według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?” On odpowiedział: „Ten, który mu okazał miłosierdzie”.Jezus mu rzekł: „Idź, i ty czyń podobnie.”

Kto jest Twoim bliźnim? Czy uważasz za swojego brata tylko tego, kto ci pomaga? Z kim jest ci dobrze? Na kogo zawsze możesz liczyć? Od kogo czerpiesz korzyści? Czy nie eliminujesz z pojęcia „bliźni” tych, którzy są bezdomni? Tych, którzy nie radzą sobie z problemami, przez co popadają często w różne nałogi i uzależnienia typu alkoholizm, narkomania? Czy widząc śmierdzącego, brudnego, cierpiącego i np. trędowatego człowieka, nie omijasz go już z daleka i nie krzywisz się? Stań dziś w prawdzie i pomyśl, czy twoja miłość jest bezinteresowna i czy nie praktykujesz jej dla osiągnięcia innych celów lub korzyści?

Jezus pragnie powiedzieć, że bliźnim trzeba okazać się w stosunku do każdego człowieka, a zwłaszcza i szczególnie w stosunku do tego, który potrzebuje pomocy. Sensem opowieści o miłosiernym Samarytaninie jest odkrycie, że dobroć i miłość ludzka mierzy się nie tym, co wiemy czy też jakie deklaracje złożymy, ale prawdziwa miłość objawia się służbą i czynami w stosunku do drugiego. Nie wystarczy rzucić komuś drobne monety do plastikowego kubeczka i mieć z głowy, a co gorsza odhaczyć uczynek miłosierdzia na swojej liście dobrych uczynków. Miłosierdzie objawia się w naszej postawie, w tym, ile miłości okażemy potrzebującemu, ile zainteresowania wykażemy w stosunku do drugiego czy nawet ile czasu poświęcimy, nie trąbiąc o tym na lewo i prawo.

W przytoczonej przypowieści miłosierny okazał się Samarytanin, zaś kapłan i lewita – ludzie postrzegani jako pobożni – okazali zupełny brak wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Ich historia pokazuje, że zewnętrznie można być blisko Boga i modlić się godzinami w świątyni, ale sercem pozostawać daleko od Tego, który często objawia się pod postacią człowieka potrzebującego i cierpiącego. To Samarytanin – człowiek postrzegany przez Żydów jako ich nieprzyjaciel – okazał się na tyle wrażliwy, że nie tylko zainteresował się nieszczęśnikiem, ale przyszedł mu z bardzo konkretną i daleko idącą pomocą. Nie tylko na miejscu opatrzył rany owego człowieka, ale także zawiózł go potem do gospody i jeszcze zapłacił gospodarzowi, aby ten dalej troszczył się o niego. Zadeklarował też, że pokryje wszystkie dodatkowe koszty związane z pielęgnacją rannego człowieka. Ta jego pomoc miała nie tylko charakter doraźny i jednostkowy. Można w tym wypadku mówić o pewnej strategii pomagania. Miłosierdzie domaga się bowiem ciągłości i wierności. Jezus w swojej przypowieści wyraźnie podkreśla prawdziwe wewnętrzne zaangażowanie, jakie towarzyszyło Samarytaninowi.

Zbawiciel chce nas pouczyć, że największym skarbem jest drugi człowiek, bo w człowieku objawia się Bóg. To my jesteśmy świątynią Boga, każdy z nas bez wyjątku: głodny, biedny, bezdomny, spragniony. Jezus dziś stawia nie na praktyki religijne, nie na to, ile każdy z nas się modli i ile czasu spędza w kościele, ale podkreśla, że liczy się nasza wrażliwość, postawa, czyn, działanie. Byłem głodny, a nakarmiliście mnie, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie... Tylko przez konkretne działania widoczne są owoce naszej modlitwy, naszego trwania serce w serce z Bogiem i w Bogu.

Może warto dziś zweryfikować swoje postawy i zachowania i wziąć sobie do serca słowa Jezusa: „kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”. Samarytanin okazał miłosierdzie, i nawet uczony to zauważa. A Jezus mówi dziś do niego i do każdego z nas: Idź i ty czyń podobnie!!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł