Basia Jurzykowska

Niewygodna prawda o Królu

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wczechświata

Dodano: 26 listopad 2017 r.

Czy przyjmuję Jego królowanie? Królowanie właśnie takiego Króla? Czy widzę Chrystusa w drugim człowieku, tym najmniejszym, najmniej znaczącym?

Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego. (Mt 25,31-46)

W dzisiejszą niedzielę, w którą obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w Ewangelii widzimy obraz Jezusa zasiadającego na tronie i przystępującego do sądu. Obraz ten budzi pewną trwogę, lecz warto dokładnie przyjrzeć się słowom wypowiadanym przez Pana.

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili... Jezus – nasz Król – utożsamia się z ubogim, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym... Utożsamia się z każdą ludzką biedą. Jezus Chrystus – Król Wczechświata – Król bezdomny, Król nagi, Król głodny, Król przebywający w więzieniu. Ubrany nie w strojne szaty i korony ze złota, wyniesiony na piedestał i czekający na oddawanie Mu czci, lecz właśnie taki – sponiewierany
i odrzucony, zapomniany i zepchnięty na margines społeczeństwa. To jest nasz Król.

Czy przyjmuję Jego królowanie? Królowanie właśnie takiego Króla? Czy widzę Chrystusa w drugim człowieku, tym najmniejszym, najmniej znaczącym? Czy do takiego człowieka – bezdomnego, więźnia, imigranta odnoszę się z takim szacunkiem i respektem, jakbym stał przed królem? Brzmi to dosadnie, mogłoby się zdawać, że zbyt radykalnie, a przecież to słowa Jezusa, to czysta Ewangelia...

Jezus tak naprawdę ma wobec nas jedno podstawowe wymaganie – abyśmy kochali, abyśmy w swoim życiu kierowali się czystą miłością wobec każdego. Tylko tyle i aż tyle. Myślę, że nie musimy robić rachunku sumienia, aby przyznać, że nie zawsze jest w nas miłość do innych, zwłaszcza tych niewygodnych, narzucających się, stwarzających problemy. A to Jezus przychodzi do nas przez nich. Nie wiem, czy kiedyś dorośniemy do tej prawdy, ale właśnie do tego jesteśmy zaproszeni przez Chrystusa.

Nie możemy żyć wiarą bez miłości bliźniego. Co więcej niektórzy twierdzą, że miłość bliźniego jest jedyną pewną drogą podążania za Jezusem. W książce Żyć to modlić się Elizabeth Ruth Obbard, rozważając myśl św. Teresy z Avila na temat miłości bliźniego, pisze tak:

„Czy ktoś jest chory? Pomóż mu, weź jego cierpienie na siebie, bądź współczujący. Gdy ktoś jest głodny, sam obejdź się bez jedzenia, aby zapewnić mu posiłek. Gdy słyszysz, że kogoś chwalą, ciesz się jego powodzeniem zamiast się boczyć. Jeśli możesz ulżyć komuś w doświadczeniu, zrób to. Pomyśl o miłości, jaką miał Jezus, gdy dźwigał swój krzyż, a znajdziesz siłę, aby wyjść ze swojego ja i ze skupionego na sobie małego światka. Proś Pana, aby obdarzył cię doskonałą miłością bliźniego i resztę pozostaw Jemu. Niczego przez to nie stracisz.”

Często boimy się kochać radykalnie. Stawiamy sobie granice w miłości bliźniego. Utkwijmy jednak nasz wzrok w Chrystusie – naszym Ubogim Królu i od Niego uczmy się, jak kochać bez reszty.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł