Basia Czukiewska

Nie bój się! Wypłyń na głębię

refleksja na 5. niedzielę zwykłą, rok C

Dodano: 6 luty 2016 r.

Spróbuj wejść do własnego wnętrza, wniknij w głąb siebie. Przyjmij Słowo i otwórz drzwi Chrystusowi. Drzwi do Twojego serca, takiego, jakie ono jest.

fot. oxtopus CC/ Flickr.com

Gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzuć sieci na połów”. A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”. Skoro to uczynił, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali: jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim. Łk 5, 1-11

Wypłyń na głebię. To wezwanie WYPOWIEDZIANE na brzegu morza galilejskiego, jak mówi Jan Paweł II, ma dwa znaczenia. Sens praktyczny – ponieważ Piotr mimo zniechęcenia zarzucił sieci oraz sens duchowy – ponieważ stanowi zachęcenie do wiary. Piotr zawierzył. „Panie, na Twoje słowo zarzucę sieci.” Zawierzył i to zawierzenie stało się początkiem misji, jaką Jezus zostawił Piotrowi. „Nie bój się odtąd już ludzi będziesz łowić.” Duc in altum! Dziś te słowa Jezus kieruje do każdego z nas. Zaprasza nas dziś, by wypłynąć na głębię, by zawierzyć Bogu Ojcu, pokonać swoje słabości i zniechęcenia i się nie lękać.

Nie bój się – wypłyń – teraz jest ten czas. Nie wmawiaj sobie, że jest za późno. Właśnie dziś jest najodpowiedniejszy moment. Może tak jak Piotr już nie masz siły, może już próbowałeś tysiąc razy zmieniać coś w swoim życiu, może nie masz już nadziei, jesteś znudzony ciągłymi postanowieniami, że będziesz lepszy, że się poprawisz… Może masz już tego wszystkiego dosyć, bo sobie kompletnie nie radzisz i masz świadomość swoich braków i niedociągnięć. To właśnie jest najodpowiedniejszy moment. Bo każdy z nas może sam z siebie ofiarować Ojcu Niebieskiemu właśnie nicość i grzech. I to ofiarowanie połączone z zasługami Jezusa podoba się Ojcu.

Dlatego spróbuj wejść do własnego wnętrza, wniknij w głąb siebie. Przyjmij Słowo i otwórz drzwi Chrystusowi. Drzwi do Twojego serca, takiego, jakie ono jest. Nie staraj się chować brudów, na szybko ukrywać czegoś w zakamarki, zakładać maski – bądź autentyczny i pozwól Chrystusowi wspólnie z Tobą uporządkować to, co wymaga usystematyzowania i pracy.

Uświadom sobie, że Trójca Święta mieszka w Tobie! Dziś jest czas, by to w końcu zrozumieć. Trójjedyny Bóg mieszka w każdym z nas. Czy zdajesz sobie z tego sprawę, jakie bogactwo nosisz w sobie? On Cię nigdy nie opuszcza. Bo On jest tą Obecnością, która podtrzymuje Twoje życie. Święty Paweł w Dziejach Apostolskich mówi: „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Zrozum, że cała Prawda jest w Tobie. On jest wewnątrz, nawet jak Ty jesteś na zewnątrz. On przychodzi do Ciebie, nawet gdy Ty uciekasz w swoją ciasnotę, kompleksy, słabości, problemy, pracę. Ale jeśli cokolwiek ma się zmienić, jeśli nie chcesz już być panem własnego życia, ale chcesz wrócić do źródła, chcesz oddać ster Jezusowi, jeśli chcesz, by On Cię prowadził, posłuchaj dziś, co mówi do Ciebie Jezus. Nie bój się! Wypłyń na głębię i zatrzymaj się na oceanie Twojej duszy, by być z Jezusem, by kontemplować Go w swojej codzienności, by wspólnie z Nim po prostu być. Twoje wnętrze jest NIEBEM dla Boga, gdzie On czuje się najlepiej. Ale usycha z tęsknoty, gdy o Nim zapominasz. Słowa dzisiejszej Ewangelii, by porzucić strach i zaufać właśnie do tego zachęcają. By się nie lękać, ale z wiarą i nadzieją być z tym, który jest, który był i który będzie przychodził do Ciebie i prosił byś Mu otworzył. Tak długo to będzie trwało, jak długo będziesz stawiać opór. Bo On się nigdy nie zniechęci i zawsze będzie czekał. Dlatego miej odwagę się z nim spotkać sam na sam i po prostu być dla Niego. Kontempluj Go w swojej łodzi. On niczego więcej nie oczekuje i nie chce – On jest spragniony Ciebie, Twojej miłości i chce, byś zrozumiał, że On jest w Tobie i zaprasza Cię, byś do Niego wypłynął, na głębię twej duszy. Tylko wówczas On będzie mógł Ci się dać całkowicie.

Nie lękaj się więcej! Nie udawaj kogoś innego, ale stań w prawdzie i bądź sobą. Zawierz i pozwól, by właśnie zawierzenie, było Twoją busolą w życiu, byś żył zgodnie z wolą Boga i według Jego miłości, która uczy, by żyć dla innych, dawać siebie i nieustannie rzucać kwiaty, czyli nie przepuścić żadnej nawet najmniejszej okazji, żadnego wyrzeczenia, słowa, sposobności, by czynić dobre rzeczy na chwałę Bożą.

Jezus zaprasza Cię dziś na największą głębię – głebię Twojego serca. Bo On chce zaspokoić Twoje największe pragnienie. Czy Mu na to pozwolisz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie! Zaryzykuj – wystarczy, że odbijesz od brzegu i wypłyniesz na głębię!!! ODWAGI!

Rozważaj dzisiejszą ewangelię razme z innymi
Quiz - sprawdź, ile z niedzielnego słowa pozostało w Twojej pamięci 

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł