nr 10/2011
Magdalena Woźniak

Lepsze niż konsola!

Dodano: 7 czerwiec 2011 r.

– Do zobaczenia na PrayStation! – żegna się z kolegą członek GPS. Wbrew pozorom nie chodzi tu ani o młodzieżowy slang, ani o nowy gadżet.

fot. wk/Bosko.pl

PrayStation to najnowszy projekt realizowany w Krośnie. Z pewnością nie można porównywać go do tradycyjnych konsoli do gier. Nie jest to bowiem jedna z form zwykłego oderwania się od codzienności i co więcej – w tym wypadku uzależnienie się jest jak najbardziej wskazane. Przywiązanie się do PrayStation to same zyski.

Zatrzymaj się - Bóg czeka!

Stacja Modlitwy, bo właśnie o niej mowa, to cykl cotygodniowych, czwartkowych spotkań zorganizowanych przez braci mniejszych kapucynów. – Chcieliśmy, aby sama nazwa naszego przedsięwzięcia nawiązywała do świata młodych. Jednocześnie określa ona moment zatrzymania się, refleksji. Stacja Modlitwy, tak możemy przetłumaczyć PrayStation, ma być momentem zatrzymania się, spotkania z Bogiem. – wyjaśnia br. Marek Lisowski OFMCap.

Projekt wystartował 3 lutego. Na razie ok. 50 osób regularnie bierze udział w spotkaniach tematycznych. To jednak dopiero początek. – Reakcje są pozytywne. Wielu ludzi cieszy się i chwali naszą inicjatywę – nie kryje radości br. Marek. Zdaje sobie jednak też sprawę, że trzeba zaufać Bogu i cierpliwie czekać, aż grono to będzie się poszerzać. – Żyjemy w czasach, w których po ogłoszeniu jakiejś akcji nie można spodziewać się tłumów w kościele. Krosno jest małym miastem i najlepszą reklamą dla młodego człowieka jest świadectwo znajomego. Akcję rozpoczęliśmy w lutym i na opinię trzeba jeszcze poczekać. Niemniej wyszliśmy z założenia, że celem pierwszorzędnym jest nasze własne nawrócenie, któremu ma służyć czwartkowa modlitwa. Jeśli ktoś chce z tego korzystać, to zapraszamy...

Ścieżki nawrócenia

Czwartkowe spotkania PrayStation nie mają nic wspólnego z monotonią. W poszczególnych tygodniach odbywają się zaplanowane nabożeństwa. W pierwszy czwartek miesiąca młodzież bierze udział w liturgii pokutnej, której hasłem są słowa: „Gdzie wzmógł się grzech, tam obficiej rozlała się łaska”. Br. Marek tłumaczy, że istotą spotkania jest „przeżycie sakramentu pojednania w świetle słowa Bożego”, gdyż „słuchając słowa, możemy nabrać ufności w Miłosierdzie Boże, aby chwilę potem doświadczyć tego miłosierdzia w spowiedzi”.

Kolejny czwartek poświęcony jest modlitwie przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Czwartek adoracji ma prowadzić do pogłębienia osobistej relacji z Chrystusem i odkrycia w Nim swojego Zbawiciela. Przewodnim zdaniem trzeciego tygodnia są słowa: „Twoje słowo jak lampa dla moich stóp”. Jak tłumaczy br. Lisowski, w zaplanowanej na ten dzień liturgii słowa zgromadzeni wspólnie słuchają czytań według ustalonego tematu. – Wierzymy, że sam Bóg chce do nas mówić. Naszą odpowiedzią jest także Słowo Boże wyśpiewane w psalmach i pieśniach opartych na Piśmie Świętym – wyjaśnia. Ostatni czwartek miesiąca to modlitwa kanonami Taizé. Tu najważniejsza jest prostota. Wielokrotnie powtarzane śpiewy mają stopniowo przenikać człowieka i pomóc mu wsłuchiwać się w Boga.

Nawigacja to podstawa

PrayStation koordynuje GPS, czyli Grupa Pańskiej Służby. Są to młodzi ludzie, którzy prężnie działają na rzecz ewangelizacji młodzieży w Krośnie. I choć animacją nabożeństw w ramach Stacji Modlitwy zajmują się różne ruchy i grupy młodzieżowe, takie jak np. neokatechumenat czy Oaza, to właśnie oni stanowią swoistą „nawigację” rozwoju duchowego młodych.

Członkowie GPS mają do zaproponowania o wiele więcej niż PrayStation. Zdając sobie bowiem sprawę z tego, jak istotny jest dziś dialog, organizują też ciekawe spotkania i konferencje na różne ważne tematy. W ostatnich dniach z wizytą do Krosna przyjechał o. Ksawery Knotz specjalizujący się w duszpasterstwie rodzin. Jako autor książek ukazujących, jak rozwiązywać problemy w małżeństwie, również te dotyczące seksualności, stał się dla młodych kolejnym przykładem, że w Kościele można rozmawiać o wszystkim. Wystarczy tylko chcieć słuchać i wykazać choć trochę inicjatywy, by ożywić osobisty dialog z Bogiem i lepiej zrozumieć wartości chrześcijańskie.

PrayStation to tylko jedna z wielu akcji skierowanych do młodzieży. W całej Polsce istnieje mnóstwo duszpasterstw, grup, stowarzyszeń i kół proponujących różne ścieżki rozwoju duchowego. Można wybierać między inicjatywami lokalnymi, jak np. wspomniana wcześniej Stacja Modlitwy albo dołączyć do rzeszy młodych ludzi modlących się na Światowych Dniach Młodzieży, spotkaniach na Lednicy, tygodniowych wyjazdach do Taizé czy innych. To od każdego z osobna zależy, jaką wybierze „trasę”. Co dla niego będzie stanowiło GPS w drodze do Boga. Możliwości jest wiele. Wystarczy „wgrać” w swoje życie odpowiednią mapę, która pomoże każdego dnia na nowo odkrywać ścieżki Pana. Jak powiedział Benedykt XVI: „Podążajcie śladami Chrystusa! On jest waszym celem, waszą drogą i waszą nagrodą” (Audiencja dla młodzieży hiszpańskiej, 6.04.2009).

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł