Basia Czukiewska

Jaki obraz siebie nosisz w sercu?

refleksja na IV niedzielę Wielkiego Postu, rok C

Dodano: 6 marzec 2016 r.

Czy potrafisz stanąć w prawdzie, czy też cały czas udajesz kogoś innego, zakładasz maski, pokazujesz, że jesteś twardy, a w gruncie rzeczy nie masz już siły udawać kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś?

fot. trainor CC/ Flickr.com

Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". Lecz on mu odpowiedział: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się." Łk 15,11-32

Może tak jak młodszy syn jesteś zagubiony, poraniony, popełniłeś wiele błędów, przez co cierpisz wewnętrznie, ale przybierasz pozę człowieka twardego, aby pokazać swoją siłę, dojrzałość i dorosłość? Może zagarnąłeś wszystko, co drogocenne, trzasnąłeś drzwiami i oddaliłeś się od swoich korzeni, domu rodzinnego, znajomych, bliskich? Może cały czas żyjesz w iluzji, goniąc przyszłość, szczęście i marzenia, a tak naprawdę od dłuższego czasu dopada Cię tak ogromny głód, że byłbyś w stanie zjeść nawet strąki, którymi żywią się świnie?

A może tak jak straszy syn udajesz grzecznego, uległego, a w środku masz poranioną duszę, pełną gniewu, pretensji, pychy, żalu i pytań, które się mnożą. Jesteś niedowartościowany, ale nie chcesz konfrontacji ze swoim złym samopoczuciem, dlatego uciekasz w pracę i żyjesz w stanie ciągłej uległości wobec samego siebie. Służysz wiernie ojcu, wykonujesz sumiennie swoje obowiązki, jesteś posłuszny, ale nie potrafisz nawiązać jakichkolwiek relacji, bo nigdy nie czułeś się kochany. Nie potrafisz trzasnąć drzwiami jak młodszy syn, ale trzymasz wszystko w sobie, a gdy stajesz wobec radości ojca wybucha w Tobie rozgoryczenie i pokazujesz swoje prawdziwe oblicze.

Patrząc na dwóch synów z przypowieści widać, że obaj są niezadowoleni, a ich życiowe samopoczucie ich nie satysfakcjonuje. Są osobami zamkniętymi w sobie. Nie dzielą sie z ojcem tym, co przeżywają. Co więcej nie czują sie dobrze we własnym domu, bo nie czują się przez niego kochani. Noszą w sobie zafałszowany obraz Boga.

Wszystko się zmienia w momencie cierpienia. Młodszy syn, dopiero gdy przyznaje się, że męczy go głód, a tym samym decyduje na powrót do domu i wówczas poznaje, kim jest. W ramionach ojca, odkrywa swój dom i odnajduje siebie. Jest w stanie zadomowić się na nowo w swoim życiu, bo czuje, że jest kochany. Ojciec obejmuje go z całą jego przeszłością, przyjmuje go takim, jaki jest, nie robi wyrzutów, nie każe mu iść się obmyć, ale przytula z miłością.

Ta historia pokazuje, że droga życia to ciągłe powracanie do Boga Ojca. Bo tylko w ramionach Ojca można odnaleźć własne oblicze. Dlatego nie bój się podejść do Niego, by On Cię objął. Spróbuj dziś odnaleźć w Ojcu tego, który Cię stworzył, który zaplanował Twoje istnienie, który od zawsze Cie chciał i oddaje Ci wszystko, co najcenniejsze, wraz ze swoim Jednorodzonym Synem.

Jezus za pomocą tej przypowieści pokazuje nam drogę do poznania siebie. Kluczem jest odkryć Boga, poznać Go i doświadczyć. Dlatego stań w prawdzie, odgruzuj to, co Cię ściąga na dno, nie pozwala w pełni funkcjonować i prowadzi do desperacji. Gdy dotknąłeś jakieś nędzy – nie reaguj agresją, ale przyznaj się do tego, nie fałszuj swoje pamięci, nie pogrążaj się w trudnych wydarzeniach z przeszłości, ale przyjdź z tym do Boga, bo tylko Jego Miłość zdolna jest otworzyć Twoje serce i pamięć, byś spotkał się ze swoją prawdą o sobie. Przyznanie się do odejścia i porażki to trudny moment, ale tylko wtedy można wyjść z własnej obory i przestać lizać swoje rany.

Myślę, że potrzebujemy często doświadczenia młodszego syna, żeby zedrzeć maskę i przestać udawać kogoś kim nie jesteśmy. Dlatego warto opuścić krainę iluzji, w której żyjesz i nieustannie się okłamujesz, co wpędza cię w grzech. Droga nawrócenia zaczyna się od odejścia.

Odkryj w sobie źródło miłości Miłosiernego Ojca, bo tylko wówczas będziesz mógł rozpocząć z Bogiem fascynującą przyjaźń na całą wieczność. Nie skupiaj się na sobie, nie zamykaj na doświadczenie miłości. Zrozum, że nie może wszystko kręcić się wokół Ciebie, nie możesz nieustannie stać i tupać, tracąc energię i siłę, by być kochanym, zauważonym, podziwianym czy chwalonym. Musisz każdego dnia zapominać o sobie, służyć i skupić się na dawaniu, a nie na braniu. Na dawaniu miłości innym, na kochaniu ludzi wokół. Im bardziej człowiek pragnie być kochany, tym bardziej odczuwa głód miłości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dać siebie Bogu, by Cię kochał i by mógł mówić do Ciebie nieustannie: ”Moje kochane dziecko, wszystko moje jest TWOJE”.

***
Zagraj w QUIZ i sprawdź swoją zmajomość niedzielnych czytań.  

Podziel się swoją refleksją na temat Ewangelii o synu marnotrawnym. 

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł