Jak to powiedzieć na spowiedzi?

Dodano: 11 kwiecień 2017 r.

To chyba jedno z częściej wpisywanych w przeglądarkę pytań przed spowiedzią. Dlaczego zadajemy je przepastnym zasobom internetu? Pewnie dlatego, że mamy jakieś grzechy, które nie wiemy, jak nazwać, sformułować.

To chyba jedno z częściej wpisywanych w przeglądarkę pytań przed spowiedzią. Dlaczego zadajemy je przepastnym zasobom internetu? Pewnie dlatego, że mamy jakieś grzechy, które nie wiemy, jak nazwać, sformułować. Odpowiedź na to pytanie teoretycznie jest oczywiście banalna, ale w praktyce może przysporzyć trochę kłopotów. Oczywiście, że przede wszystkim trzeba się spowiadać szczerze. Mogą pojawić się jednak mimowolnie w naszej głowie pytania odciągające od sakramentu pokuty, na przykład to: co pomyśli o tym ksiądz?

Spróbuję w punktach dać kilka rad, bez opisywania sytuacji i wchodzenia w szczegóły.

1. Od strony ludzkiej. Trzeba pamiętać, że spowiednik jest tak samo grzesznym człowiekiem jak ja. Być może jego grzechy są takie same jak moje, a może inne. Jakie to ma znaczenie? Dzisiaj on jedna mnie z Bogiem, a może za kilka godzin sam pójdzie do innego księdza, prosząc o tę samą przysługę.

2. Pragnienie. Chcę spotkać jednak przede wszystkim przebaczającego Boga. Takiego, jakie spotkała kobieta przyłapana na cudzołóstwie, jakie spotkał Dawid po zamordowaniu Uriasza. A ten Bóg jest miłosierny, wyrozumiały, łagodny, uśmiechnięty. Naprawdę. To On mówi: I ja ciebie nie potępiam; idź i od tej pory już nie grzesz.

3. Pytanie „Jak to wyznać na spowiedzi?” dotyczy zasadniczo grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu. Zadaję sobie czasami pytanie, dlaczego to na nich tak często się skupiamy, a nie na przykład na grzechach, które są wystąpieniem przeciwko miłości Boga i bliźniego. Oczywiście, grzechy związane z ludzką seksualnością również są wymierzone przeciwko Bogu i bliźniemu, ale przeciwko miłości „gada” również mój język, „zbroją się” moje pięści, „okupuje się” nienawiścią, złością, zawiścią, zazdrością i wieloma innymi uczuciami moje serce. I nie zawsze o tym pamiętamy.

4. Wielki grzech! Wielki, ale żadnym, nawet największym, Boga nie zaskoczymy. Nie wymyślimy nic nowego. Raczej przypomnijmy sobie rozradowanego Ojca syna marnotrawnego, Pasterza wracającego z zagubioną owcą. To te obrazy niech towarzyszą naszemu nawróceniu. Zróbmy wszystko, aby Ojciec miał możliwość podarowania nam nowych sandałów, nowej szaty, pierścienia na znak radości z naszego powrotu.

5. Rada praktyczna: naprawdę nie musimy wchodzić w szczegóły „wstydliwych” grzechów. Trzeba je nazwać po imieniu, ale nie trzeba się rozwodzić. Jeśli nasza skrucha jest szczera, widać ją na pierwszy rzut oka. Wyraża to nasz głos, sposób wyznania grzechów. Znowu przypomnijmy sobie celnika z przypowieści Jezusa – stał gdzieś daleko od ołtarza, oczu nie miał odwagi wznieść i powtarzał tylko: zmiłuj się nade mną.

6. Coś dla dodania odwagi. Przypomnijmy sobie dialog Jezusa z Marią Magdaleną po zmartwychwstaniu. Do przerażonej, ale pewnie także przeszczęśliwej kobiety Jezus kieruje prośbę: „udaj się do moich braci”. Kilka dni temu te słowa jakoś szczególnie mocno do mnie przemówiły. Przypomniałem sobie, co zrobili apostołowie w ostatnich godzinach. Jeden zdradził, drugi się zaparł, inni się pochowali, zginęli z pola widzenia, tylko Jan doszedł do krzyża. Tych słabych ludzi Zmartwychwstały nazywa nadal braćmi. Cudowne! Zupełnie wyjątkowe. Warto to sobie uzmysłowić: cały czas jestem bratem Jezusa, oczywiście siostrą też :).

7. I na koniec. Czasami nam się nazbiera. Innym razem odkładamy spowiedź z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc. W czasie roku liturgicznego mamy jednak tygodnie szczególnej łaski, szczególnego pragnienia doświadczenia przebaczającego Boga, który zdejmuje ciężar grzechów. Skorzystajmy. A w ciągu roku, jeśli potrzebujemy więcej czasu na spowiedź, to idźmy do niej wtedy, kiedy nie ma kolejek, aby spowiednik mógł nam poświęcić więcej uwagi.

Dobrej i odważnej spowiedzi nam wszystkim życzę. :)

Czytaj także: Siedem grzechów dzisiejszego spowiadania się.

Reklama
Portret użytkownika KamilŁ
KamilŁ (anonimowy), 12 kwiecień 2017 r.

Spowiedź zawsze będzie wiązała się ze wstydem i pewnego rodzaju skruchą, krępowaniem się. Bo wiemy, że źle zrobiliśmy, że zgrzeszyliśmy, że oddaliliśmy się od Boga. Możemy doświadczać przecież wielu pokus - warto uciec, schować się, ukryć się, wyznać to gdzieś anonimowo po kryjomu. Tak jak w Raju po zerwaniu owocu. A jednak Pan Bóg zachęca nas i skłania do tego, by wyznawać Mu to twarzą w twarz. Bo On się nie gorszy, bo On się nie zniechęca. Warto poprosić Ducha Świętego o pomoc dla nas samych i dla spowiednika, dla innych w kolejce stojących, bo przecież wszyscy jesteśmy tak samo grzeszni.

Mówmy Panu Bogu swoje grzechy i zawierzajmy Mu siebie. Trudno się przyznać do winy, chyba najbardziej przed samym sobą, ale trzeba, by być lepszym.

Światła Ducha Świętego dla każdego i wszystkich, którzy w tych dniach doświadczają trudności ze Spowiedzią św. Idź i nie zniechęcaj się!

Portret użytkownika penitentka
penitentka (anonimowy), 12 kwiecień 2017 r.

Niestety nie zawsze ksiądz w konfesjonale wita nas z taką otwartością jak ojciec syna marnotrawnego. Bywało, że po spowiedzi wychodziłam zestresowana czy jakaś przybita nie za życzliwym potraktowaniem przez księdza, ale to raczej rzadkość, choć czasem takie sytuacje mają miejsce. Najważniejsze, żeby traktować je jako wyjątki i nie zniechęcać się przy następnej spowiedzi.
Nauczyłam się, żeby przed każdą spowiedzią prosić o dar dobrej spowiedzi i światło dla spowiednika, to bardzo pomaga. :)

Portret użytkownika maja
maja (anonimowy), 12 kwiecień 2017 r.

Szóste przykazanie jest często najbardziej wyróżniane na spowiedzi, nie dlatego że jako jedyne dotyczy relacji z drugim człowiekiem, bo przecież kłamstwo, oszczerstwo, zazdrość, zdrada, pogarda to wszytko grzechy przeciwko bliźniemu. One jednak rodzą się w myślach, sercu i mowie, a szóste przykazanie dotyczy ciała i to najintymniejszej jego części. trudno się dziwić, że mamy z tym problem na spowiedzi, skoro nie umiemy o tym rozmawiać publicznie... jeśli ktoś ma jeszcze trochę skromności i wie, że to grzech, to naprawdę trudne, gdy jedyną osobą, którą o tym informujemy jest ksiądz...

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

książka

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł