nr 9/2007
ks. Andrzej Godyń SDB

Dominik - "chłopiec taki jak wy"

Dodano: 30 wrzesień 2009 r.

Jego relikwie były w Polsce 2 lata temu. Wydawać by się mogło, że przez ten czas pamięć o Dominiku Savio wyparowała. Kiedy jednak odwiedzi się stronę www.dominik.salezjanie.pl i czyta intencje, które ludzi cały czas zamieszczają, trudno się oprzeć wzruszeniu. Aby ponownie przypomnieć postać świętego piętnastolatka, zamieszczamy wywiad z ks. Aldo Giraudo z "Don Bosco. Magazyn Salezjański".

Jaki był Dominik Savio?

Był chłopcem, który otrzymał dobre wychowanie w rodzinie i w szkole, która wówczas była chrześcijańska, a potem trafił w dobre ręce księdza Bosko. Jest owocem salezjańskiego systemu wychowawczego, ale św. Jan Bosko mógł go formować dzięki klimatowi rodziny, w której wzrastał. Zależy mi, by to podkreślać. Ksiądz Bosko już wtedy był zdumiony "cudami, które łaska Boża dokonała w nim w tak młodym wieku". W "Młodzieńcu zaopatrzonym" z 1847 r. wychowawca z Turynu zapraszał młodych do oddania się Bogu. Dla niego życie chrześcijańskie polegało na "daniu siebie" w odpowiedzi na miłość Boga, czyli na przyjęciu postawy Maryi, która jest służebnicą Pańską. To, co go uderzyło w Dominiku, to nie sam dar, który chciał złożyć Bogu, ale fakt, że był to dar całkowity, radykalny, bez zatrzymania czegokolwiek dla siebie, w którym mistyka wyrażała się w codzienności, uśmiechu, pracowitości, apostolacie wśród kolegów. Choć Dominik miał także dary wyjątkowe. To "dać siebie całkowicie z miłości do Boga" jest elementem centralnym mistyki, którą ksiądz Bosko proponował młodym. W Dominiku Savio odkrył, do jakiego stopnia może nastąpić rozwój duchowy młodego człowieka, kiedy jest wychowywany i prowadzony przez właściwe zaangażowanie rodziny, parafii, a później oratorium. Jest to wzór świętości bardzo interesujący, wart zgłębiania i analizy, bo posiadający wartość ponadczasową.

Dominik jest także wzorem, dzisiaj powiedzielibyśmy, animatora...

Tak, a nawet więcej - wychowawcy i duszpasterza. Ksiądz Bosko zaproponował Dominikowi, by stał się świętym, zdobywając dla Boga dusze swoich kolegów. Dominik, który sam już chciał zostać świętym, którego miłość do Boga przyciągnęła całkowicie, teraz miał przyciągać kolegów, a to oznacza, że ksiądz Bosko zaproponował Dominikowi drogę swojego własnego powołania - bycia pasterzem młodych. Założone przez niego, Towarzystwo Niepokalanej miało na celu propagowanie pobożności maryjnej, ale jednocześnie apostolatu wśród rówieśników. Księdzu Bosko służyło też jako miejsce formacji przyszłych salezjanów, chłopców, z którymi w 1859 r. założył Zgromadzenie Salezjańskie. Rua, Francesia, Cagliero są zaledwie dwa, trzy lata starsi od Dominika. Gdyby nie przedwczesna śmierć dwa lata wcześniej zapewne byłby jednym z nich.

Dominik wydaje się jednak bez skazy, trudny do naśladowania, to nie św. Jan Bosko, który w dzieciństwie kłócił się z bratem i bił w obronie słabszych kolegów...

Musimy rozróżnić dwie rzeczy: biografię Dominika napisaną przez księdza Bosko w określonym celu i konkretną rzeczywistość chłopca o silnym charakterze. Biografia napisana przez księdza Bosko spełniała dwa kryteria: zgodnie z epoką przedstawiała świętość jako heroiczny, aż po doskonałość, wzór cnót do naśladowania, ale była to świętość przeżywana w sposób prosty i dotykająca życia codziennego czytelników, czyli młodych ludzi tamtych czasów. Obowiązywał wówczas model bohatera, na przykład patrioty gotowego oddać życie dla sprawy, a na polu religijnym gotowego poświęcić się całkowicie Bogu, a zatem bohater biografii napisanej przez księdza Bosko odpowiadał takiemu ideałowi - był wzorem cnót, ale jednocześnie "chłopcem takim jak wy" - żyjącym w takich samych warunkach, w tym samym środowisku.

Który mimo to został świętym...

Tak, ale drugie kryterium to - jak na swoje czasy - nowoczesność tego wzoru w porównaniu z przykładami z przeszłości. Wtedy świętym "młodzieniaszkiem", wzorem wychowawczym był Alojzy Gonzaga. Mimo że w "Młodzieńcu zaopatrzonym" ksiądz Bosko mocno "uaktualniał" Alojzego, ten wzór świętości pozostawał dosyć odległy od rzeczywistości chłopców z czasów księdza Bosko. Istniało więc duże zapotrzebowanie na nowe wzorce wychowania młodzieży. W 1854 r. ksiądz Bosko zredagował na nowo swoją książkę sprzed 10 lat "Życie Alojzego Comollo", dostosowując ją do nowych czytelników - już nie seminarzystów, ale chłopców z warstw ubogich. Opublikował ją w "Czytankach katolickich", dał do czytania w swoim Oratorium. Dominik, zapraszając nowych członków do Towarzystwa Niepokalanej, chciał, by najpierw przeczytali tę książeczkę. Ksiądz Bosko zatem już wcześniej przedstawiał chłopcom pewien wzór świętości, był to jednak wciąż jeszcze wzór bliższy wzorom klasycznym, z ich cechami charakterystycznymi: naciskiem na gorliwą pobożność, umartwienie, uduchowienie. Wydane w 1859 r. "Życie Dominika Savio" ukazywało wzór dużo bardziej nowoczesny. Jego sukces wydawniczy wiązał się z umiejętnością pokazania Dominika jako zwykłego chłopca, ucznia z małej wioski, wesołego, zrównoważonego, apostoła kolegów, całkowicie zaangażowanego w naukę, czciciela Maryi, ale nie "dewota". Odpowiadało to gustom dziewiętnastego wieku. Był to styl naprawdę różny od wcześniejszych.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł