Coraz bliżej Ojca

refleksja na 5. niedzielę zwykłą roku B

Dodano: 24 marzec 2012 r.

Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, wsław Twoje imię.

Nieraz uciekamy od prawdy. Wręcz boimy się jej. Szukamy takich słów, które nie będą o niej mówiły wprost. Dotyczy to zwłaszcza tych rzeczy, które z naszego ludzkiego punktu widzenia nie są przyjemne. Dzisiejszy świat ma kilka takich bolących punktów, o których woli nie mówić, należą do nich niewątpliwie śmierć, religia i Bóg. Słyszymy wiele o śmierci poszczególnych ludzi, ale nie o śmierci jako takiej. Może dlatego, że trudno jest mówić o śmierci bez mówienia o Bogu, bez mówienia o religii.

We fragmencie Janowej ewangelii Jezus bardzo wyraźnie mówi, że przyszedł, aby umrzeć. Mamy prawo przypuszczać, że zmierzenie się ze śmiercią będzie dla Niego trudnym przeżyciem. Zbawiciel nie ucieka jednak od tematu śmierci, wie bowiem, że przyszedł, aby umrzeć i w pewnym momencie po ludzku – chociaż w dramacie krzyża – opuścić ziemię. Po tym trudnym doświadczeniu powróci do Ojca.

Ziemia w tym momencie jest naszym domem, a Jezus uczy nas żyć na ziemi, mając w perspektywie powrót do domu Ojca, w którym to domu każdy z nas ma swoje miejsce.

Jesteśmy na drodze powrotu do domu Ojca. W życiu najczęściej im droga powrotna jest krótsza, tym jest lepiej. Nie lubimy długich powrotów, szczególnie wtedy, kiedy tęsknimy za domem. I chociaż wiemy, że z każdym dniem jesteśmy bliżej domu Ojca, to jednak cały czas trudno nam zaakceptować śmierć jako taką. Kiedy przychodzi i spotykamy się z nią w odwołanym z tego świata naszym bliźnim, więcej czasami jest rozpaczy niż wiary w zmartwychwstanie. Więcej pretensji do Boga, niż nadziei na wspólne spotkanie już po drugiej stronie.

Chyba nigdy nie uwolnimy się od takiego myślenia, ono będzie nam towarzyszyć ciągle. Łzy, smutek, rozpacz i cierpienie przypominają o konieczności poważnego traktowania śmierci, jako czegoś, co jest, na co powinniśmy być gotowi. Założyciel salezjanów, ksiądz Jan Bosko, całe życie poświęcił młodzieży. Zajmował się chłopcami, którzy przybywali do Turynu z różnych miejscowości Piemontu w poszukiwaniu pracy. Ks. Bosko pomagał im w znalezieniu pracy, dachu nad głową, zdobyciu zawodu, wykształcenia. Umieralność wśród młodzieży była wówczas wysoka. Ten Ojciec Młodzieży – jak nazwał go Jan Paweł II – praktykował wśród chłopców szczególną formę pobożności, którą nazwał ćwiczeniem dobrej śmierci. Co miesiąc chłopcy przygotowywali się do tego, żeby dobrze umrzeć, żeby śmierć ich nie zaskoczyła. Dzisiaj być może ten pomysł przeraża. Ów włoski ksiądz wiedział jednak, że każdy z nas żyje po to, aby zasłużyć na zbawienie. Zachęcał stale do dobrego życia. Miał świadomość jednocześnie, że śmierć czeka również na nastolatków, zatem oni także muszą być na nią duchowo przygotowani, czyli powinni być zawsze w stanie łaski uświęcającej.

Jest rok 1942. W Dreźnie pięciu młodych Polaków czeka na zgilotynowanie. Po dwuletniej tułaczce zostali skazani na śmierć za zdradę Trzeciej Rzeszy. Polacy zdrajcami Niemiec – takie zawirowania zna historia. Tych pięciu dwudziestolatków również przeżywało w swoim życiu ćwiczenia dobrej śmierci, to wychowankowie salezjanów. Oto fragmenty ich listów do rodziców i rodzeństwa napisanych na kilka minut przed egzekucją:
„Powiadam Wam, moi drodzy, że z taką radością schodzę z tego świata, więcej aniżeli miałbym być ułaskawionym. Wiem, że Maryja Wspomożyciela Wiernych, którą całe życie czciłem, wyjedna mi przebaczenie u Jezusa. Przed chwilą wyspowiadałem się i zaraz przyjmę Komunię świętą do swego serca. Ksiądz będzie mi błogosławił przy egzekucji.”

„Och, jaka to radość dla mnie, że już odchodzę z tego świata i to tak, jak powinien umierać każdy. Byłem właśnie przed chwilą u spowiedzi świętej, za chwilę zostanę posilony Najśw. Sakramentem. Bóg Dobry bierze mnie do siebie. Nie żałuję, że w tak młodym wieku schodzę z tego świata. Teraz jestem w stanie łaski, a nie wiem, czy później byłbym wierny mym przyrzeczeniom Bogu oddanym.”

„Moi kochani, nie rozpaczajcie nade mną i nie płaczcie, gdyż ja jestem już z Jezusem i Maryją. Do ostatniej chwili z moją silną wiarą w sercu idę spokojnie do wieczności, gdyż nie wiadomo, co by mnie tutaj na ziemi czekało. Was proszę, moi kochani, o modlitwę za moją grzeszną duszę, proszę Was o przebaczenie mych grzechów młodości.”

Bliskość śmierci sprawia, że człowiek szczególnie szybko dojrzewa. Stawia poważne pytania, może zmienia życie, przestawia hierarchię wartości... W tę niedzielę warto postawić pytanie: czy jestem przygotowany na śmierć - w tym momencie mojego życia, konkretnie dzisiaj. Bo jeśli Bóg będzie chciał się ze mną spotkać w niedługim czasie....

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł