Katarzyna Sojka

Bóg, który zwleka z pomocą

refleksja na IV niedzielę Wielkiego Postu roku A

Dodano: 4 kwiecień 2017 r.

Im dłużej Bóg zwleka z odpowiedzią na nasze modlitwy, tym większe szykuje dla nas dobro. Im dłużej zwleka, tym większą ilość osób pragnie włączyć w to dobro.

Marta rzekła do Jezusa: „Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga”. Rzekł do niej Jezus: „Brat twój zmartwychwstanie”. Rzekła Marta do Niego: „Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym”. Rzekł do niej Jezus: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?” Odpowiedziała Mu: „Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. Jezus wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: „Gdzieście go położyli?” Odpowiedzieli Mu: „Panie, chodź i zobacz”. Jezus zapłakał. A Żydzi rzekli: „Oto jak go miłował”. Niektórzy z nich powiedzieli: „Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?” A Jezus ponownie okazując wzruszenie głębokie przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. Jezus rzekł: „Usuńcie kamień”. Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: „Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie”. Jezus rzekł do niej: „Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?” Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: „Ojcze, dziękuję Ci, żeś Mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał”. To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!” I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: „Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić”. Wielu więc spośród Żydów przybyłych do Marii ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. J (11, 3-7. 17. 20-27. 33b-45)

Ciężka choroba, wypadek, śmierć bliskiej osoby… Ile razy miałeś poczucie, że cały świat wali ci się na głowę, bo dopadły cię trudne doświadczenia? Ile razy byłeś w sytuacjach kryzysowych, kiedy przerażony okolicznościami wysyłałeś do Boga błagalne komunikaty o pomoc: „Modlę się, chodzę do kościoła – jeśli mnie kochasz, pomóż, zrób coś, daj jakiś znak!”? Ile razy zrodziło się w twoim sercu rozczarowanie, agresja, a może nawet bunt przeciw Stwórcy, który nie odpowiedział na twoje prośby natychmiast, nie w ten sposób co chciałeś, a może nawet wcale?

W dzisiejszej Ewangelii Maria i Marta również wyrażają rozczarowanie, że nie było Jezusa blisko, gdy ich brat Łazarz zachorował. Siostry są przekonane, że gdyby Jezus był z nimi, nie pozwoliłby mu umrzeć. Jezus zaś usłyszawszy o poważnej chorobie Łazarza zareagował z wielkim spokojem. Wiedział, że nie zmierza ona ku śmierci, ale ku chwale Bożej, dlatego nie spieszył, by czym prędzej zobaczyć swego przyjaciela, nie panikował, niczego nie przyspieszał. Kontrolował całą sytuację, gdyż chciał ją wykorzystać dla dobra wielu. Chciał, by śmierć Łazarza stała się skuteczna, by dzięki temu jak najwięcej ludzi uwierzyło w Niego. Postawa Jezusa wcale nie wskazuje na to, że był On obojętny na cierpienie i nie przejął się losem Łazarza, Marty i Marii. Wręcz przeciwnie. On wszedł w to cierpienie, które zastał w Betanii. Widząc ból swoich przyjaciół, wzruszył się dogłębnie i wybuchnął płaczem. Śmierć Łazarza ujawniła we łzach Jezusa oblicze Boga cierpiącego z ludźmi, płaczącego wspólnie z nimi i nad nimi. Co więcej, to wydarzenie uruchomiło w sercach sióstr proces obumierania. Umarł ich stary obraz Boga, który zawsze dawał schronienie, pomagał, wysłuchiwał prośby, chronił przed cierpieniem. Jak poproszę, to dostanę… Jak się pomodlę, to zostanę wysłuchany. Jezus zakwestionował ten wizerunek, zabrał fałszywe poczucie bezpieczeństwa, braku bólu, przykrości oraz skonfrontował źle ulokowane nadzieje. Pokazał, że Jego działanie w życiu jednostek jest zawsze dla dobra ogółu.

Śmierć Łazarza zachęca nas do cierpliwości wobec Boga i całkowitego zawierzenia Jemu. Boże drogi nie są drogami naszymi, a jego myśli nie są myślami naszymi. On nie chce nas skrzywdzić i zawsze jest blisko. On patrzy zupełnie inaczej niż człowiek. Widzi odwrotnie. Dla niego momenty najciemniejsze są najbardziej promienistymi, chwile najboleśniejsze – najcenniejszymi, a te które zdają się opuszczeniem są wylaniem potoku Jego nieskończonej miłości. Dlatego trzeba, abyśmy każdego dnia, powtarzając bądź wola Twoja, pozostawili Mu ostatnie zdanie, nie potępiając Go za Jego opieszałość i nie oceniając przedwcześnie. Im dłużej Bóg zwleka z odpowiedzią na nasze modlitwy, tym większe szykuje dla nas dobro. Im dłużej zwleka, tym większą ilość osób pragnie włączyć w to dobro. Zaufanie Bogu zwycięża śmierć i prowadzi do życia. Obyśmy mieli odwagę, by zaufać!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł