Jennifer Fulwiler

7 cech ludzi całkowicie ufających Bogu

Dodano: 23 czerwiec 2015 r.

Ludzie, którzy pokładają głęboką ufność w Bogu, czynią tak, ponieważ są skoncentrowani na Niebie. Myślą w kategoriach wieczności, a nie w kategoriach ziemskiego kalendarza.

fot. paulelijah CC/ Flickr.com

Czytałam wiele biografii i wspomnień o inspirujących ludziach, którzy radykalnie zaufali Bogu (mówiąc „radykalnie” nie mam na myśli „lekkomyślnie”, „nierozsądnie”, lecz odnoszę się do trudnego, zdecydowanie wbrew współczesnej kulturze, aktu uznania Boskiej zwierzchności nad wszystkimi obszarami naszego życia.). Od książki On wiódł mnie poprzez Bożego przemytnika, Matkę Angelikę do Niebiańskiego człowieka oraz Cienia Jego skrzydeł, wszystkie te prawdziwe historie są o ludziach z różnych grup i środowisk chrześcijańskich: katolików i protestantów, osób konsekrowanych oraz ludzi świeckich, mężczyzn i kobiet. A ich wszystkich łączy wiele w podejściu do życia i do Boga.

Sądzę, że to fascynujące widzieć, ile wspólnego można znaleźć w życiu tych niesamowitych ludzi, którzy tak bardzo zaufali Panu, i pomyślałam, że podzielę się tym na wypadek, gdyby inni również uznali to za inspirujące.

1. Akceptują cierpienie

Jedną z najmocniejszych rzeczy, jakie ostatnio przeczytałam, jest historia brata Yuna, prześladowanego w Chinach pastora opisana w książce Niebiański człowiek. Brat Yun, po stawieniu czoła tygodniom tortur, w tym rażenia prądem, głodzenia, bicia, wbijania igieł pod paznokcie, został wrzucony do pojemnika, który był długi na 4 stopy (ok. 1,21 m), szeroki na trzy stopy (ok. 91 cm) i wysoki na 4 stopy (ok. 1,21 m), gdzie miał pozostać na czas nieokreślony. Następnego dnia po umieszczeniu go w tym pojemniku, poczuł się przynaglony do modlitwy o Biblię – niedorzeczny pomysł, zwłaszcza że wielu ludzi w tym czasie przebywało w więzieniu za posiadanie Pisma Świętego. Ale modlił się. I, zaskakujące, strażnicy wrzucili Biblię do jego celi następnego ranka. Napisał:

Klęknąłem i rozpłakałem się, dziękując Bogu za ten wielki dar. Mogłem tylko marzyć, że to się spełni! Żaden więzień nie mógł nigdy posiadać Biblii czy jakiejkolwiek innej chrześcijańskiej książki. Teraz, o dziwo, Bóg zapewnił mi Biblię! Przez to wydarzenie Bóg ukazał mi, że niezależnie od ludzkich złych planów wobec mnie, On o mnie nie zapomniał i miał moje życie pod kontrolą.

Teraz, ci mniej święci wśród nas mogliby zareagować trochę inaczej. Jeśli byłabym torturowana i wrzucona do pomieszczenia przypominającego trumnę, moją reakcją na otrzymanie Biblii byłoby w całej rozciągłości: „Dzięki za Biblię, Panie, ale czy MOGLIBYŚMY NAJPIERW ROZEJRZEĆ SIĘ ZA SPOSOBEM WYDOSTANIA MNIE Z TEGO METALOWEGO PUDŁA?!?!” Nie mogłabym nawet zaliczyć Biblii jako odpowiedzi na moją modlitwę, ponieważ moja główna modlitwa – zmniejszenie mojego cierpienia fizycznego – przeszła bez echa.

Jednak to, co zauważam nieustannie w ludziach pokroju brata Yuna, to fakt, że mają jasne przeświadczenie, że cierpienie nie jest najgorszym złem – to grzech nim jest. Tak, woleliby nie cierpieć i pomodlić się o uśmierzenie cierpienia, lecz uznali to za mniej ważne – bardziej skupiali się na niegrzeszeniu niż na niecierpieniu. Przed oczami mieli dostanie się do Nieba i doprowadzenie tam innych. Brat Yun dostrzegł przez wysłuchaną modlitwę, iż Bóg pozwala, aby wzrastał duchowo i troszczył się o swoich oprawców, więc okoliczności jego cierpienia w niewygodnej celi stały się dla niego nieważne.

2. Akceptują nieuchronność śmierci

Ludzie, którzy pokładają głęboką ufność w Bogu, czynią tak, ponieważ są skoncentrowani na Niebie. Myślą w kategoriach wieczności, a nie w kategoriach ziemskiego kalendarza. Ich celem nie jest wydłużenie czasu życia na ziemi, lecz raczej dostanie się samemu do Nieba i zaprowadzenie tam możliwie jak największej liczby ludzi. A jeśli Bóg może zrobić to najlepiej poprzez skrócenie długości ich życia, akceptują to.

Książka Cień Jego skrzydeł jest przepełniona powalającymi historiami cudownych ucieczek ojca Goldmanna przed śmiercią w czasie II wojny światowej, co prosi się o pytanie: „Co z tymi ludźmi, którzy nie uniknęli śmierci?”. Ojciec Goldmann prawdopodobnie odpowiedziałby, że ocalenie go przez Boga nie było błogosławieństwem samym w sobie – w końcu każdy z nas kiedyś umrze. Błogosławieństwem było ocalenie go od śmierci, ażeby mógł kontynuować swoją posługę, zanosząc Ewangelię nazistom. Zmarł w końcu, rozwijając duszpasterstwo w Japonii [o. Goldmann umarł w Niemczech w Fuldzie w podeszłym wieku, natomiast w Japonii nabawił się wielu chorób, ciężko pracując dla dobra parafii – przyp. tł.], przypuszczalnie zaakceptowawszy, że Bóg mógłby wyprowadzić więcej dobra z jego odejścia, nawet jeśli było niewątpliwie jeszcze dużo pracy do wykonania.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł