Emil Regis

Pneuma - ciemna strona dobrej mocy!

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Przed Wami Pneuma. Zespół dla wielu zapewne nieznany, co mam nadzieję szybko się zmieni. Panowie z Gdańska łoją miły dla ucha metal z żywymi elementami hard cora i thrasu, jeśli już trzeba używać w stosunku do nich jakichś szufladek. Posłuchajcie, co odpowiedzieli na kilka skromnych pytań "T.YoY" (Przemek) i Kikut (Kuba). A nie są to rzeczy błahe i sztampowe!

Emil Regis: Na początek powiedz mi, proszę, kilka słów o Waszym zespole. No wiesz, jak, gdzie, kiedy i kto?

T.YoY: Idea powstania zespołu, który niósłby za sobą przekaz chrześcijański, pojawiła się w nas na około rok przed powstaniem Pneumy. Kikut z Arturem grali wtedy w zespole Senex, z którym z resztą grali sporo koncertów, m.in. u boku Acid Drinkers. I tak to wszystko dojrzewało, aż dojrzało na rekolekcjach dla muzyków chrześcijańskich w Ludźmierzu, skąd Kikut wrócił z mocnym postanowieniem założenia zespołu. Pierwsze dwie próby były w składzie: Kikut, Artur i ja. Później z różnych względów nie mogłem uczestniczyć w życiu zespołu i do 2002 r. w Pneumie pełniłem rolę okazjonalnego technicznego:). Dalej - jak już wszyscy wiedzą - skład zaczął się rozrastać, później kurczyć, aby znowu się rozrosnąć (i to bardzo:)). W sierpniu 2002 r. ja zastąpiłem Artura, który wyjechał do Anglii, żeby zarabiać na życie. Ostatnia zmiana składu była w czerwcu 2005. Na stanowisku basisty Janka Frankowskiego zastąpił Adam Karendys, który wcześniej był związany z gdańską grupą Apostolos (z której wywodzi się także Kruk). I tak oto w naszym zespole jest trzech gitarzystów, bo Dyfer (taka ksywa Adama) z "natury" jest gitarzystą, ale Ci, co mieli okazję usłyszeć go na koncercie, wiedzą, że na basie radzi sobie bardzo dobrze. No i tyle, hehe.

- Za jaki zespół się uważacie: katolicki, chrześcijański, ewangelizacyjny, czy jeszcze jakiś inny? A może za zwyczajny band dla miłośników cięższej muzy, piwa i dobrej zabawy, a niosący jednocześnie odświeżające, pozytywne przesłanie i wezwanie?

T: Jesteśmy przede wszystkim grupą przyjaciół, która ma za zadanie zmiażdżyć polski rynek muzyczny, hehehe. A tak na poważnie, to unikamy stwierdzenia, że jesteśmy katolicką grupą metalową. Bo tak właściwie, to co to znaczy? He, he… Gramy, jak gramy, z tą różnicą, że nie śpiewamy o imprezach i o dziewczynach, tylko (w przypadku "Kokonu") poruszamy tematy i problemy, które są bliskie każdemu młodemu człowiekowi. Czasami, w stosunku do "Kokonu", pojawiały się zarzuty, że ani razu na płycie nie padło słowo "Jezus Chrystus". Otóż założeniem tej płyty (jak i następnej) było wyjście poza środowisko "chrześcijańskie". No bo jaki jest sens nawracać ludzi, którzy doskonale rozumieją, o czym śpiewamy? Z powodu różnych dziwnych układów panujących na polskim rynku muzycznym nie udało nam się wydać "Kokonu" na szerszą skalę, co znacznie utrudniło nam realizację celu. Ale przy nowej płycie jest duża szansa, że wyda nas całkiem spora wytwórnia i będziemy mogli dotrzeć z naszym przesłaniem do szerszego grona ludzi.

Kikut: Myślę, że jesteśmy po prostu kapelą. I co tu dużo gadać...Nie ma co robić sensacji z tego, że jesteśmy ludźmi, którzy starają się słuchać tego, co proponuje Bóg. Chcemy grać tylko dla tych, którzy mają ochotę nas słuchać. I nawet bardziej niż kiedykolwiek zależy nam, by nasza muzyka i to, co ze sobą niesie, dotarło wszędzie. Nie mamy ochoty na cackanie się i udawanie pokornych chłopców, chcemy być wszędzie, na każdej metalowej imprezie, grać z każdym, wszystko jedno z kim. Byle dotrzeć do ludzi i postawić im jakieś pytanie, na które będą musieli sobie odpowiedzieć.

- Czym na co dzień się zajmujecie? Praca, studia? Angażujecie się może w jakieś inne monstra muzyczne, czy może macie już na kontach "wyroki" i doświadczenia zdobyte w jakichś innych bandach?

T: Niestety, póki co z muzyki nie da się wyżyć i każdy z nas pracuje. Kikut zajmuje się tworzeniem muzyki do spektakli, reklam i innych tego typu przedsięwzięć. Dyfer na co dzień pracuje w fabryce gitar Majones (polecamy). Kruk pracuje obecnie w firmie, która zajmuje się montażem alarmów i osiedlowych telewizji kablowych. No a ja pracuję u rodziców w firmie i sprzedaję akcesoria do wschodnich sztuk walki, he, he. Co do przeszłości muzycznej, to każdy z nas ma mniejsze lub większe doświadczenia na tym polu. Jak już wspomniałem, Kikut grał w zespole Senex, który dużo koncertował, a poza tym jeden ich utwór znalazł się na drugiej płycie Flapjacka. Ja natomiast grałem w kilku trójmiejskich kapelach, takich jak Disaster i G.point (który był całkiem znany w Trójmieście). A Kruk i Dyfer wywodzą się z grupy Apostolos (jak już wspomniałem wcześniej). A co do przyszłości to na wiosnę ma się ukazać płyta zespołu Rio Boss, który tworzymy my i znany raper Liber. Muzycznie znacznie odbiega to od tego, co robimy w Pneumie, ale i tak jest to kawał dobrej muzyki, jakiej jeszcze w Polsce nie ma.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł