Rafał Tryścień

Bóg stał się człowiekiem

Dodano: 2 styczeń 2009 r.

Kim jest Bóg? Czy znamy Go, czy możemy powiedzieć o Nim coś pewnego?

Bóg w Księdze Rodzaju zapowiedział czas, kiedy Niewiasta pocznie i porodzi syna, który zbawi świat. Jest tu mowa o tekście zapoczątkowującym dialog Boga z ludźmi w celu przywrócenia jedności, którą zerwał grzech pierworodny. Od tego czasu Bóg przygotowywał naród izraelski na przyjście Mesjasza. Bóg z nami, Przedziwny Zbawca, Książę pokoju - oto niektóre z Jego imion. A kim On jest dla nas dziś, kim jest ten, którego zapowiadali prorocy, a którego naród żydowski stale oczekuje?

Zostało powiedziane, że wybawca ma przyjść, by naprawić zerwaną więź między Bogiem a ludźmi. Grzech pierworodny doprowadził do oddalenia człowieka od Boga, a nie Boga od człowieka. Bóg był zawsze z człowiekiem i wspomagał go, chronił, troszczył się. Ale człowiek poprzez utraconą szatę doskonałości zatracił pierwotną zdolność do bezpośredniego kontaktu ze swoim Stwórcą. Rolą Jezusa jest doprowadzić człowieka do Boga.

Gdy Jezus wciela się w ludzkie ciało, przyjmuje ograniczenia człowieka, ale posiada też naturę boską, która jest zjednoczona z ludzką. Następuje w Nim zjednoczenie dwóch różnych natur, doskonałej i niedoskonałej. Doskonała ma niezatartą świadomość istnienia Boga, Jego dobroci, piękna, miłosierdzia. Ta pamięć jest źródłem objawiania prawdziwego oblicza Boga ludziom, których pamięć jest zawodna, a intelekt pozbawiony zdolności doskonałego widzenia Boga. Utrudnia to dialog i nawiązanie relacji ze swoim Stwórcą. Bóg przychodzi, by objawić prawdę o sobie.

Kim jest Bóg? Czy znamy Go, czy możemy powiedzieć o Nim coś pewnego? Zachowanie faryzeuszy wskazuje, że Bóg nie mieścił się w ich wyobrażeniach. Przekraczał ich zdolność zrozumienia, kim jest Bóg. Nie poznali Go. Ich zdolność poznania została zniszczona przez grzech pierworodny. Bóg, który przychodzi, mówi, że jest przede wszystkim miłością, której pojęcie przekracza możliwości ludzkie. By ją pojąć, Jezus stawia za wzór dziecko, które poprzez swoją prostotę jest w stanie przyjąć to, co jest mu objawiane. Zdolności dziecka w rozumieniu nie są z jednej strony tak dobrze rozwinięte, a drugiej nie są zdegenerowane. Czy człowiek zachwyca się pięknem Boga?

Jezus został ostatecznie ukrzyżowany. Taki był cel, a raczej taka była cena, jaką Bóg musiał zapłacić za człowieka, by go z powrotem do siebie przyprowadzić. Prosty żłóbek, siano, szopa, to miejsce narodzin Boga. Jaki z tego wniosek? Czy Bóg aż tak się zakochał, że pomylił pałac z szopą dla zwierząt? Co można odczytać z tej prawdy? Przychodzi na ziemię Bóg, stworzyciel wszystkiego, co istnieje, Byt, który interesuje ludzi od początków ich istnienia - rodzi się nie zauważony, a raczej, sam chce być niezauważony.

Kim byłby dla nas Bóg, który narodziłby się wśród pałaców, splendoru, tłumów elit? Czy udałoby się głoszenie Ewangelii, nauki, którą przyjmuje się sercem? Odpowiadając w duchu tradycji, trzeba by powiedzieć, że nie było możliwe, żeby Bóg narodził się jako król państwa, a przy tym mógł osiągnąć zamierzony cel. Jednakże gdyby narodził się na najwyższym szczeblu hierarchii, to mógłby wprowadzić swoją naukę jako obowiązująca w ramach ludu izraelskiego. No właśnie, ale to nie było możliwe z punktu widzenia historycznego. Państwo żydowskie było okupowane przez Rzymian, wynika z tego, że Bóg, aby nas zbawić, nie mógłby się narodzić jak król, ponieważ Jezus posłany był przede wszystkim do Żydów jako do swoich. Przyjęcie ciała rzymskiego sprowadziłoby na Niego jeszcze większą falę krytyki.

Jezus narodził się w szopie wśród zwierząt, jaki z tego wniosek? Nie mógł wyróżniać się od współczesnych mu ludzi wykształceniem, bogactwem, znajomościami. Pochodził, jak podaje tradycja, z prostej, bogobojnej rodziny, która poza troską o sprawy codzienne, nie miała możliwości aspirować do większych zadań. Jezus wyrasta z takiej ziemskiej rodziny. Pozwala to Mu na dorastanie w otoczeniu prostej Matki, co również podaje tradycja. Jedyne co wyróżnia tę rodzinę to to, że Bóg na nią spogląda. Jest niezwykła nie w oczach ludzi, którzy powiedzą o Jezusie, że się nie uczył, a przemawia jako uczony - skąd On to ma? - zapytają. Ta rodzina jest wyjątkowa w planie Boga, który wybrał Maryję na matkę swojego Syna. Kobietę, która była, według naszej kultury, jeszcze dzieckiem. Współcześnie urodzenie dziecka przez dziewczę szesnastoletnie uchodziłoby za rodzaj patologii.

Bóg się narodził, jest to prawda wymagająca przede wszystkim wiary. Można próbować ją udowadniać, ale co komu po dobrze przeprowadzonym dowodzie, skoro Jezus nie wymagał od uczniów ponadprzeciętnej inteligencji, a jedynie wiary w Niego. Jezus i dziś chce rodzić się w naszych sercach, nie tylko na Boże Narodzenie i Wielkanoc. On potrzebuje nas codziennie. Jest to zaproszenie przede wszystkim do życia z Nim w komunii. Zaprasza nas na Eucharystię, byśmy przyjmowali go całego, z całą Jego historią, a w niej jest zanurzone także nasze życie, nasza historia, z tego połączenia rodzi się miłość i zbawienie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Proponujemy na każdy miesiąc jedną myśl św. Jana Bosko w lekkiej formie graficznej.

6,00 zł

Po rocznej przerwie powraca w nowej szacie graficznej i w nowym układzie kieszonkowy...

5,00 zł

św. Jan Bosko

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Dynamiczny, nie pozbawiony humoru film w sposób skrótowy prezentuje działalność i...

29,82 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

książka

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł