Ania Michalak

Zapach przyjaźni Gieni i Zdrówka

Dodano: 24 maj 2006 r.

Mała dziewczynka, która tak po prostu pewnego dnia wkracza w życie zakonnika, jako jedyna spośród otoczenia potrafi zrozumieć jego poczynania. Niejeden raz go jeszcze zadziwi, ale też coś zmieni w jego życiu.

"Jasminum" to łacińska nazwa jaśminu i tytuł najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego. Jego akcja rozgrywa się w klasztorze kamedułów. Niezwykłą rzeczą odróżniającą ten klasztor od innych są 3 zapachy: wiśni, czeremchy i śliwy, którymi pachną trzej bracia pustelnicy. Czas upływa tu zgodnie z rytmem zakonnego życia, aż do czasu…

Spokojny klasztorny rytm pewnego dnia zakłóca przyjazd młodej konserwatorki dzieł sztuki wraz ze swą 5-letnią córeczką - Gienią (lub jak sama o sobie mówi - Eugenią). Kobieta oprócz odnawiania obrazów zajmuje się kompozycjami zapachów i szuka między innymi zapachu miłości.

Lecz ja nie o tym chciałam pisać. Najbardziej w filmie urzekła mnie bowiem niezwykła relacja, która połączyła małą dziewczynkę i brata Zdrówko, kucharza, fantastycznie granego przez Janusza Gajosa. I co się dziwisz? - pewnie w takim momencie powiedziałaby Gienia. No właśnie: co się dziwisz?

Eugenia jest główną narratorką filmu. Ona opowiada tę szczególną historię. Cały więc świat filmu widziany jest niejako oczami dziecka, które potrafią być bardzo wnikliwe i dostrzec wiele rzeczy, na które dorośli nie zwróciliby może uwagi. Od pierwszych chwil pobytu w klasztorze Eugenia zaskarbia sobie serce starego zakonnika, brata Zdrówko - i w ten sposób rozpoczyna się niezwykła przyjaźń. Zresztą kameduła swym spojrzeniem na rzeczywistość w niczym nie ustępuje Gieni. Stąd może szczególne porozumienie tej dwójki.

Tak jak w większości filmów Kolskiego, liczy się przede wszystkim stworzony nastrój, budowany stopniowo. Począwszy od pierwszych scen, powoli wchodzimy w klimat klasztornego życia. Poznajemy zwyczaje, a może bardziej - rzec by można - dziwactwa każdego z bohaterów. Patrzymy na ich poczynania troszkę z przymrużeniem oka i małym uśmieszkiem. Nie należy tego filmu - tak sądzę - traktować dosłownie, raczej jako pewną przypowieść.

Starszy mnich i mała dziewczynka patrzą na życie bardzo prosto. Więc jakby na przekór współczesnemu postrzeganiu świata, w którym podkreśla się jego skomplikowanie. Oni zaś przyjmują rzeczy takimi, jakimi są. Bez zdziwienia. A dziwi się nawet święty Roch, który pojawia się w jednym ze snów brata Zdrówko. Pyta go (chyba niejeden z widzów chciałby zadać to samo pytanie :):
- Po co codziennie brat podnosi prosiaki do góry?
- No jak to, żeby pokazać im niebo!
W życiu Brata Zdrówko wszystko jest takie - chciałoby się rzec - zwyczajne. Widać to już od pierwszej sceny, gdy po przebudzeniu z pewnym jeszcze trudem zakłada buty, no i w międzyczasie z buta wyciąga… mysz. To jednak nic nadzwyczajnego, widocznie zakradła się w nocy. Potem ubiera się i schodzi do swych obowiązków. Jego rewir to kuchnia. Ale jak się okazuje nawet ukrojenie kromki chleba z masłem to czasami nie lada wyczyn - zwłaszcza jeśli prosi o to Gienia - bo chlebek nie może być ani za cienki, ani za gruby - lecz w sam raz.

We wszelkich potrzebach zakonnik z niezachwianą wiarą udaje się do świętego Rocha do kaplicy. Z prowadzonych rozmów widać, że niejedną już sprawę wspólnie załatwili. Wszystko wydaje się proste - bo jak nie ma na zakupy - no to może Święty to załatwi. Taki sposób życia nie jest ani naiwny, ani głupi. Przeciwnie, mamy wrażenie, że właśnie on jest prawdziwy (w przeciwieństwie do niezrozumiałych dziwactw innych pustelników). No i zmartwienie Zdrówka - co zrobić, że ptaki srają wciąż na Rocha…

Mała dziewczynka, która tak po prostu pewnego dnia wkracza w życie zakonnika, jako jedyna spośród otoczenia potrafi zrozumieć jego poczynania. Niejeden raz go jeszcze zadziwi, ale też coś zmieni w jego życiu. Stanie się bohaterką wielu "rozmów z Rochem".

Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów. Warto samemu obejrzeć i się przekonać. Cały film być może jest nawet o czymś innym. Dużo w nim mowy o zapachu, o miłości…. Ktoś, kto go oglądał, może powie, że piszę bzdury i wcale nie zrozumiałam, o co chodziło. Być może. Lecz prawdę mówiąc, jakoś to do mnie wszystko nie przemawiało. Dla mnie najważniejsze była przyjaźń tej dwójki. Choć może wcale niezauważalna, widoczna tylko w gestach - wspólnych podskokach, minach, podarowanych butach, kaczce, która sra, wzajemnej trosce…

Ostatnia scena zapewne nikogo szczególnie nie dziwi. Gdy bowiem wszyscy w klasztorze oczekują objawienia się świętego - co według zakonnego proroctwa zapisanego w dawnych księgach ma się stać lada dzień - okazuje się, że święty jest tuż tuż. A swój dzień zaczyna właśnie od nakarmienia zwierząt, a potem współbraci. Na nic więc wnikliwe analizy przeora, bo tego nie szuka się w księgach. Świętość bowiem ukryta jest w codzienności - w tych zwykłych i czasami bardzo prozaicznych sprawach.

Tagi: film
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł