ANNAS

Wilczy notes...

Dodano: 18 lipiec 2006 r.

"Rozumem Rosji nie pojąć - Ten kraj należy odczuć na własnej skórze, w przeciwnym wypadku nigdy nie znajdziemy do niego klucza."

Rosja jest krajem budzącym grozę i jednocześnie fascynującym, lecz co najważniejsze krajem nieznanym. Polacy - podobnie jak inni Europejczycy - ujmują go w szczelne ramy ogólnikowych pojęć: komunizm, łagry, pijaństwo, ubóstwo w sferze materialnej i duchowej, słowem - zacofanie. Od pokoleń przekazywana jest nieufność, strach, nienawiść a także pewna, naszym zdaniem uzasadniona, wyższość w stosunku do "słowiańskiej siostry". Ona została na wschodzie, a my to już Zachód, prawdziwa Europa, cywilizacja. Niewielu potrafi wyrzec się szlacheckiej dumy i paść na kolana nie przed Imperium, ale przed Matuszką. Będąc bowiem tylko w tej pozycji, na jaką od wieków skazany jest lud Rosji, można zobaczyć prawdziwe oblicze tego państwa, zrozumieć, dlaczego takie jest, "wgryźć się w niego aż do podszewki świata".

Mariusz "Mar" Wilk urodził się 19 stycznia 1955 roku we Wrocławiu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był działaczem opozycji demokratycznej. Od kilku lat żyje w Rosji na Wyspach Sołowieckich, współpracując z paryską "Kulturą". W swojej książce "Wilczy notes: zapiski sołowieckie 1996-1998" próbuje przedstawić obraz współczesnej Rosji.

"I ja Mar dla swoich - lat czterdzieści. Cudzoziemiec, bez pozwolenia. Ni to korespondent, ni pisarz, czasem uczony, innym razem kiep (w zależności kto pyta i po co), zazwyczaj niemy, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie, żeby cudzoziemskim akcentem uwagi na siebie nie zwracać, poznaję Świętą Ruś".

Rosja dla "Mara" niczym w soczewce skupiona jest na Sołowkach. Historia odcisnęła tu swoje piętno tak wyraźnie, że nie ma potrzeby zapuszczać się dalej, w głąb olbrzymiego terytorium. W tym miejscu widzimy bowiem jej obydwa oblicza. Z jednej strony Imperium cicho przechadzające się po przedsionkach sołowieckiego Kremla (kiedyś był to jeden z najbogatszych ruskich monastyrów i najpotężniejsza twierdza na Północy), zaglądające do kaplic (w jednej z nich trzymane są świnie). Patrzy złowieszczo na Żygin, który w czasie SŁON-u był zoną i miejscem zsyłki. Teraz jest tu pusto, słychać tylko echo dobiegających z oddali krzyków. To Matuszka uczestniczy w hulankach, weselach, a częściej stypach, siedzi u mnichów prawosławnych w refektarzu, łkając rozpaczliwie.

…wódka i prawda

Los oddał Imperium przeszłość. Dziś żyją tu mnisi, nawiedzeni, "przyjaciele od flaszki" a także inni, zwykli szarzy obywatele. Wracając do flaszki, to rzeczywiście pijaństwo jest tu ogromnym problemem, głównie biedoty. Wódka jest tańsza od jedzenia, więc ludzie piją często na umór... żeby zapomnieć. Piją też, ponieważ nie rozumieją. Dla tego kraju chwila prawdy jeszcze nie nadeszła. "Jest ona nadal zaklęta, a jedyną drogą jest poszukiwanie do niej klucza. Autor "Wilczego notesu" zauważa, że bezmiar kraju sprawia, iż ludzie mają problemy z samookreśleniem, z zebraniem się w sobie. Ponadto ingerencja państwa była odczuwalna we wszystkich sferach życia. Chwiejna władza (często pod względem umysłowym) nie była zarazem najlepszym wzorem dla roztrzęsionej duszy. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że tak wiele osób zamyka się w klasztorach, buduje sobie celę dla siebie, będącą jednocześnie więzieniem, jak i ochroną przed światem... I tyle osób zamyka się w zakładach psychiatrycznych. W stosunku do tej ostatniej rzeczy należy być ostrożnym - dawniej komunizmu nie kochali martwi lub właśnie chorzy psychicznie.

…prawa człowieka i czas

Podobnie jak kiedyś Dania była więzieniem dla Hamleta, tak Rosja jest nim obecnie dla wielu. Wilk, dotykając tej bolesnej sprawy, nie ma na myśli Polaków zesłanych na Sybir, ale członków "mnogonacjonalnego" narodu. Na same Sołowki zsyłano od wieków - na Anzer "mamki", czyli kobiety z dziećmi urodzonymi w łagrze, duchownych różnych obrządków, dysydentów, ludzi niewygodnych władzy. Sołowieckie kazamaty, według Gerneta, były najcięższym więzieniem w Imperium. Więźniów wrzucano do małych cel, skutych, z wydartym językiem, z wydartymi nozdrzami, bezterminowo. Dziś także kraj ten przestrzeganiem praw człowieka nie grzeszy i to nie tylko, jeśli chodzi o tzw. wymiar sprawiedliwości, ale również o gospodarkę. Ruble poniekąd gwarantują godność bycia człowiekiem, ale w tym systemie ciężko o nie zwłaszcza, jeśli ludzie nie są nauczeni na nie efektywnie pracować. Wilk krytycznie ocenia szeroko pojęto wspólnotowość. Rosjanie nie dbają o nic, praktycznie nie mają doświadczenia w posiadaniu rzeczy na własność. Z tego też względu traktują wszystko jak niczyje. Kto jednak miał ich tego nauczyć? Państwo nie wykazujące zainteresowania losem obywateli? Pensje są niskie i rzadko wypłacane, zdarza się, że dwa razy do roku. Ludzie więc kradną. Dla "Mara" nie jest to więc sprawa mentalności, której to zwykło się ten czyn przypisywać, ale wynik uwarunkowań społecznych. Ludzie ponadto mają tu inny stosunek do czasu, dzień wlecze się często im nieśpiesznie. Tu biegnie rok za rokiem, a nie dzień za dniem. Tak też załatwia się wszelkiego rodzaju sprawy. Jeśli słyszy się, że coś nastąpi niedługo, to znaczy, że będzie trzeba poczekać cztery, pięć lat. Gorzej, jeżeli nie ma pośpiechu...

Tagi: książka
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł