Teatr "A"

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Teatr "A" jest autorskim, impresaryjnym teatrem muzycznym, podejmującym w swojej praktyce scenicznej głównie tematy leżące u początków kultury europejskiej.

Teatr "A" jest autorskim, impresaryjnym teatrem muzycznym, podejmującym w swojej praktyce scenicznej głównie tematy leżące u początków kultury europejskiej.

Działając na Śląsku od 1996 roku ma w swoim repertuarze 8 autorskich spektakli: musicale "Jonasz", "Tobiasz", "Pieśń nad pieśniami", spektakle muzyczne "Pasja", "Pastorałka", "Bajka o Smoku Kubie", widowiska "Benedicti" i "Apokalipsa".


foto: Adam Miozga

Do dorobku Zespołu należy także zaliczyć współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gliwicach (która zaowocowała min. widowiskami "Noc św. Jana" i "Królewny, Rycerze i Pewne Straszne Zwierzę") oraz współorganizację I Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Krajów Misyjnych Missio Festiwal 2002 w Chorzowie.

Nie posiadając (jak dotąd) własnej stałej sceny Teatr A jest "teatrem w drodze" - spektakle Zespołu są prezentowane podczas cyklicznie organizowanych tournee w kraju i za granicą. Spektakle Teatru "A" były wystawiane min. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Częstochowie, Wrocławiu, Olsztynie, Poznaniu, musicale "Jonasz" i "Tobiasz" podczas tras koncertowych w Niemczech (min,. w Hamburgu, Regensburgu, Freising, Gorlitz), zaś "Pieśń nad Pieśniami" na festiwalu teatralnym w Ołomuńcu (Czechy).


foto: Piotr Chlipalski

Zespół, tworzony przez absolwentów polskich uczelni artystycznych i humanistycznych (min. Akademii Muzycznej w Katowicach, Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu,), wybitnie uzdolnionych artystycznie studentów, kształtowany w oparciu o liczne castingi i warsztaty artystyczne nagrał dwie autorskie płyty ("Tobiasz" z bonusem z musicalu "Jonasz" i "Benedicti" z bonusem z musicalu "Pieśń nad Pieśniami"), kasety ("Jonasz", "Tobiasz", "Benedicti") oraz słuchowisko wydane jako książka z kasetą pt. "Bajka o Smoku Kubie".

Ponadto do dorobku artystycznego Grupy należy zaliczyć uczestnictwo w nagraniach teledysków Ewy Urygi i "Amenbend", realizację telewizyjnej impresji pt. "Powroty", video-rejestracje spektaklu "Apokalipsa" oraz fragmentów musicali "Tobiasz", "Jonasz", "Pnp" i "Pasja".
Zespół gościł niejednokrotnie na antenie Tele3 w Katowicach, reportaż o Teatrze zrealizował Program I TVP, fragmenty spektakli emitował Program 2 TVP.
Podczas siedmiu lat działalności Teatr zagrał ponad 300 spektakli, które obejrzało około 150 000 osób.


foto: Mariusz Kozubek

Mariusz Kozubek, założyciel Teatru "A", autor scenariuszy i reżyser wszystkich spektakli Zespołu tak mówi o fenomenie Grupy: Teatr "A" jest jedynym w Polsce, całkowicie niezależnym i autorskim teatrem muzycznym, który od siedmiu lat nieprzerwanie i konsekwentnie kształtuje swój repertuar w oparciu o wspólne ludzkiemu doświadczeniu archetypy obecne w przekazach będących fundamentem europejskiej kultury. Fenomen grupy polega przede wszystkim na ukształtowaniu się niepowtarzalnego, kreatywnego zespołu artystycznego, łączącego muzyków, aktorów, wokalistów, tancerzy, choreografów, scenografów, reżyserów i literatów. Muzyka i teksty pisane do prapremierowych spektakli, własny zespół aktorski i muzyczny, oryginalne projekty scenografii i choreografii wpisują się z jednej strony w dorobek polskiego teatru muzycznego, z drugiej kształtują nowy język sceny teatralno-muzycznej w Polsce. Zderzenie nowatorskiego myślenia o teatrze, tematów obecnych od wieków w kulturze europejskiej z popularną formułą teatru muzycznego daje interesujące rezultaty artystyczne. Z jednej strony uszlachetnia się musical, z drugiej uprzystępnia poważne, wspólne ludzkiemu doświadczeniu tematy. Podążając tropem takich musicali jak "Jesus Christ Superstar" czy "Józef i Cudowny Płaszcz Snów w Technikolorze" próbuje Teatr "A" iść dalej w tropieniu piękna i sacrum. Spektakle Grupy przenoszą widza w świat przyjazny, ciepły i pogodny, z drugiej jednak strony w obszar, w którym podskórnie wyczuwa się tętno Tajemnicy. Próbując opisać całość ludzkiego doświadczenia, odwiecznych pytań i tęsknot ludzkości, spektakle Zespołu nie dają odpowiedzi jasnych i dydaktycznych. Raczej pokornie stają wobec "złożoności bytu", otwierają przestrzeń na Niewidzialne, pozostając jednocześnie wierne konkretowi ludzkiego doświadczenia. To teatr wychylony ku człowiekowi, nie zamykający oczy na doświadczenie bólu i dramatyzmu istnienia, jednocześnie przyjazny życiu, fundamentalnym wartościom - otwarty na uśmiech, łaskę i nadzieję.

Od 2002 roku rozpoczął się nowy etap w działalności Teatru. Decyzją Zarządu Miasta Chorzów została wydzierżawiona Stowarzyszeniu Kulturalnemu Pro-Scenium część secesyjnego budynku na Placu Piastowskim. Obiekt po adaptacji ma pełnić przede wszystkim funkcję siedziby Stowarzyszenia, Teatru A i pierwszej stałej sceny impresaryjnej Zespołu.


foto: Adam Miozga

Stworzenie nowej (nie dotowanej z budżetu) placówki kulturalnej na Śląsku wymaga współpracy wielu ludzi, którym nieobojętna jest troska o przyszłość polskiej kultury. W czasach, gdy dominują wartości materialne, gdy coraz mniej środków i uwagi poświęca się rozwojowi kultury artystycznej, zakładamy nowy, z prawdziwego zdarzenia teatr. Teatr nie zdemoralizowany państwowymi i miejskimi dotacjami, potrafiący dobrze gospodarować materialnymi środkami (uczył się tego przez siedem lat zaczynając od przysłowiowego "zera", dziś grając osiem wyprodukowanych w 100% własnymi siłami pełno-obsadowych spektakli). Teatr z własnym repertuarem, wierną widownią, kreatywnym i dynamicznym zespołem artystycznym. Teatr niosący nadzieję i uśmiech w czasach niepewności i burzliwych przemian. Teatr przyjazny widzowi, otwarty na widza, szukający widza.

Czując się odpowiedzialni za daną nam po tak długim czasie szansę, szukamy jednocześnie ludzi gotowych wesprzeć naszą pracę i marzenia. Ludzi dobrej woli, altruistów, z niewygasłą w sercu pasją i żarem. Remont obiektu, wobec którego stajemy z lękiem, ale i z wiarą, to pierwszy krok do rozpoczęcia nowych, zakrojonych na szeroką skalę działań artystycznych. Jeśli zechcecie się Państwo włączyć w to pasjonujące dzieło, niewątpliwie pozostawicie swój trwały ślad w "materii ducha", o ironio trwalszej niż sam dom, który odbudowujemy. Mecenat, dzięki któremu powstawały najwybitniejsze dzieła kultury w Europie, i dzisiaj może się skutecznie realizować - a Państwo możecie mieć w nim niepowtarzalny udział. Piękno musi znaleźć wymierny kształt, aby mogło się dobroczynnie objawiać wobec innych. Piękno, które - jak napisał Norwid - "kształtem jest miłości".

W tej materializacji piękna mogą uczestniczyć wszyscy.

Więcej informacji, zdjęcia, pliki audio i video:

www.teatr-a.art.pl kontakt: Piotr Chlipalski e-mail: chlip@teatr-a.art.pl gsm: +48 501 463 455

Tagi: teatr
Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 9 listopad 2016 r.

Przepiękne macie zdjęcia ze sztuk. Taki efetk jest trudny do uzyskania w ciemnych pomieszczeniach teatru.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł